Bloggers RE

ROZHOVOR S KATARÍNOU PETEROVOU: “MÓDNY PRIEMYSEL SA STAL DRUHÝM NAJŠPINAVŠÍM PRIEMYSLOM NA SVETE.”


Kati, na úvod sa nám prosím pár slovami predstav!

Volám sa Katka a blogujem na dómene laflorita.sk. Som ,,slow fashion blogerka“, teda módna blogerka, ktorá oblečenie nenakupuje v obchodných reťazcoch, na internete ani v žiadnych obchodoch, v ktorých tovar pochádza z ázijských krajín. Keď mi niečo v šatníku chýba, nakupujem v secondhandoch, podporujem lokálnu tvorbu slovenských dizajnérov alebo si niečo ušijem, či prešijem. Nie vždy to však tak bolo. Svoj blog som začínala tvoriť v čase, kedy som bola nákupnou maniačkou a hovorila si kráľovná výpredajov. Jedného dňa som si však začala uvedomovať, čo všetko sa skrýva za módnym priemyslom. Utrpenie žien a detí, miliardový biznis, neuveriteľné znečisťovanie našej planéty, neetické pracovné podmienky, či dopad nekvalitných materiálov na naše zdravie. Všetky tieto témy mnou veľmi otriasli a rozhodla som sa bojovať za myšlienku ,,slow fashion“, teda za pomalú módu, ktorá nikomu neubližuje. Vďaka svojmu blogu tak môžem ľuďom dokázať, že sa to dá.

Na Instagrame si známa svojou vášňou pre upcykláciu, tj. vdychovaniu starým nepotrebným šatám nový život. Z príliš veľkých a nemoderných vecí vyrábaš trendy nositeľné modely. Prosím Ťa, ako si sa k tomu vlastne dostala?

Všeobecne k šitiu a ručným prácam ma odmalička viedli moja mamina a starká. Ako dieťa som veľa vyšívala, bábikám som šila šaty, či som im plietla šály. Počas vysokej školy ma to opäť veľmi chytilo a za bakalárske štátnice som dostala šijací stroj. Hneď potom som však odišla do zahraničia, kde som veľmi rýchlo zistila, že mi to neskutočne chýba. Práve vtedy som sa odhodlala založiť svoj blog s handmade tématikou, kde som zo začiatku prezentovala prevažne len svoje háčkované a vyšívané výrobky. Keď už som ako tak vedela šiť aj na stroji, začala som si prešívať oblečenie, ktoré mi nesedelo. Na blog som to začala pridávať vďaka mamine, ktorá mi vnukla myšlienku odfotiť si to ešte predtým, ako nejakú vec prerobím. A tak vznikli moje prvé prešité kúsky, ktoré zožali veľký úspech.

Takže na sociálnych sieťach boli prijaté pozitívne?

Neskutočne sa teším z toho, že odozva je veľmi pozitívna! A je jej naozaj veľa. Denne mi píšu ľudia, že  vďaka mne si kúpili šijací stroj a začali sa učiť šiť, posielajú mi fotky prešitého oblečenia, pýtajú sa o rady a hlavne, podporujú ma vo všetkom čo robím a o čom píšem. Rovnako sa ľuďom páči moja myšlienka slow fashion a každým dňom vnímam, že začínajú žiť udržateľnejšie, premýšľajú nad tým, čo nakupujú, triedia svoje šatníky, či vsádzajú už radšej na kvalitu ako na kvantitu. Keď toto všetko vidím a čítam, hovorím si, že má to zmysel robiť aj ďalej.

Človek, ktorý na „slow fashion“ narazí prvý krát sa stretáva s novými pojmami, ktorým možno ani neporozumie. Môžeme si tie základné ujasniť?

Fast fashion je rýchlo vyrábaná móda, ktorá sa v priebehu dvoch týždňov dokáže navrhnúť, ušiť a dostať sa do obchodných reťazcov na celom svete. O ďalšie dva týždne sa tento cyklus opakuje, takže predošlá kolekcia sa stáva už nemodernou. Logicky nám z toho vyplýva, že takéto veci sú nekvalitné, z lacných látok, ušité ľuďmi z tretieho sveta za extrémne nízku mzdu. Preto sa stáva, že keď si kúpime novú vec, veľmi rýchlo sa zoderie, čím sme nútení kúpiť si ďalšiu a ďalšiu.

