Bloggers RE

ROZHOVOR S ČECHY NA CESTÁCH: “NEJVĚTŠÍ ZMĚNA? VŠECHNO.”


Dnešní rozhovor bude o tom, jak se zvednout ze zadku – pracovat a žít v zahraničí. O tom, jak procestovat svět a zažít dobrodružství.  Jak těžké je vystoupit ze své komfortní zóny a mnohem více v dnešním rozhovoru!

Diano a Michale, mohli byste se nám na začátek představit?

Ahoj! Diana (25) a Michal (27), dvě spřízněné duše, mladí cestovatelé a milovníci dobrodružství. Tak nějak asi vypadá naše krátká vizitka. V září 2017 jsme se vydali pracovat a žít na Island a momentálně zde pořád pobýváme. Cestování jsme milovali již dříve, ale vše nabralo na obrátkách až po přestěhování na tento ostrov, kde jsme ušetřili i nějaké peníze, které rádi do našich cest investujeme. Právě odtud vznikl náš název “Češi na cestách”.

Vy dva tvoříte pár, jak jste se vůbec seznámili? Byla to láska na první pohled?

Seznámili jsme se před 8 lety na párty. My víme, je to trochu klišé, které bylo navíc doprovázeno docela dramatickým začátkem, takže to třeba láska na první pohled nebyla, ale byla to láska.

Jak vás napadlo odjet z ČR a žít někde jinde?

Oba jsme studovali VŠ, pracovali nějakou dobu ve firmách a časem jsme oba zjistili, že takový život si nepředstavujeme. Nebyli jsme šťastní ve stereotypu a nepřáli jsme si denně v 6 hodin ráno vstávat do stresového zaměstnání, kde si musíte odsedět téměr celý den za počítačem. Tady se zrodil náš plán někam odjet. Zkrátka a jednoduše, potřebovali jsme nový začátek.

Proč jste si vybrali zrovna Island?

Poprvé jsme o Islandu slyšeli od známých. Milujeme přírodu a přijímáme všechny životní výzvy. Jakmile jsme si přečetli pár článků a viděli, co tahle země nabízí, věděli jsme, že tohle je to pravé ořechové.

V čem se nejvíce liší život na Islandu od toho v ČR? Co pro Vás byla největší změna?

Nejvíce se pro nás život na Islandu oproti Česku liší v tom, že nepociťujeme žádný stres! Nikdo nikam neběží, nikdo se víceméně nestresuje a ta pohoda z lidí je opravdu znát. Největší změna? Všechno. Nový jazyk, jiné zvyky, manuální práce, šílené a nevyzpytatelné počasí, žádná rodina ani blízcí. To ale neznamená, že změna byla těžká, právě naopak, vše šlo docela hladce.

Co bylo na tomto rozhodnutí nejtěžší? Jak udělat první krok ze své komfortní zóny?

Nejtěžší bylo si uvědomit, že život může být mnohem lepší, než jaký vedete právě teď. Takže vlastně přemýšlíme, jestli to bylo pro nás to nejtěžší anebo naopak nejjednodušší rozhodnutí. Ten první krok vždy začíná v hlavě. Musíte si uvědomit, co v životě očekáváte a kam by jste se chtěli posunout. My jsme oba věděli, že ke svému dosavadnímu životu potřebujeme cestování. Koupili jsme letenky a základní vybavení, a pak jsme se už jen těšili na nový život. Na našich cestách jsme zjistili, že vystoupit z komfortní zóny nedovede většina z nás, ale ne proto, že by to nedokázali, ale že jednoduše nechtějí. Tu změnu může udělat kdokoliv z vás, je to jen a jen na vašem rozhodnutí.

Jaký nejhorší a naopak nejlepší zážitek jste zatím během svého cestování zažili?

Nejlepším zážitkem bylo setkání s vlnící se aurorou. Fantastická polární záře, kterou jsme poprvé viděli právě na Islandu a touto dobou ji pravděpodobně pozorujeme také.

Docela nemilým zážitkem byla kauza v našem předešlém zaměstnání. Toto téma je bohužel na delší vysvětlování, ale ve zkratce musíme říct, že ošidit se snaží lidé na celém světě. To má ale také rychlé řešení – změna práce.

Víme o vás, že milujete přírodu a cestování! Co všechno jste už spolu viděli, navštívili a kde se vám líbilo nejvíce?

Viděli jsme toho spoustu, ale zároveň málo. Je tolik zemí, které jsou fascinující a které chceme navštívit. Spolu jsme už objevovali Paříž, kde nás nejvíc uchvátila Eiffellova věž, basilika Sacré Coeur a také zámek Versailles. Dalším místem, kde jsme strávili pár dní byla Barcelona. Zde bychom rádi zmínili fotbalový stadión Camp Nou, kde jsme byli na zápase a zažili nepopsatelnou atmosféru, park Guel a samozřejmě Sagrada Familia a taky třeba hora Tibidabo. Další zemí, která se nám vryla do paměti i srdce, byla Sardinie. Tyrkysové moře, pláže jako ze snu, nádherné hory, milí obyvatelé a skvělé jídlo. Tam jsme se měli moc krásně. Na Slovensku jsme se kochali horami ve Vysokých Tatrách a Malé Fatře. A samozřejmě musíme zmínit i místa, které jsme procestovali v naší domovině. Beskydy a Lysá hora, Jeseníky, Adršpašsko-teplické skály, České Švýcarsko atd.

Podle čeho si vybíráte místa, kam se chcete podívat? Máte nějaké vysněné místo, kam byste se ještě chtěli podívat?

Nemůžeme říct, kde se nám líbilo nejvíce, protože opravdu všechny místa mají své kouzlo. Ale mezi ty nejkrásnější a nejzajímavější za nás patří Island a Sardinie. Vybíráme místa, která nás zajímají z hlediska památek, kultury a přírody. Moc rádi bychom se jednou na delší dobu podívali do Asie. Láká nás také Norsko, Slovinsko, Nizozemí a kdo ví, co ještě přijde.

A poslední otázkou bych vás požádala o názor na náš projekt BloggersRE. Znali jste náš projekt předtím, než jsme vás oslovili?

Ano, projekt jsme znali už dříve a rádi si po večerech čteme vaše články.

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Diany a Michala, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram