Bloggers RE

ROZHOVOR S JANINOU ČERNOU: “NEŘÍKÁM, ŽE CUKRFREE JE ZÁZRAČNÝM LÉKEM NA PORUCHY PŘÍJMU POTRAVY.”


Jsi oblíbenou blogerkou, která si toho hodně prožila. Ze své indispozice jsi dokázala udělat přednost. Prozraď nám něco více o sobě, kdo je to Cukrfree.cz?

Jmenuji se Janina, je mi 29 let a jsem už pět let Cukrfree. To znamená, že se vyhýbám nejen rafinovanému cukru, ale eliminuji i cukr z přírodních zdrojů (sladké druhy ovoce, sušené ovoce, sladké džusy atd.). I když se to může zdát až extrémní a nepřirozené, není tomu tak. Naopak, konzumovat sladké ovoce ve velkém množství celoročně není pro člověka přirozené. Navíc většina lidí cukr nezískává pouze z ovoce, ale hlavně z dalších doslazovaných potravin a nápojů. Na druhou stranu to určitě není tak, že bych cukr nejedla vůbec, vybírám si však ty nejvhodnější zdroje, jako je zelenina, případně ovoce ve formě lesních plodů.

Jak jasně říká název tvého blogu, tak tvůj život je již několik let úplně bez cukru. Můžeš lidem popsat, co to v praxi znamená a jaké to s sebou přináší strasti v každodenním životě?

Největší změnou oproti „běžnému“ životu s cukrem je v tom, že jsem přestala jíst veškeré zprocesované potraviny, takže vařím pouze z těch základních surovin a jen tak vím, zda v jídle není přidaný cukr, ale i další ingredience, které nemají v jídle co dělat. Můj jídelníček se skládá z bio zeleniny, občas i lesních plodů, kvalitního masa a ryb, ořechů a semínek a fermentovaných mléčných produktů. Není to tak, že bych strádala, naopak, konečně své tělo dostatečně vyživuji.

Tato indispozice se dříve hodně podepsala jak na tvém těle, tak i psychice. Jednu dobu jsi měla 42 kg a v jiném období zase 82 kg při tvé výšce 166 cm. Co to udělá s psychikou a tělem člověka a co jsi v té době prožívala?

Psychika sama o sobě nebyla v pořádku vzhledem k tomu, že jsem od 12 do 24 let trpěla poruchou příjmu potravy, kdy se mi střídala anorexie s bulímií. Neříkám, že Cukrfree je zázračným lékem na poruchy příjmu potravy, nicméně jsem si naprosto jistá, že cukr hrál opravdu velkou roli v mých problémech se záchvatovým přejídáním a neustálými chutěmi. Hlavně díky vyřazení cukru jsem se obsesivních myšlenek na jídlo konečně zbavila. Práce na psychice je však základem, protože nejsme jen stroj z masa a kostí, ale máme i emoce, se kterými je potřeba pracovat.

Napsala jsi knížku a lidé si také mohou zakoupit tvé kurzy. Prozraď nám více o tvé knížce a kurzech. Užila sis psaní své vlastní knížky?

Jedná se o Cukrfree kuchařku, která je souborem mých nejoblíbenějších Cukrfree receptů, ať už základních, ze kterých si potom lze vyrobit další potraviny, tak i hlavních jídel, dezertů a svačinek. Zároveň v květnu vychází v pořadí již druhá Cukrfree kuchařka, která bude zaměřená na celou rodinu a kromě receptů v ní najdete také teoretické a naučné texty. Poslední knihu jsem připravovala na Hawaii, takže jsem si její přípravu (a nejen to) opravdu užila.

Na svých sociálních sítích máš početnou komunitu fanoušků. Například tvůj Instagram překypuje krásnými fotkami. Jaké aplikace nebo nebo programy používáš pro úpravu a management svých sociálních sítí a tvorbu obsahu?

Tady asi nepřijdu s ničím převratným. Na úpravu fotek používám jednoduše Lightroom nebo Snapseed.

Sociální sítě jsou pro většinu lidí v této době nedílnou součástí jejich života. Ty máš velký dosah a s tím je spojena velká zodpovědnost. Na čem si zakládáš pokud jde o tvé sociální sítě, tvorbu obsahu na ně a jaký vliv mají na tvůj business?

Vše dělám pocitově a neřídím se žádnými „pravidly“ sociální sítí, pokud nějaká existují. Na jednu stranu se snažím působit přirozeně a nestrojeně (jinak to ani neumím), na druhou stranu si opravdu zakládám na vzhledu a kvalitě fotek a tak nevypustím ven fotku, se kterou bych si nebyla úplně jistá.

Přidala ses k naší komunitě a označuješ nás například na fotkách. Co říkáš na náš projekt BloggersRE?

Podle mě je to dobrý způsob propojení a podpory influencerů a blogerů. Díky čím dál větší konkurenci, ale také čím dál horším podmínkám na sociálních sítích, je nejen pro začínající blogery těžké „dát o sobě vědět“. Často se mi tak stane, že narazím na blogera/ku s opravdu kvalitním obsahem, s minimálním počtem followerů. Proto oceňuji projekty podporující jak začínající, tak i ty známější blogery.

Samozřejmě, že se musíme zeptat na cestování. Je to přece tvá vášeň! Kde se ti nejvíce líbilo a jaká místa plánuješ navštívit v dohledné době?

Cestování je asi mým největším koníčkem a vášní. Nejvíce jsem si samozřejmě zamilovala Austrálii, kde jsem jen necestovala, ale i dva roky žila a pokud by záleželo na mě, sbalila bych si svých „pár švestek“ a zamířila právě tam! J Moc se mi ale líbilo i v jiných zemích, jako je Nový Zéland, Hawaii, Seychelly a taky Norsko a Island, kde jsem před pár lety studovala mezinárodní právo životního prostředí.  A i když byl Island naprosto odlišný od Austrálie, žilo se mi tam moc hezky!

Co bys poradila dalším online tvůrcům jako jsou Blogeři, YouTubeři nebo InstaBlogeři, kteří chtějí posunout svojí tvorbu a třeba zaujmout více lidí. Co je podle tebe klíčem k úspěchu?

Základem je kvalitní, pravidelný a v něčem odlišný obsah. Konkurence je veliká a člověk musí přijít s něčím, co na české blogerské scéně ještě není, v opačném případě má malou šanci, že lidé budou ochotni sledovat v pořadí už stého influencera, který chodí do kavárny na sójové latte a chleba s avokádem…

Autor: Veronika Uchytilová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Janiny Černé, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X