Bloggers RE

ROZHOVOR S DIANOU ZADÁKOVOU: ,,SOCIÁLNÍ SÍTĚ JSOU JEDEN KOUSEK VĚTŠÍ SKLÁDAČKY.”

Studentka, blogerka, specialistka přes sociální média a cestovatelka. Tohle všechno je slečna, se kterou bude dnešní rozhovor, a tou slečnou není nikdo jiný než Diana Zadáková. Proč nemá ráda jméno Diana? Jak se dostala ke své práci v oblasti sociálních médií? Jaké jsou temné stránky tohohle oboru a za jakou práci by tu svou nynější vyměnila?

Víme o tobě, že nemáš ráda, když tě někdo oslovuje “Diano”. Proč tohle oslovení nemáš ráda, jak to vzniklo a jak ti tedy máme říkat?

Nemám ráda oslovení ,,Diano”, protože zní na můj vkus moc tvrdě. Jméno samotné ráda naopak mám, protože moc Dian neznám, takže je pak dobře zapamatovatelné.

Myslím, že ke mně i sedí – jsem taková zasněná holka, která ráda ukazuje, že jí je. A jméno Diana mají lidé často spojené s princeznou z Walesu. Co se týče oslovení, tak kamarádi a rodina mi většinou říkají Dianko, kolegové v práci pak Di.

Vedeš blog o sobě, svojí kariéře, studiu a cestování. Který z těchto okruhů je ti nejbližší a nejvíce tě baví, jak psát, tak na ostatních blozích číst?

Neřekla bych, že vedu blog o sobě a své kariéře. Je mi 23 let, jsem mladá holka, která nejenže pracuje a studuje, ale řeší běžné problémy svých vrstevnic. Řeším, co se teď nosí, kde najít toho pravého, zda bych neměla víc cvičit a zdravěji jíst… Akorát jsem až abnormálně pečlivá a cílevědomá. Než abych chodila na party, tak přemýšlím, jak se zlepšit v tom, co dělám, jak se nejlépe připravit na testy ve škole, o čem by měl být další článek na blogu a podobně.

Na svém blogu chci ostatní inspirovat a motivovat. Chci s nimi také sdílet praktiky a tipy, které se mi osvědčily. Proto rubriky motivace, studium, marketing. Chci také ukázat, že práce vás může skutečně bavit a naplňovat. A že osobní odhodlání vám pomůže splnit to, po čem toužíte.

Zároveň si myslím, že je důležité myslet na životní rovnováhu. Život není jen o škole a práci, ale je třeba si udělat čas na sebe, blízké, koníčky. Právě proto mám speciální rubriku Lifestyle, kde sdílím to, u čeho já osobně dokážu vypnout. Je to právě cestování, pečení zdravých dortů a koláčů, návštěva příjemných kaváren…

Tyhle dva světy bez sebe být nemohou, proto nedokážu říct, o kterém z nich mě baví psát a číst. Když potřebuju uniknout z onlajnu, najdu si recept na zdravý koláč a upeču ho, když potřebuju rozšiřovat své obzory v profesi, jdu na marketingové blogy.

Pracuješ pro jednu agenturu jako manažerka sociálních médií, což je v dnešní době dost atraktivní povolání. Jak ses k této práci dostala?

Do eVisions jsem se dostala úplně stejně jako se k nám můžete dostat dnes. Nastoupila jsem jako stážistka a vyzkoušela si skoro všechno. Byla jsem částečná podpora pro SEO oddělení, spravovala sociální sítě agentury a její blog, moderovala vlog Novinky z onlajnu, zorganizovala veletrh… Prostě taková holka pro všechno.

Načichla jsem tak skoro ke všem oblastem (online) marketingu a zůstala u té, která mi sedí ze všech nejvíc, a to jsou sociální sítě a obsahový marketing.

Co všechno je tvou pracovní náplní, co všechno máš na starost?

Mou hlavní pracovní náplní je vedení oddělení sociálních sítí a správa klientských profilů na sociálních sítích, ale stále mám na starosti spoustu interních aktivit jako je PR agentury nebo její HR procesy.

Jako manager oddělení Social Media mám na starosti například nastavování a plnění KPI oddělení, motivaci a spokojenost ,,podřízených”, finanční efektivnost oddělení, tvorbu nabídek, hledání obchodní příležitostí… Jako account projektu pak odpovědnost za hladký průběh projektu a plnění KPI. Je toho hodně, je to různorodé a každý den se učím něco nového. A to je to, co mě na tom baví ze všeho nejvíc.

Je tahle práce pro každého? Kdo by si, podle tebe, měl najít raději něco jiného?

