Bloggers RE

ROZHOVOR S ADAMEM RUSTMANEM: “POCHYBUJEM, ŽE NEJAKÝ FOTOGRAF TO MÁ INAK.”


Adam, si známy slovenský fotograf a pod svojím nickom @adamrustman bloguješ o pánskej móde. Pokiaľ viem, fotíš nielen pre magazíny, ale aj reklamné fotky pre firmy a samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na dlhodobú spoluprácu s jednou z najúspešnejších slovenských fashion blogeriek Janou Tomas alias @janatini. Tvoja manželka Kristína taktiež bloguje pod nickom @thetolerantcook. Zabudla som niečo? Čomu všetkému sa venuješ?

Z profesionálneho hľadiska si to vymenovala veľmi presne. V súkromí sa ešte venujem môjmu dvojročnému synčekovi a keď zostane nejaký čas, rád si zašportujem a pospím, haha.

Ako si sa dostal k foteniu?

V podstate úplne náhodou, niekedy na strednej som skúsil vyfotiť obyčajným foťáčikom, aký mal každý doma, jeden film na mojej vtedajšej frajerke a zapáčilo sa mi to. Potom som sa tomu začal venovať, čítal časopisy a knihy o fotení, brigádoval v minilabe a už ku koncu strednej školy som mal nejaké prvé zakázky. Zapáčila sa mi tá sloboda a po maturite som sa tomu začal venovať naplno. Mal som dosť podpory od rodičov, dokonca si mama zobrala veľký úver na môj prvý digitálny fotoaparát, za čo som jej navždy vďačný. Absolvoval som ešte jeden pokus na vysokej škole, no zistil som že ekonómia určite nie je pre mňa a že chcem byť naozaj profesionálny fotograf. Inú školu som si predsa len zo srandy dorobil neskôr, aby som sa nehanbil pred teraz už manželkou, ktorá má niekoľko titulov. Vidíš a tiež robí foodblogerku.

Čo je podľa teba základom dobrej fotky?

Prax. Fotiť, fotiť, fotiť. Kriticky sa porovnávať so špičkovými fotografmi a inšpirovať sa nimi, ale snažiť sa pridať niečo zo seba. Samozrejme niekto má talent, zlepšuje sa rýchlejšie a dotiahne to ďalej. Ale niečo ako „ celkom dobrú fotku“ sa môže naučiť urobiť každý. Ďalej určite v módnej alebo blogerskej fotografii vkus a aspoň základná orientácia v štýle.

Čo ťa baví fotiť najviac a ktoré fotos majú najväčšie ohlasy?

Najviac ma baví fotiť, keď sú všetci zúčastnení veľkí profesionáli, robia to čo vedia a majú pri tom dobrú náladu. Samozrejme fotiť na nejakej zaujímavej lokácii, alebo destinácii, je ešte lepšie. Ohlasy rozlišujem podľa toho, od koho pochádzajú. Bežná nezainteresovaná väčšina obvykle chváli prvoplánovo pekné veci, krásnu ženu, tyrkysové more a podobne. Tieto názory sú samozrejme príjemné, ale omnoho viac ma poteší, keď nejaký insider, čiže fotograf alebo bloger, ocení kvalitnú prepracovanú fotografiu, za ktorou je veľa roboty, čo bežný človek nie vždy môže vidieť.

V poslednom čase si dal opäť von niekoľko fotiek zo série pre pánsky magazín Break. Sú odvážne, šteklivé. Sú tieto fotenia iné, stáva sa ti, že sa dostávaš do nezvyčajných situácií? Alebo si ich proste len užívaš ako chlap?

Asi som už trochu poznačený tým, že podobné fotografie robím dlhé roky, ale veľmi to so mnou nič nerobí. Pochybujem, že nejaký fotograf to má inak. Ak má byť výsledok kvalitný, skôr ma trápi, aké je svetlo, či je dobrá póza, rôzne detaily. Nahotu ani veľmi nevnímam. Nikto z kamarátov mi to samozrejme neverí a často sa ponúkajú, že mi budú asistovať. Obvykle je ale každý, kto takéto fotenie zažije na vlastné oči skôr sklamaný, že na zábavu skoro vôbec nie je čas. Ono je to trochu aj o tom, ako si to fotenie pripravíš. Ja fotím väčšinou cez deň, každý je autom, navyše mám ateliér doma. Ak by som mal nejaké postranné úmysly, dám fotenie večer, niekde mimo domu, a tak ďalej. Taký malý návod pre všetkých, ktorí chcú fotenie zneužiť, haha.

A tvoj úplne najbizardnejší zážitok z fotenia?

Mám aj nejaké mierne bizarné, ale tie by som tu asi nevyťahoval, lebo sa spájajú s nejakými konkrétnymi ľuďmi, ktorí by sa v nich asi našli. Skôr si pamätám nejaké zážitkové fotenia, napríklad nahú modelku na koni vo vode, alebo fotenie v -15°C na Chopku.

Myslím, že si jeden z mála mužov (ktorých poznám), o ktorých môžem povedať, že majú vybudovaný vlastný rozpoznateľný štýl. Môžeš ho prosím ťa charakterizovať ?

