ROZHOVOR S JULIANOU ANTOŽYOVOU: “DOMOVOV MÁM PO SVETE NIEKOĽKO.”


Tvůj blog Life is Better in Bikinis je založený především na článcích o cestování. Kdy sis řekla, že cestování je směr, kterým se chceš vydat?

Cestovanie mám v krvi od malička a prvý krát som bola pri mori keď som mala 2 roky. V 90. rokoch si cestovať nemohlo dovoliť veľa ľudí, takže za krásne detstvo a dovolenky pri mori, na horách a všeobecne v zahraničí vďačím mojim super rodičom. Počas základnej a strednej školy som sa venovala basketbalu na profi úrovni a k tomu patrili aj sústredenia v letných kempoch najmä v Chorvátsku, Taliansku a Grécku. To som už začínala cestovať sama bez rodičov. Postupom času som si cestovanie zamilovala tak, že som sa pár týždňov po maturite rozhodla vycestovať do Grécka na Chalkidiki na pracovné leto len s partiou troch kamarátok. Práve tieto 4 mesiace v Grécku považujem za hlavný popud, kedy sa moja vášeň pre cestovanie spustila na 100%. Posledných 10 rokov teda môžem povedať, že cestujem čo mi sily stačia.

Ze všech států, které jsi navštívila, sis zamilovala jihovýchodní Asii, kde ses nakonec i zabydlela. Co ti na ní tak učarovalo?

Do JV Ázie som priletela začiatkom roka 2015, kedy som bola vybraná na výmenný študijný pobyt v Bangkoku vrámci mojej univerzity v Prahe. Plán bol absolvovať polročný pobyt v Thajsku a odletieť späť do Prahy, kde som v tej dobe žila. Vesmír to ale celé zariadil za mňa úplne inak a ja som si v lete 2015 zrušila letenku do Európy, zavolala mamke že ostanem o trošku dlhšie a presťahovala som sa na Bali, kde žijem dodnes. Veci nabrali rýchly spád aj vďaka tomu, že som v tej dobe začínala randiť s mojim priateľom, ktorý je Čech, ale v regióne JV Ázie sa pohyboval už vtedy nejaký ten rok. Vo veľkomeste akým je Bangkok som ostávať nechcela a tak sme si ako kompromis na život vybrali Bali. O pár mesiacov na to som už na Bali zakladala projekt GadoGado.cz, učila sa jazdiť na motorke, zvykať si na lokálne podnebie, mentalitu ľudí, kultúru, učiť sa jazyk bahasa Bali…. práve to sú totiž veci, ktoré na Bali milujem najviac. 🙂

Většinu času teď trávíš na Bali. Když porovnáš život tam a tady v Čechách nebo na Slovensku, v čem vidíš největší rozdíl?

Ojojoooj to sú veľmi tenké ľady! 😀

Nechcem sa nikoho doma v Československu dotknúť, ale hlavný roziel je v ľuďoch. Ľudia na Bali sú ako sa doma hovorí “slniečkoví”! Vysvetlím. Vždy keď letím domov a môj prvý kontakt s našou domovinou je letisko v Prahe, netrvá to väčšinou dlhšie ako 10 minút než si uvedomím, že som už doma. To je proste samá zamračená tvár, blbé narážky, žiadna ochota, úsmev či nebodaj milé slovo. Na Bali som zvyknutá, že sa tu vkuse na každého usmievam a s každým sa zdravím či sa osobne poznáme alebo nie. Pekný deň si tu prajem či už s predavačkou v obchode alebo ujom na benzínovej stanici. Ľudia na Bali si životné šťastie zakladajú na úplne iných hodnotách ako my doma. Tu je to o rodine, súdržnosti, ak sa mám ja dobre chcem, aby sa mal dobre aj môj tatino, sesternica či pes od suseda. To doma tak nefunguje. Veľmi ma to mrzí, ale aj to je jeden z dôvodov prečo si momentálne neviem predstaviť žiť na Slovensku. Praha v ktorej som žila tri roky už mi príde diametrálne odlišná ako napríklad Košice, v ktorých som vyrastala a vidím tak obrovský progres aj vďaka multikulti komunite, ktorá v Prahe žije. Ľudia JV Ázie nemajú ani zďaleka to, čo máme materiálne my doma, ale poviem Vám, že duševne sú niekoľko krokov pred nami. Tak snáď sa to od nich raz naučíme.

Je něco, co tě na Bali nemile překvapilo?

Za tri roky na Bali sa toho nemilého vo mne zbiera veľa. Sú to detaily, ktoré si tu bežný dovolenkár za 14 dňový pobyt nestihne všimnúť. No keď tu žijete dlhodobo ten pohár trpezlivosti sa plní a plní. Spomeniem korupciu na každom rohu, neskutočný ekologický problém s odpadom ktorý ale bohužiaľ veľa lokálcov aj napriek snahe expatov nechápe, zdravotníctvo a sociálny systém ktorý je na Bali ešte v plienkach,…no a v neposlednom rade to, že nech tu žijete ako dlho chcete, hovoríte jazykom či poznáte tradície a zvyky, stále tu pre veľa lokálcov budete len chodiaca pokladnička.

Chceš se ještě někdy vrátit natrvalo zpátky do Evropy, nebo už máš domov v Asii?

Nikdy nehovor nikdy, no momentálne to na Európu necítim. Domovov mám po svete niekoľko či už v Košiciach, Prahe, na Cypre kde žije moja sestra s rodinou alebo aj tu na Bali kde som tri roky. Ázia je skvelá a som tu už tri roky šťastná, no ako som spomínala, pohár trpezlivosti sa vo veľa oblastiach napĺňa a tak myslím, že by rok 2018 mohol byť prelomový a ja by som sa chcela posunúť ďalej. Kam si ešte nechám pre seba, ale určite o tom budem včas informovať všetkých mojich čitateľov a followerov.