Módny priemysel sa stal druhým najšpinavším priemyslom na svete, ale keďže je za ním veľký biznis a ľudia neustále prahnú po nových veciach, je veľmi ťažké to celé zastaviť. Keď sa však rozhodneme ,,spomaliť“, už v tom momente začíname žiť udržateľne. Predpokladá sa, že každá žena v Európe má tak plný a funkčný šatník, že si 3 roky nemusí kúpiť novú vec. Preto je veľmi dôležité rozpoznať hranicu medzi tým, čo potrebujem a čo chcem.

Obliekať sa udržateľne vôbec nie je ťažké. Stačí len spoznať svoj štýl, poriadne si pretriediť šatník, naučiť sa správne kombinovať kúsky, a pri kúpe novej veci buď vsadiť na kvalitu, alebo skočiť do secondhandu. A keď sa raz človek rozhodne žiť udržateľnejšie, zero waste, teda život bez odpadu, ho len tak ľahko neobíde. Mňa osobne veľmi baví hľadať spôsoby, ako nezanechať za sebou v bežnom živote žiadny odpad, preto sme aj spolu s fotografkou Maťkou Cimermanovou založili platformu @ekoistky.

Upcyklácia je vdychovanie starým nepotrebným (alebo nenoseným/nenositeľným) veciam nový život  (napr. keď z nenosenej pánskej košele ušijem šaty).

Refashion je ,,premódenie“, teda z nositeľnej veci vytvorím ešte nositeľnejšiu vec, napríklad ak si ju upravím na svoje miery (napr. ak široké nohavice prerobím na nohavice, ktoré mi sedia)

Máš nejaké refashion vzory?

Mám a sú nimi @coolipra a @withwendy, ktoré svoje prerábky zverejňujú na svojich YouTube kanáloch. Sú úplne skvelé a vďaka nim som sa veľa naučila.

Prosím ťa, ako je to na Slovensku a v Čechách, dá sa k slow fashion značkám dostať?

Určite áno. Aktuálne ich je čoraz viac a viac a mnoho z nich si naozaj dáva záležať, aby to bolo to pravé ,,slow“. Využívajú buď kvalitné a prírodné materiály alebo pracujú so zbytkovými látkami a látkami, ktoré sa stali pre veľké fabriky odpadom, znižujú svoj odpad z výroby na minimum, upcyklujú staré oblečenie a textil a hlavne, sú to kúsky, ktoré človek využije na svojom šatníku aj niekoľko rokov. Nehovoriac o vysokej kvalite spracovania, keďže za každou značkou stoja veľmi šikovní ľudia. Jediným problémom sú topánky, ktorých je na trhu veľmi málo. Inak si myslím, že zo slovenskej tvorby sa dá obliecť naozaj pekne, kvalitne a štýlovo.

Myslím, že existuje veľa ľudí, ktorý chápu aj (ne)ekologický význam módy a radi by niečo vo svojom správaní zmenili, ale jednoducho vždy je akosi jednoduchšie ísť do najbližšieho reťazca ako pátrať po nových možnostiach. Ľudia sú zaneprázdnení a v zháňaní oblečenia uprednostňujú pohodlnosť a zvyk. Dajú sa na začiatok urobiť aspoň nejaké malé kroky, ktoré príliš „nebolia“?

Hneď prvým krokom je uvedomenie si, že práve to zháňanie oblečenia v nákupných centrách je časovo náročné, stresujúce a niekedy aj demotivujúce. Vojdeme do preplneného obchodu, oblečenie visí na desiatkach štendrov, prechádzame jeden za druhým a po pol hodine zistíme, že sa nám nič nepáči, nič nám nesedí a nič nespĺňa tú kvalitu, ktorú od toho obchodu očakávame. Ideme do ďalšieho a ďalšieho a po 3 hodinách nakupovania, znechutení z nových módnych trendov, máme v taške tričko z výpredaja, ktoré sa nám vlastne po troch praniach rozpadne a celý tento scenár máme potrebu po mesiaci opakovať.