To ma veľmi teší, že si to myslíš, pretože ja celý život bojujem s tým, že ma zaujíma veľa rôznych štýlov, či už vo fotení alebo v obliekaní a neviem sa obmedziť na jeden. Najúspešnejší ľudia v obore, či už fotografi alebo blogeri, si idú dlhodobo fanaticky jeden štýl a podľa mňa je to jedno z tajomstiev úspechu. Ja však štýl, pri ktorom definitívne zakotvím ešte iba hľadám, a ktovie, možno ho ani nikdy nenájdem.

Čo sa týka toho, čo robím ja ako bloger, asi to bude niečo ako classic menswear with a twist. V slovenčine je dosť ťažké na to nájsť primeraný ekvivalent, ale je to v skratke klasická mužská móda s modernými strihmi a detailami. Sem tam sa snažím zakomponovať aj nejaký úplne moderný trend, teraz mám nové obľúbené veľké a ťažké bagandže s päť centimetrovou podrážkou. Skúsim ich dať k obleku.

Ako si sa dostal k pánskej móde? Dával si si napríklad už ako puberťák pozor čo budeš nosiť, alebo to prišlo neskôr?

Áno, vždy som si myslel, že si dávam záležať, čo mám na sebe, i keď pri pohľade späť na to obdobie, sa musím smiať. Ale to asi každý. Vážnejšie ma to začalo zaujímať asi pred troma rokmi.

Povedzme si úprimne, že väčšina mužov na Slovensku nejaký ten štýl v obliekaní vôbec nerieši. Masovo sa chodí buď v džínsach a tričku alebo v športových veciach.

Dalo by sa niečo poradiť aj týmto chlapom? Povedzme že nemusia budovať hneď celý nový šatník, ale začať aspoň s pár vecami, ktorý by z nich urobili človeka?

Určite dalo. Hlavne, na džínsach a tričku nie je nič zlé, existujú napríklad aj blogeri, ktorí ani nič iné nenosia. Dôležité je, AKÉ džínsy a tričko. Strih, farby, alebo či sa hodia typovo človeku, ktorý ich nosí.  Slovenským mužom by som poradil, ani neviem, kde začať, ale hádam aby skúsili nosiť sako, ktoré je jedným zo základných chlapských elementov. No a samozrejme trapasy typu trekové gate si nechať iba na trek. Možno ešte jedna rada, neexistuje univerzálne oblečenie, ktoré je vhodné všade a ku všetkému. Treba trochu riešiť aj kontext, kam si čo oblečú.

Kde sa inšpiruješ?

Mám zopár obľúbených blogerov a hlavne klasické ikony mužského obliekania, napríklad Bond a podobne. Vo fotení mám tiež nejaké vzory, ale tam sa v mojich podmienkach a v kontexte doby už nie je šanca priblížiť, povedzme napríklad David La Chapelle, Annie Leibovitz. Mám rád vysoko štylizované fotografie.

Je niečo, čomu sa profesionálne nevenuješ dnes, ale chcel by si povedzme o pár rokov? (čokoľvek, čo ťa láka, alebo nejaká inspi od mužských fashion blogerov zo zahraničia….?)

Vždy ma lákalo video, ale neviem, či ma nelimituje moje statické vnímanie z fotografie. Plus nie je ľahké budovať nový skill, keď ešte neviem tie dva doterajšie tak, ako by som chcel.

V slovenskom blogerskom a foto svete sa už nejaký ten čas pohybuješ. Zmenilo sa niečo povedzme v posledných piatich rokoch?

Myslím, že blogerská sféra sa začína profesionalizovať. Dokonca tu už máme jednu blogerku, ktorá sa živí primárne blogom, moju na začiatku spomínanú dobrú kamarátku Janu Tomas alias @janatini. Ale nemám na mysli iba finančné záležitosti, páči sa mi, že ide hore aj kvalita výstupov. Navyše si niektorí blogeri začali hľadať svoju vlastnú cestu a dokážu sa pomaly odlíšiť od zvyšku, budujú svoj štýl. Za viacerých mi napadla napríklad Linda Babušíková alias @lapkin, ktorá sa podľa mňa našla v podcastoch a neuveriteľne jej to sadlo.

Firmy si zase začali všímať, že výstupy najväčších blogeriek uvidí viac divákov, ako je čitateľov módnych magazínov u nás, takže pre nich dáva väčší zmysel tlačiť peniaze do nich.

Obligátna otázka našich rozhovorov: čo si myslíš o platforme BloggersRE, poznal si ju už pred oslovením na rozhovor? Čo si o nej myslíš, alebo čo by si odporúčal zmeniť, aby to tebe ako blogerovi pomohlo?

Pravdupovediac, iba som matne tušil, že niečo také tu máme. Ja som v tomto tak trochu ignorant, nestíham popri práci sledovať všetko, čo by som mohol a mal. Tiež udržiavam kamarátske vzťahy hlavne mimo blogerského sveta, nebudujem komunitu. Ale som rád, že to niekto robí a skôr či neskôr sa určite zapojím aj ja. Na to, aby som odporúčal nejaké zmeny, nemám kvalifikáciu, haha.

A rozstrelové otázky na záver:

Brada či hladké líca?

Hladké líca svedčia málokomu, väčšina chlapov vyzerá najlepšie so strniskom, ale poriadna brada vie byť mocná.

Biele či červené?

Hlavne veľa. Ja mám rád hurónsku zábavu. Vypustiť krakena.

Ráno či večer?

Večer. Ak som doobeda všetko stihol.

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Adama Rustmana, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X