Nepřemýšlela jsi nad založením svého YouTube kanálu?

To by ste neverili koľko krát! Dokonca som si minulý rok kúpila GoPro kameru na točenie a mám niekoľko hodín nazbieraného materiálu v PC, no tam to u mňa zatiaľ skončilo. Už teraz venujem príliš veľa času blogu, písaniu, foteniu, Instagramu a neviem si predstaviť ešte točiť a najmä tá postprodukcia. To je u mňa kameň úrazu, keďže viem koľko času som schopná stráviť nad editáciou fotiek. Ak chcem mať aj čas na GadoGado.cz a ešte mať nejaký ten súkromný život,…potrebovala by som na to všetko mať tak o 10 hodín dlhšie dni.

Svůj vlastní blog jsi začala psát poměrně nedávno. Co tě k tomu vedlo?

Mne to tiež príde nedávno, no môj blog funguje už niečo vyše 2 rokov! Wau to je riadne dlhý čas keď sa pozriem čo všetko som už stihla za tú dobu precestovať. Doviedli ma k tomu ľudia, či už rodina, kamaráti alebo kamaráti kamarátov, ktorí mi písali ohľadne cestovania milióny otázok na dennej báze. Sama sebe som chcela uľahčiť prácu a začala som o najčastejších otázkach od ľudí písať články. Blog časom začali čítať desiatky, stovky, tisícky ľudi a ja som tomu sama nemohla uveriť. Pribudla mi FB stránka Life is better in Bikinis, Instagram a ja som si uvedomila že už to nieje len o článkoch, ktoré číta moja mamka doma v obývačke ale o komunite desiatok tisíc ľudí z Česka a Slovenska, ktorú som si vybudovala.

Jsi spoluzakladatelkou projektu a značky GadoGado.cz. Mohla bys nám říct, o čem tento projekt je a co se za touto značkou skrývá?

Projekt GadoGado.cz som založila spolu s mojim priateľom na jeseň roku 2015 tu na Bali. Celá značka a projekt má za hlavný cieľ priniesť kúsok raja, ktorý si tu my žijeme priamo k Vám domov do československých ulíc vo forme módnych doplnkov. Všetky naše produkty čiže kabelky, peňaženky, obaly na PC, cestovateľské doplnky si ručne šijeme v malej rodinnej manufaktúre z animalfriendly materiálov. Tie potom posielam vo veľkom do ČR na sklad. Ak si teda zákazník objedná niečo z nášho eshopu za 2-3 dni vie mať tento malý kúsok Bali doma. Na výrobu používame len animalfriendly materiály a dokonca detaily produktov máme šité z odpadového textilu vďaka čomu sa snažím byť ako dlhoročný vegetarián čo najviac ecofriendly. Celá značka a projekt funguje niečo vyše dvoch rokov a musím povedať, že za tú dobu naše kabelky GadoGado.cz už nosia tisícky žien po celom svete. 🙂

Co tě vedlo k tomu založit značku GadoGago.cz?

Počas pobytu v Bangkoku kde som študovala som veľa cestovala po regióne JV Ázie a najmä vymetala jeden market za druhým. To je moje chodiť po marketoch a nasávať lokálnu atmosféru! Všímala som si rôzne produkty, materiály, strihy, farby,…a v hlave tvorila ako taký plán čo asi by som chcela vytvoriť. Po presťahovaní sa na Bali som tieto plány dala na papier a začala hľadať kde by mi kto mohol vytvoriť prvé vzorky produktov. Uznávam, že začiatky na Bali hlavne bez znalosti jazyka neboli ľahké, ale zvládla som to a dnes môžem povedať že som schopná si sama pošéfovať od návrhu produktov, po koordináciu výroby, dopravu produktov do Európy na sklad, komunikáciu so zákazníkmi až po sociálne siete, či základné technické úkony okolo eshopu.

Jaký je v současnosti tvůj největší sen?

Ja som večný snílek, takže na tieto otázky o snoch viem napísať slohovú prácu. Z cestovateľských snov by som sa chcela pozrieť do Tasmánie, na Fiji, do Japonska či na Aljašku a Hawaii. Z osobných snov by som chcela aby rok 2018 vypálil podľa predstáv a ja by som sa tak čo chvíľa posunula trošku ďalej nielen bydliskom, ale aj v súkromí. Blogové sníčky sú byť znova v TOP 10 travel blogeroch na Slovensku a dostať sa aj na tomto rebríčku ešte vyššie. No a sny s GadoGado.cz sú viac offline akcií, marketov a festivalov po ČR a SR, ktoré by som aj tento rok chcela znova osobne s projektom pobehať. Tak mi držte palce nech sa mi to všetko splní a tempo, ktoré som si stanovila na začiatku roka mi vydrží po celý rok.

Co si myslíš o našem projektu BloggersRE?

Fandím Vám! Viem, že v zahraničí podobné platformy, ktoré spojujú blogerov fungujú už roky no u nás je niečo také pomerne v začiatkoch. Obzvlášť na Slovensku je blogerská scéna a chápanie sily blogerov ako marketingového nástroja nepochopená. Práve preto projektom ako je ten Váš fandím a som veľmi vďačná za príležitosť tohto rozhovoru. Do budúcna Vám silno držím palce a prajem veľa šťastia so všetkým do čoho sa ešte vrámci BloggersRE pustíte. 🙂

 


Zdroj: Fotky – Sociální sítě Juliany Antožyové, text BloggersRE


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vlož prosím svůj komentář
Tvé jméno