Bloggers RE

ROZHOVOR S ANDREOU ZAHURANCOVOU: “VERÍM, ŽE CESTOVANIE ROBÍ ČLOVEKA LEPŠIEHO.”


Ahoj Andrejka, priznám sa, že som ťa poznala najmä ako známu slovenskú cestovateľskú blogerku. Po bližšom pohľade na tvoj feed zisťujem, že máš nielen cez 48 tisíc fanúšikov, ale aj podnikáš, robíš ekologickú osvetu a ešte aj pomáhaš zvieratkám v útulkoch. Znie to strašne sympaticky!

Prosím ťa, povedz na úvod, ako si dostala k cestovaniu a tým krásnym fotkám, ktoré plnia tvoj feed.

K cestovaniu ma už od malička viedli rodičia. Spolu sme za môjho mládi precestovali naozaj mnoho. V sedemnástich som sa osamostatnila, odišla na univerzitu do Viedne a hneď o rok nato som sa vydala na prvý trip – do Malajzie a Indonézie. Odvtedy som v cestovaní nepoľavila, práve naopak. Práve v ňom som našla ideálny spôsob, ako docieliť pohodu, psychický balans a vykompenzovať si stres z náročnej práce.

Ako si so svojím Instagram feedom začínala?

Môj Instagram nikdy nebol akýsi blog, priorita alebo práca. V podstate to ani dodnes tak neberiem. Postujem tam fotky z pekných momentov, krásnych miest a vytváram si tým akýsi fotoalbum. Je pekné raz za čas Instagram prescrollovať a zaspomínať si. Nikdy som si ani nemyslela, že môj účet bude raz sledovať toľko ľudí. Stalo sa to ale najmä po videu “Follow me to: Slovakia”, ktoré malo naozaj silný ohlas.

Či na tvojom feede funguje najviac? Resp. čo by si poradila začínajúcim cestovateľským blogerom?

Nemám. Na Instagrame fungujem “pocitovo”. To, čo považujem za dôležité a prirodzené zdieľať, tak zdieľam. Prirodzenosť sa mi vyplatila.

Ako postuješ príspevky? Plánuješ a edituješ, alebo je to skôr vec prítomného okamihu?

Nie. Robím to spontánne, nelámem si nad tým až tak hlavu. Skôr si dávam záležať na popisoch a na akejsi pridanej hodnote.  Ľuďom posúvam zaujímavé info, ukazujem im krásne miesta a inšpirujem ich k cestovaniu. Verím, že cestovanie robí človeka lepšieho.

Venuješ sa aktivitám zameraným na ochranu prírody. Pokiaľ viem, boli ste jeden víkend zbierať odpadky v národnom parku Slovenský raj a výsledkom bolo neuveriteľné množstvo vyzbieraných smetí, však?

Príroda je miesto, kde nachádzam pokoj a kam unikám, keď mám toho akosi mnoho. Práve preto mi občas príde prirodzené sa jej poďakovať napríklad i takouto maličkosťou ako je zbieranie odpadkov, ktorými je zahltená. Vyrastala som v Slovenskom Raji v lese, kde sme to s mamkou robievali pravidelne. Ak som raz za čas doma a mám pár hodín voľných, rada ich strávim práve takto.

Ochrana prírody sa stáva na sociálnych sieťach pomerne horúcou témou, vznikajú napríklad rôzne výzvy. Reaguješ na ne, ktorým prikladáš najväčší význam?

Áno, takmer každodenne si v inboxe nájdem správu, ktorá sa práve takéhoto niečoho týka. Mnohokrát sú to rôzne challenges na vynechanie plastov na určitú dobu. Často sú to i nejaké tričká s potlačou “SAVE THE OCEAN” alebo niečo podobné. Tieto ale nepodporujem, keďže mi to príde trošku kontraproduktívne. Podporovať materializmus vo forme výroby a potlače na tričká, ktoré majú na sebe odkaz na znižovanie odpadu a podporu životného prostredia. Sú to dva protipóly, nevidím v tom prepojenie.

Ďaľším tvojim projektom je promo sympatickej myšlienky krmiva pre psíkov v útulkoch. Čo za tým stojí?

Idea je jednoduchá. Som ambasádorom projektu Miska pre útulok, v rámci ktorého za každý nákup krmiva darujeme misku plnú granúl psíkom bez domova. Krásna myšlienka a ja sa teším, že som súčasťou. Každý mesiac granulky odovzdávam osobne a je to vždy pekný deň.

Doma máš aj vlastného štvornohého fešáka. Bola to láska na prvý pohľad?

Bola. Malé, milé, tučnučké a nemotorné. Každé šteniatko je pre mňa láska na prvý pohľad. Vlastne aj každý psík. Tohto ale čakal osud chovnej stanice niekde v Rusku, tak som rada, že som si ho včas uchmatla. Teraz má osud rozmaznaného psíka, ktorý môže všetko. Spí so mnou v posteli, v office ma svoj gauč a každý ho zbožňuje!

Poďme k troška komerčnejším témam. Viem o tebe, že si aj mladou podnikateľkou. Nehovorme o firme, nech to nie je reklama, ale poviem aspoň, že váš projekt mladých podnikavých Slovákov má skvelé ohlasy. Aké je to stáť za úspešným projektom a ako ťa nadobudnuté skúsenosti ovplyvnili?

Možno to bude znieť zvláštne, no čím viac sa v biznise hýbem a čím viac schopností a skúseností nadobúdam, tým viac sa učím pokore a skromnosti. Prešli sme si mnohým, dnes sme pomerne úspešní, no nikdy nevieme, kedy niečo nepríjemne vletí do cesty. Je to náročná jazda, no zároveň pekná a keď sa pozriem spätne na štyri roky dozadu, bolo to to najlepšie, čo sa mi mohlo v mojom veku a rozpoložení stať.

Na fotkách vyzeráš vždy veľmi sviežo a trendy. Ako sa o seba staráš? Na cestách to môže byť celkom náročné.

Ďakujem! Na takýto rozbehaný život som si zvykla a je super – človek nemá čas rozmýšľať nad zbytočnosťami. Možno práve to na mňa pozitívne vplýva.

Máš nejakých obľúbených lifestyle blogerov, ktorí ovplyvňujú, čo si kúpiš či oblečieš?

Nemám. Sledujem mnoho fotografov, ktorí ma inšpirujú peknými lokalitami.

Aké sú tvoje najbližšie plány?

Vlastne neviem. Máme dosť perno v práci, no na Vianoce by som chcela ísť kamsi cestovať s rodičmi . Dlho sme spolu nikde neboli a keďže neoslavujeme Vianoce, je to ideálny čas.

Na záver otázočka: čo si myslíš o platforme BloggersRE, zaujala ťa svojim obsahom, prípadne čo by si doplnila?

Úprimne: BloggersRE som nepoznala, pokým ste ma neoslovili s rozhovorom. Verím, že platforma je inšpirujúca a je super, že spája blogerov z rôznych zameraní.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor a na ešte niekoľko rozstrelových otázok:

More či hory?

Tieto otázky nie sú na mňa. Krásu viem nájsť kdekoľvek. Takže oboje.

Leto či zima?

Taktiež nemám favorita, obe sú krásne.

Ranné vtáča alebo sova?

V tomto mám naopak úplne jasno – sova. Najlepšie nápady mi vždy na myseľ prichádzajú v noci.

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Andrey Zahurancové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram