Bloggers RE

ROZHOVOR S DIANOU PAVLÍKOVOU: “VŠETKO MÁ SVOJE VÝHODY A NEVÝHODY.”


Veliké retro růžové brýle, krásné minimalistické fotky a nádherně sladěný Instagram. Přesně tohle vystihuje Dianku, kterou většina z vás bude spíš znát z Instagramu jako @feelikeunicorn. Krásná studentka píšící zajímavý blog, kterou určitě stojí za to sledovat!

Diano, mohla by ses nám na začátek představit?

Volám sa Diana, mám 21 rokov a študujem v Bratislave prekladateľstvo a tlmočníctvo. Vďaka svojej neposednej mysli veľa rozmýšľam, píšem a tvorím. Medzi moje záujmy patrí kinematografia, translatológia, čítanie kníh, objavovanie nových miest a písanie o kadečom. Som ťažký introvert, ktorý sa však paradoxne odhaľuje na sociálnych sieťach a na blogu ústa nezatvorí.

Tvoříš na Instagramu a píšeš svůj blog. Co tě k tomu přimělo?

Do blogového sveta som zavítala už v roku 2010, keď som mala 13 rokov. Myslím, že sa mi veľmi páčilo písať si denník, ale bola som lenivá to robiť ručne, taktiež som na základnej škole nebola veľmi obľúbená, a tak som interakciu s ľuďmi online brala ako skvelú formu vytvárania priateľstiev. Odvtedy mnou prešlo množstvo blogov o rôznych veciach. Na niektorých som dokonca vytvárala grafiku, čo ešte stále rada robím, ale nenachádzam, bohužiaľ, už pre túto činnosť využitie. Na blog Feelikeunicorn som prišla v roku 2013. Chcela som vyskúšať novú platformu a ukázať ľuďom, kto som a čo sa mi páči. Ani som si nemyslela, že sa na môj blog toľko ľudí dostane, keďže ho píšem jednoducho len preto, lebo ma to baví. Čo sa týka Instagramu, ide o to isté. Založila som ho v roku 2013 len preto, že som chcela pridávať vlastné fotografie. Nikdy som to nebrala ako prácu alebo povinnosť, je to čisto moja forma vyjadrovania. Považujem sa za kreatívneho človeka, ktorého myseľ nikdy nespí a asi to ma aj prinútilo angažovať sa v online svete, ktorý ma dodnes fascinuje.

Kde tvoříš raději? Baví tě více fotit, nebo psát články?

Momentálne trávim viac času pridávaním fotografií na Instagram, keďže je to jednoduchšie, ale myslím si, že blog je pre mňa dôležitejší, keďže pomocou článkov môžem ľuďom ukázať svoje myšlienky. Takýmto spôsobom ma dokážu spoznať lepšie. Články majú pre mňa väčšiu hodnotu aj v tom, že cez ne môžem ľuďom pomôcť, môžem im poradiť či ich motivovať a inšpirovať vlastnými slovami. Na Instagrame môžem zase vyjadriť svoj cit pre detail. Všetko má svoje výhody a nevýhody a pre mňa ide fotenie a písanie článkov ruka v ruke.

Jak to děláš, že máš svůj profil na Instagramu tak krásně sladěný? Máš nějaký tip na úpravu fotek?

Úprimne si nemyslím, že mám profil na Instagrame nejak výborne zladený. Je pravda, že som to vždy chcela dosiahnuť, ale jednoducho mi to nejde a radšej si budem užívať pridávanie fotografií, ktoré sa mi páčia, než by som sa mala trápiť nad určitou témou. Inklinujem však k sivej a bielej farbe, a preto sa môže zdať, že to všetko akosi dokopy dáva zmysel. Úprava fotiek je niečo individuálne, pri každej fotografii je to iné, ale jedna vec, ktorá mi občas pomôže je bielenie. Tento nástroj nájdete vo viacerých mobilných aplikáciách. Odstráni nežiaduce teplé odtiene a dodá fotografii bielo-sivý nádych (treba si však dávať pozor, aby fotografia stále vyzerala prirodzene).

Co tě inspiruje při psaní článků? Stává se ti, že jsi bez inspirace a psaní “prostě nejde”? Co děláš pak? Máš nějaký tip nebo nějakou radu?

V podstate píšem o tom, čo ma zaujíma v danej chvíli. Stáva sa, že nezverejním článok aj mesiac alebo dva, lebo nemám o čom písať alebo som pohltená školou a podobne. Myslím si, že je to úplne normálne. Stále beriem blogovanie ako koníček, do ktorého sa jednoducho nechcem siliť, a preto keď inšpirácie niet, nepíšem. Mám však jednu radu, ktorá pomáha občas aj mne. Ak neviete o čom písať, skúste sa zamyslieť nad tým, čo by ste ľuďom mohli ponúknuť. Či už ide o nejaké zážitky, o koníčky, o štúdium, o cestovanie, o cvičenie či o čítanie – to je úplne jedno. Napríklad ja som si myslela, že môj život je úplne nudný a nikto by o ňom nechcel čítať, no potom som začala písať o veciach, ktoré som zažila a v ktorých si myslím, že sa celkom aj vyznám, a hneď som prilákala širšie publikum. Netreba vždy vymýšľať komplikované plány na prilákanie prázdnych klikov, ale ide aj o osobitosť. Svojou originálnosťou a osobnosťou zaujmete a tá vás podrží aj v ťažších chvíľach.

Podle tvého blogu i Instagramu máš ráda módu a my milujeme tvůj styl! Věděla jsi vždy, co chceš nosit, nebo ses musela ke svému současnému stylu dopracovat?

Myslím, že každý si prešiel rôznymi obdobiami v živote. Možno o tom ani nevieme, ale celkom to ovplyvňuje aj náš šatník. Ja som na štýl alebo smer, ktorým sa chcem uberať narazila na strednej škole. Tam som sa stretla s minimalizmom. Od tej chvíle som si sľúbila kupovať len čierne, sivé a biele veci (čo už momentálne nedodržiavam, ale na začiatku mi to veľmi pomohlo). Trvalo to roky kým som si vybudovala základný šatník, s ktorým som spokojná dodnes. Nadčasové kúsky budú navždy večné a základné farby nikdy nevyjdú z módy. Každopádne, odvtedy sa toho taktiež zmenilo veľa, ale mať dobrý základ je jadro môjho každodenného obliekania.

Setkala ses někdy i s negativními reakcemi na tvé oblékání? Jaká byla tvoje reakce? Jak se proti tomu bránit?

S negatívnymi reakciami som sa párkrát stretla online. Najprv ma tieto poznámky zarazili, keďže ani tak nešlo o kritiku, ale len o komentáre, ktoré sa snažili byť vtipné. Neskôr mi však dodali odvahu a teraz sú mi už iba na smiech. Každý ma totiž iný štýl, každému sa páči niečo iné a ja sa nenechám obmedzovať pár čudnými poznámkami od ľudí, ktorí mi jednoducho nerozumejú. Blogovanie a zverejňovanie vlastných fotografií mi jednoznačne dodalo sebavedomie a už si dovolím obliecť niečo, čo by mi pred niekoľkými rokmi prišlo veľmi odvážne. Nemyslím si, že slovo brániť sa je práve správne. Ak sa človek v tom, čo si oblieka cíti sebavedomo, pekne a pohodlne, negatívne reakcie by s ním nemali ani pohnúť. Verím, že každý by sa raz k tomuto bodu mal dopracovať, hneď sa bude zdať život krajším.

Co bys poradila ostatním dívkám, které svůj styl oblékání teprve hledají? Co je prodle tebe nejdůležitější?

Keď som bola mladšia, rada som sa inšpirovala ostatnými ľuďmi (je to dobrý začiatok, keď človek nevie, kde začať), šla som na to pomaly a jednoducho, vybudovala som si pevný základ, a potom som prišla na to, že štýl nie je niečo, čo by sa dalo nájsť, ale niečo, čo má človek v sebe. Dať si na seba oblečenie, ktoré sa vám páči v kombinácii, ktorá vás zaujme je základ všetkého. Najdôležitejšie je nenechať sa obmedzovať tým, čo si ostatní myslia. Je to hlúposť, ktorej som na začiatku prepadla aj ja. Všetkým taktiež odporúčam nehanbiť sa chodiť do secondhandov či hrabať sa v šatníkoch príbuzných, pretože práve tam ležia poklady plné osobitosti a štýlu, ktoré vám nákupné centrá s fast fashion trendmi jednoducho neponúknu.

A poslední otázka, slyšela jsi už někdy dřív o projektu BloggersRE? Jak se ti líbí?

Myslím, že som naň už narazila, ale až teraz som mala možnosť sa naň pozrieť poriadne. Podľa mňa je to skvelý nápad. Pomôže to blogerom, ktorí sa ocitnú v komunite plnej ľudí s podobnými záujmami. V dnešnej dobe, keď je blogovanie taký hit sa občas zabúda, prečo v skutočnosti táto forma vyjadrovania vznikla – vytváranie komunity a spoločenstiev, ktoré si navzájom pomáhajú a zdieľajú spoločné myšlienky. Tento projekt podporujem a som rada, že niečo také na česko-slovenskej scéne vzniklo.

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Diany Pavlíkové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram