Bloggers RE

ROZHOVOR S HOLKOU Z MORAVY: “TAK TOHLE MUSÍM VZÍT TROCHU OKLIKOU.”


Dnešní bude rozhovor s Mirkou, holkou z Moravy, která je pyšná na svůj původ a postavila si na něm svůj originální blog s ještě originálnějším psaným projevem. Sděluje své zajímavé postřehy a zážitky jak na blogu, tak na Instagramu, ráda čte a zajímá se o copywriting a social media.

Jak se jmenuje celým jménem Holka z Moravy? Mohla bys nám ji trochu více přiblížit?

Holka z Moravy se jmenuje Mirka Jaroševská. (Dobře no, tak Miroslava.) A úplně miluje svoje příjmení, protože ho má v celé České republice pouze jedna další rodina, juch! Musím si ho užít, než ze mě milouš udělá počestnou ženu a bude ze mě paní miloušová.

Moc se nám líbí styl psaní, který používáš na blogu. Máš v psaní nějaké zkušenosti?

Vystudovala jsem Literární akademii, což samo o sobě psaním trochu „smrdí“. Blog už mám několik let, i když v poslední době je docela mrtvý. Během VŠ a po ní jsem pracovala v několika magazínech, než jsem zakotvila u copywritingu. Takže psaní je něco, co se se mnou táhne víc než třetinu mého života.

Zajímáš se o copywriting. Jak ses k tomu dostala?

O tom, že nějaký copywriting vůbec existuje, vím díky Michelle Losekoot. S Míšou se znám právě z Literární akademie a je mi velkým vzorem, ta holka je fakt bedna. A díky ní mám vlastně i blog. Míša taky začínala na blogu Růžová panda a postupně se vypracovala, tak jsem se jí nechala inspirovat. (Zrovna nedávno jsme si o tom s Míšou psaly.) A v tom, aby ten blog za něco stál, mi zase pomohla Lucie van Koten a její kurz blogování, odkud jsem si odnesla nejdůležitější myšlenku – pište, jak vám to slina na jazyk přinese. V samotném rozjezdu v copy mi pak hodně pomohl kolega a kamarád webdesignér a jiní copywriteři. Měla jsem od nich v začátcích velkou podporu, čehož si i po čase cením.

Co je na copywritingu to nejlepší?

Tak tohle musím vzít trochu oklikou.
Já miluju český jazyk. Přijde mi naprosto super, že ovládáme jeden z nejtěžších jazyků světa. A s českými slovy si můžete krásně hrát! Ale jako copywriter máte omezené množství znaků, se kterými můžete pracovat. Když se zase vrátím k Míše (bože, na tenhle rozhovor ji budu muset upozornit), tak ta před mnoha lety při jiném rozhovoru řekla, že ze sociálních sítí má nejradši Twitter. (Dnes už to možná neplatí.) A jako důvod uvedla – zkuste si něco sdělit ve 160 znacích tak, abyste řekli všechno a zároveň byli chytří nebo vtipní. (Nebo tak nějak.) A to je přesně na copywritingu to nejlepší! Vymýšlet chytré nebo vtipné texty, ve kterých řeknete vše a přitom nepřekročíte povolený limit znaků. Teď mě tak napadá, že Twitter je vlastně ideální místo pro copy začátky!

Co vlastně člověk dělá, když je profesionální copywriter?

Jednoduše? Copywriter prodává. Sebe, službu, produkt. Cokoliv. A to stručně, originálně a nenásilně. Samozřejmě to nedělá sám a na výsledné práci se musí podílet i např. grafici a jiní.

Víme o tobě, že moc ráda čteš. O knihách i často píšeš na svůj blog nebo Instagram. Jakou knihu jsi v poslední době přečetla a jaká je tvá nejoblíbenější?

Ježkovy voči, to mi nedělejte tohleto! To mám jako vybrat jen jednu?! Docela by mě zajímalo, jestli na tuhle otázku dokázal nějaký knihomol jasně odpovědět. Ale dobře, no. Nejoblíbenější je samozřejmě série Harryho Pottera. Vím, je to trapné a neoriginální, ale ty knížky jsou totálně boží a díky nim jsem si zamilovala čtení. Teď jsem zrovna dočetla Psí cestu, což je druhý díl profláklejšího Psího poslání, a teda bulela jsem jak želva. Smutkem i dojetím. Tyhle příběhy jsou úplně nabombené láskou! Jen milouš se mi včera smál, když jsem celá opuchlá a uslzená přišla s knížkou v noci do obýváku a nutila naši spící Belly přísahat, že nebude nikde žrát, co nemá, aby mi ju někdo neotrávil.

Máš radši klasické (papírové) knihy, čtečky nebo audio knihy a proč?

Já su odpůrce čteček a milovník papíru. Jsem si vědoma toho, že se kvůli knihám kácí lesy a že ve čtečce si můžu odvézt tisíce knih na druhý konec světa, ale dokud mi nikdo neřekne větu: „Tento krásný a zdravý strom pokácíme, abychom vytiskli tuhle knížku“, nejspíš se to nikdy nezmění. Papírové knihy mají zkrátka svoje kouzlo a vůni. K audioknihám jsem si zatím nenašla cestu.

Kolik knížek přečteš měsíčně?

To nedokážu říct. Mám dny, kdy si jen čtu a pak dám za měsíc třeba osm knih, jindy nemám náladu a přečtu jednu nebo dvě. Ale letos jsem začala víc používat Goodreads, kde si plním svoji roční „reading challenge“. Teď jsem na čísle 35/50 a věřím, že to do konce roku splním.

Dále se zajímáš o social media. Jak konkrétně a co přesně se ti na social media líbí?

Inspirace. Díky Instagramu už jsem objevila mega velké množství dokonalých knížek, skvělou přírodní kosmetiku, báječné lidi a spoustu dalšího! O Instagram a správu FB jsem se začala zajímat v době, kdy jsem před lety dostala na starost sociální sítě dnes už neexistujícího internetového knihkupectví. Tehdy jsem se učila fotit, pracovat s fanoušky i s příspěvky. Dnes už spravuju sítě jiným klientům a moc mě to baví. Instagram teď vládne světu, pořád se vyvíjí a je fajn ty trendy sledovat. Bohužel člověk musí být furt tak trochu on-line, a to s sebou nese spoustu úskalí. I ten Instagram má zkrátka svoji temnou stránku.

Nesmí tu samozřejmě chybět otázka ohledně našeho projektu BloggersRE a tvého názoru na něj, takže?

Už dlouho tento projekt sleduju, což bych nedělala, kdybych si myslela, že stojí za prd. Takže jen tak dál! Fandím vám.

A nakonec taková moje specialitka, anketka:

Co je ti bližší?

Kočka, nebo pes?

Obojí. Máme pejska a dvě kočičky a každá z holek nám dává najevo lásku jiným způsobem. Ale kdybyste mi dali nůž na krk, řekla bych pes. Ta jejich oddanost a bezmezná láska mě nikdy nepřestane dojímat. (Pochopte, včera jsem dočetla Psí cestu, nemůžu být objektivní!)

Léto, nebo zima?

Zima, protože Vánoce.

Instagram, nebo Pinterest?

Určitě Instagram.

Pivo, nebo víno?

Jako Moravačka bych asi měla říct víno, že? Ale já su odkojená slivovicou, takže můžu s klidem říct pivo.

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Miroslavy Jaroševské, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X