Je hlavně potřeba si uvědomit, že práce Social Media Specialisty není o vtipných statusech a roztomilých videích se štěňátky. Je to o analýze, testování, vyhodnocování. Ta kreativa, ten jeden post na FB je výsledek nějaké dlouhodobější strategie a plní nějaký vyšší cíl. Takže určitě nestačí být kreativní. Je třeba umět přemýšlet široce a dívat se na sociální sítě jako na jeden kousek nějaké větší skládačky.

V době, kdy sociální média používá téměř každý a lidé se dnes mohou živit čímkoli, stále více lidí touží po práci v oblasti influencer marketingu a sociálních médiích. Má to ale i své temné stránky? Je něco, co tebe osobně odrazuje, nebo je něco, čeho ses musela vzdát?

Je třeba se připravit na to, že tahle práce nikdy nekončí. Nemáte v podstatě šanci vypnout a utéct. Online totiž můžete být kdykoliv a kdekoliv, což se od vás zároveň očekává. Musíte hlídat komentáře, odpovídat na přímé zprávy, kontrolovat interakce. Pokud nějaký e-shop bude mít větší průšvih, první ,,hejty” se objeví na sociálních sítích.

Najednou nechodíte na sociální sítě odpočívat, sdílet vlastní vtipná storiečka, inspirovat se… Chodíte tam pracovat. A je pak dost těžký ten pracovní a osobní ,,social život” oddělit. Já jsem třeba už ze sociálních sítí unavená, jsem přesycená. Už mě nebaví všechno fotit, natáčet a sdílet. Ve volném čase chci prostě jen tak být… Dát si dobrý kafe, popovídat si mezi 4 očima, aniž by to kdokoliv viděl. Můj kolega si třeba Instagram úplně zrušil.

Na druhou stranu je to pořád něco, co mě baví a živí. Ale musíte se naučit najít balanc, jinak byste strávili celý život za obrazovkou displeje.

Jaká byla tvoje vysněná práce, když jsi byla dítě? A je dnes nějaká práce, za kterou bys tu svou nynější okamžitě vyměnila?

Jako malá jsem chtěla být druhou Lucií Borhyovou a moderovat televizní noviny. (smích) To se mi teď trochu splnilo, protože v práci moderuju vlog Novinky z onlajnu, ve kterém předávám novinky z oblasti sociálních sítí.

To, co právě dělám, mě hrozně baví, ale je to právě pro tu různorodost činností. Můžu psát edukační články na agenturní blog (eVisions.cz/blog) a psaní mě od mala strašně bavilo. Spravuju sociální sítě klientům a vymýšlím pro ně marketingové kampaně, což je zodpovědnost, ale zároveň hrozně pěkná práce.

Nejsem ale pořád online, protože máme hodně interních meetingů nebo schůzí s klienty. A mě baví jednat s lidmi. Zároveň mám na starosti hodně interních procesů, takže se neustále učím, jak vlastně firma funguje. A i když už jsem v eVisions bezmála 2 roky, pořád přicházím na něco nového.

Kdybych měla sedět celý den jen za Facebookem nebo Instagramem, tak by mi brzy hráblo a určitě by to nebyla práce snů.

Kterou práci bys naopak nikdy dělat nemohla? Je něco, co bys nikdy v životě dělat nechtěla?

Třeba bych nechtěla ,,nic nedělat”.

Dále o tobě víme, že jsi milovník kávy. To je nám, mimochodem, velmi sympatické. Kterou kavárnu máš nejradši a jaký druh kávy si objednáváš nejčastěji?

Nejoblíbenější kavárna? To je hrozně těžký říct, protože záleží na příležitosti, proto mám na blogu seznamy kaváren z různých hledisek.

Když bych šla někam sama s notebookem, vybrala bych jinou, než kdybych šla někam s kamarádkou. No a kdybych šla s klukem, nebo s rodinou, vybrala bych zase jinou. (smích)

Obecně ale můžu říct, že mezi mé nejoblíbenější patří např.: La Boheme, Styl&Interiér, Kofárna, Coffee corner bakery a SmetanaQ.

Nejraději a nejčastěji si objednávám cappuccino. Miluju tu pěnu navrchu. Když jsem byla malá, vždycky jsem jí tátovi a mamce vyjídala (to asi museli být nadšení). (smích)

A poslední otázka je, jako již tradičně, ohledně našeho projektu BloggersRE. Jaký máš na něj názor a znala jsi nás předtím, než jsme tě oslovili?

Ano, projekt BloggersRE znám a sleduju vás už déle než rok. Líbí se mi, že se snažíte podpořit lidi, kteří se nebojí ukázat a chtějí světu něco dát.

ZÁVĚREČNÁ ANKETKA:

Jaro, nebo podzim?

Jaro

Čaj, nebo káva?

Káva

Bílá, nebo černá?

Bílá  

Den, nebo noc?

Den

Kočka, nebo pes?

Pes

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Diany Zadákové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)

Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

.
.