Mne sa toto stávalo veľmi často, pretože vždy som mala problém zohnať oblečenie na svoju postavu. Preto som si začala upravovať oblečenie zo secondhandu, kde som našla oveľa krajšie veci ako v módnych reťazcoch za 5-krát nižšiu cenu. Vždy však odporúčam poriadne sa pozrieť do svojej skrine a pretriediť si ju. V podstate aj tak nosíme práve tie veci, ktoré nám najlepšie sedia a v ktorých sa cítime dobre. Naopak tie kúsky, ktoré sme kupovali nepremyslene, vo výpredaji alebo s vedomím, že „veď raz schudneme“, ležia v skrini a zapadajú prachom. Tiež spoznávanie materiálov, kvality a spracovania nám pomôže v tom, že začneme byť oveľa náročnejší na svoje oblečenie ako doteraz.

Pravidlo 30 a pravidlo 5 je skvelým pomocníkom pri rozhodovaní, či novú vec naozaj potrebujeme. Ak vieme, že si to oblečieme viac ako 30 krát, môžeme si to kúpiť. S čím súvisí aj zhodnotenie, či to ladí k nášmu šatníku. Zvyknem si pomôcť tak, že ak napočítam minimálne 5 kúskov, s ktorými dokážem novú vec skombinovať, bude to premyslená kúpa a určite ju vo svojom šatníku využijem.

Ako si na tom ty, darí sa ti fungovať s „pomalým“ šatníkom?

Darí sa mi skvele a musím povedať, že sa mi žije oveľa krajšie. Do fast fashion obchodu som nevstúpila už vyše pol roka a vôbec necítim, žeby som bola o niečo ukrátená. Práve naopak. Neovplyvňujú ma žiadne módne trendy, spoznala som svoj štýl, naučila som sa lepšie kombinovať kúsky vo svojom šatníku, veľmi som sa zlepšila v šití a ráno pred skriňou už nevyplakávam, že si nemám čo obliecť. Ak niečo potrebujem, nakupujem v secondhande, swapujem (vymieňam oblečenie), prešívam a za ušetrené peniažky investujem do kvalitného kúsku od slovenského dizajnéra.

Na blogu píšeš veľmi uvoľnene a úprimne o svojom vzťahu k móde. Prečo si si založila aj blog, nestačili „len“ sociálne siete?

Blog som si založila v čase, keď Instagram ešte nebol také silné médium a fotky s odkazom na môj web som zverejňovala len na Facebooku. Okrem toho, oveľa viac ma baví písať blogy ako len pridávať fotky s krátkym popisom. Vždy sa snažím, aby nový článok mal pre čitateľa hodnotu, aby si po jeho prečítaní niečo odniesol a zamyslel sa. Sama sa na také blogy rada vraciam, keď viem, že tam nájdem kvalitný obsah.

Co myslíš, že tvojich sledovateľov a čitateľov baví najviac?

Asi fotky mojich prerábok ,,Pred a Po“, pretože to najviac baví aj mňa J. Ale rovnako vnímam, že ľudí baví čítať aj o udržateľnej móde. Aj ja sama sa v tom snažím čo najviac vzdelávať, aby som im poskytovala pravdivé a hodnotné informácie.

Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Keďže som len teraz skončila školu a nastúpila do svojho prvého zamestnania, budúcnosť sa mi akosi ťažko predstavuje. Nejaké tie plány určite mám, aj s blogom, ale skôr sú pre mňa dôležitejšie životné ciele, ktoré chcem dosiahnuť. Mať prácu, ktorá ma bude napĺňať, zdravú a šťastnú rodinu, svoj domov a hlavne, žiť normálny a spokojný život. To ostatné už príde samo.

A aby sme nezabudli – obligátna otázka na platformu BloggersRE. Čo si o nej myslíš a poznala si už skôr ako sme ťa oslovili?

Poznala a veľmi sa mi vaša platforma páči. Spájať šikovných ľudí s rovnakými, či podobnými záľubami nikdy nie je na škodu.

Minianketa na záver:

Čierna alebo biela? Biela

Leto alebo zima?  Leto

Paríž alebo New York? Mníchov, to je moje najobľúbenejšie mesto.

More alebo hory? Hory

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Kataríny Peterové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram