Bloggers RE

ROZHOVOR S ALEXANDROU MAMOVOU: “DÁVAM VON TAKMER VŠETKO.”


Rozhovor so Saškou z blogu Double Trouble nie ani zďaleka len o živote mamičky a známej mamablogerky. Saška je povolaním lekárka, začínala blogovať z ďalekej Afriky a je extra sympatická triezvym pohľadom na blogovanie ale aj život všeobecne.

Saška, dnes si autorkou populárneho blogu a Insta účtu @doubletrouble.sk, ktorý sa vtipne a trefne venuje mamičkovskému životu, ale pôvodne si začala blogovať o niečom celkom inom, však?

Pravda. Moje blogerské začiatky siahajú do roku 2011 na platformu sme.sk, ktorá ako prvá na Slovensku ponúkala pomerne veľký mediálny priestor začínajúcim blogerom. V tom čase som sedela v chatrči v Južnom Sudáne a nemala som inú možnosť, ako si ventilovať ťažké časy. Bola som tam sama a písanie mi pomáhalo. Písanie mi pomáha dodnes, je to spôsob psychohygieny. V čase keď som otehotnela, som sa presunula na iný portál, kde som istý čas pôsobila a s ktorým som spolupracovala. Avšak, všetky mediálne platformy majú isté limity, napríklad obsah, ktorý tvoríte, je autorsky ich majetkom. Ja som si v tom chcela upratať a tak som všetky svoje texty presunula už na doubletrouble.sk.

Veľa blogerov píše o nejakej svojej záľube, ale ty veľmi úprimne píšeš o svojom (vašom) každodennom živote. Chce to extra dávku odvahy ísť so všetkými svojimi radosťami a trápeniami na verejnosť? Zvažuješ niekedy, čo ešte dať von a čo už nie?

Dávam von takmer všetko. Myslím, že blog má šancu na úspech len vtedy, keď je úprimný. Neznášam omáčky a ničnehovoriace reči typu: „niečo veľké sa chystá“, alebo „dnes sa mi stala nepríjemnosť a strašne som smutná, ale nepoviem vám prečo“, alebo „niektorí ľudia sú takí a hentakí“ a nemenovať. Podľa mňa treba problémy, udalosti a ľudí pomenovať jasne alebo mlčať. Na druhej strane mám prísne pravidlá na fotky, nikdy nedávam deti na sociálne siete vyzlečené, ani fotky iných detí s mojimi, pokiaľ nemám výslovný súhlas ich rodičov. Každý rodič má tieto veci nastavené inak a ja to úplne rešpektujem. Okrem nášho života by som chela robiť aj trošku odbornejšieho obsahu na blog a písať zdravotnícke články pre mamy. Mám na to vzdelanie a bola by škoda to nevyužiť. Tak už len počkať kým baby vezmú do škôlky a vrhnem sa na to. Niečo už mám rozpísané.

Aká je tvoja cieľová skupina? Čisto mamičky, alebo?

Áno, moja cieľová skupina sú najčastejšie ženy od 25 do 40 rokov, ale mnohé ešte deti nemajú. Tým, že nepíšem klasický mamablog o odplienkovaní, ale skôr zážitky, nie je to až taká nuda. Ja ani sama nesledujem veľa mamablogov, musí to mať nejakú pridanú hodnotu, dobrý cit na interiérový dizajn, módu, alebo zaujímavý životný štýl. Samo o sebe, byť rodičom, nie je ničím zaujímavé a ťažko o tom písať.

Vraciaš sa ešte občas k téme Afriky a humanitárnej pomoci na blogu?

Vraciam, ale čoraz menej. Nemám čerstvý obsah a nemôžem recyklovať stokrát použité veci. Verím, že raz si s Eliškou a Ninkou dáme nejaké dobrodružstvo spolu a potom o tom budem môcť znova písať.

Predpokladám, že náš pohľad na život v Afrike a jeho problémy sú trochu skreslené. Čo sú tie najväčšie omyly, ktorým veríme?

V prvom rade toto zovšeobecňovanie o živote v Afrike. To je ako keby sme povedali „život v Európe“. Afrika je kontinent a krajiny v ňom sa diametrálne líšia. Južná Afrika je napríklad bohatá krajina s veľmi rozvinutou zdravotnou starostlivosťou a infraštruktúrou. Vedeli ste napríklad, že tam bola spravená prvá transplantácia srdca na svete? Ďalšou veľkou chybou je myslieť si, že sú závislí na našej pomoci. Tak to, až na pár krajín, ako Južný Sudán, nie je. A tretím omylom je myslieť si, že z lekára, ktorý tam ide pracovať, je treba robiť hrdinu. Je to povolanie, ako každé iné a ľudia, ktorí tam pôsobia sú úplne obyčajní, dobrí aj zlí, majú rôzne motivácie aj spôsoby. Inak je to krásna práca, veľmi zmysluplná a donúti človeka prehodnotiť svoje priority aj životné postoje. Som veľmi vďačná za túto skúsenosť a dúfam, že na mňa ešte nejaká misia čaká v budúcnosti.

Poďme späť k mamičkovským témam. Tvoj feed je plný krásnych veselých záberov. Prosím ťa, ako odfotiť večne neposedné deti?

Ďakujem za pochvalu, niekedy je to riadna fuška. V prvom rade si myslím, že deti treba fotiť v prirodzenom prostredí pri prirodzených činnostiach, ako skákanie, behanie a vyvádzanie. Na to ale treba dobrú výbavu, ktorá stojí nemalé peniaze. Mám preto spoluprácu s fotografkou, ale plánujem viac začať fotiť sama, najmä na výletoch. Nie každý to vie s deťmi, treba veľa trpezlivosti a mne hocikedy zo sto fotiek vyjde jedna-dve. Chcela by som sa ale postupne presunúť ku krátkym videám, dievčatá sú občas veľmi vtipné.

Vnímajú dievčatá, že sú na blogu, zaujímajú sa o to?

Baby vnímajú fotenia, tam je treba istá miera spolupráce z ich strany, aj si často spolu pozeráme fotky. Ešte nemajú tri roky a netušia, čo je blogovanie, alebo písanie, zatiaľ to berú ako moju prácu. Niekedy sa dokonca hrajú, že pracujú na počítači alebo fotia.

Ako sa mamičke blogerke spolupracuje so značkami? Je z ich strany záujem a je to niečím špecifické v porovnaní s inými blogerskými spoluprácami?

Úprimne, zle. Gro mojich spoluprác sú malé rodinné firmy, prípadne predajcovia hračiek alebo detského oblečenia a väčšina spoluprác je dlhodobá. Mám rada, keď je kontakt osobný a firmy mi nechávajú voľnosť. Podmienky typu – 15 výstupov za barter, ktoré si dávajú PR agentúry alebo veľké firmy, nemám rada a nie som, našťastie, na ne odkázaná. Blog pre mňa nie je zárobkom, všetky peniaze, ktoré ním zarobím, doň aj investujem naspäť. Mám normálnu prácu a to mi dáva slobodu vyberať si, čo a s kým budem robiť. Myslím si, že celý influencer marketing má byť postavený na vzťahu značky s blogerom, ale prax je často taká, že firmy oslovia PR agentúru, ktorá im reportuje výsledky a to im stačí. Teraz niekto povedal, že influenceri a blogeri sú in, tak to všetci robia, ale len málokto nad tým rozmýšľa.

Takisto nemienim svojim čitateľom prezentovať niečo, čo nespĺňa moje nároky, alebo niečo, čo nepoužívam. Napríklad, nežehlila sa som už asi 8 rokov a nebudem sa tváriť, že áno, len kvôli honoráru. No a v tom je to špecifikum. Keď vás raz zaškatulkujú ako mamu, predpokladá sa, že žehlíte, nepijete a vymýšľate deťom kreatívny program, uprednostňujete montessori výchovné metódy a dávate im kuskus so zeleninou, takže zabudnite na spolupráce s výrobcami alkoholu a cukroviniek. Smola je, že moje deti milujú všetko. Frozen, ich obľúbené jedlo je momentálne klobása, jedia cukor a občas sme celý deň pred telkou. Ja zasa veľa pijem a najradšej som, keď mám od nich aspoň 10 minút pokoja a nemusím im vymýšľať absolútne nič.

Naopak musím povedať, že si vážim firmy aj agentúry, ktoré vedia, kedy majú moje deti narodeniny, pošlú milé prekvapko na Mikuláša aj mne, alebo mi občas napíšu, že po mne nič nechcú, len sa zasmiali na článku.

Bloguješ na Instagrame, webe, na Facebooku. Mení sa za ten čas čo bloguješ odozva  a sila týchto kanálov? Čo ti funguje najlepšie a ako ich využívaš?

Čoskoro bude rok od založenia blogu, no začala som Instagramom. Mám na ňom najväčšiu aktivitu, pridávam v priemere jednu foto denne a tento kanál mám rozvinutý najviac. Samostatný content na FB stránku nepridávam. Väčšinou len zdieľam z Instagramu alebo blogu. Na FB som sa nezamerala, ale túto stratégiu musím prehodnotiť, pretože častokrát sú dosahy a interakcie na Facebooku lepšie, aspoň po zrušení prieskumníka. V podstate si myslím, že ľudia sa chcú zabaviť, usmiať, prečítať si niečo pekné. Takže je jedno aký kanál človek použije, dôležitý je obsah, ktorý produkuje a to, či sú ľudia ochotní s obsahom interagovať.

Poznáš platformu BloggersRE a čo ťa na nej najviac baví?

Poznám, poznám, aj keď asi vás budem odteraz lajkovať častejšie, zanedbávala som to. Našla som u vás niektoré veľmi pekné rozhovory, najmä ten s Markétou Bártovou, jej filozofia toho, ako robí obsah, mi je blízka.

Rozstrelové otázky:

Dokonale upratané či dobrá kniha?

Táto otázka znamená, že ma vôbec nepoznáte. Kniha, určite.

Leto či zima?

Leto. Neznášam zimu, už pri -2 hibernujem a ožívam až na jar.

Turistika či wellness?

Wellness

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Alexandry Mamové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram