Bloggers RE

ROZHOVOR S KLÁROU RECMANOVOU: “ŘEŠÍME, JAK SE SBALIT DO FINSKA NA JEDEN CELÝ SEMESTR.”


Klárko, tento rozhovor jsme pojali trošku jinak. Většinou jsi ty ta, která otázky pokládá. Dnes na ně budeš odpovídat. Můžeš se nám v krátkosti představit?

Je pravda, že je to pro mě nezvyklá pozice, být ten, kdo přemýšlí nad odpověďmi a ne nad otázkami. Každopádně, jmenuju se Klára Recmanová, letos mi bude 20 a studuju Marketing a obchod na Slezské Univerzitě. Bloguju, fotím, snažím se teorii ze školy převádět do praxe v rámci projektu Business Gate, kde pracuju na zadání pro reálné firmy, miluju svýho psa, kafe a klobouky, ztrácím klíče, nechávám telefony v autobuse nebo na stole na balkóně přes celou noc, když venku prší.

Do našeho týmu ses přidala tento rok. Proč ses rozhodla přidat do našeho týmu a jak to vzniklo?

Musím přiznat, že jsem se k Bloggers RE přidala úplnou náhodou. Sledovala jsem vás na Instagramu a jednou se ve stories objevil konkurz na interview editory. Bezmyšlenkovitě jsem odepsala, jestli je to jenom pro lidi, co žijou v Praze, a když jsem zjistila, o co jde, že vše probíhá online a co bude mou náplní, tak jsem se přihlásila a ono to vyšlo.

S Verčou jste utvořili dobře fungující tým, který přináší rozhovory s online tvůrci našim čtenářům. Můžeš popsat jak se domlouváte a jaký je proces tvorby rozhovorů?

Myslím, že jsem celkově měla obrovské štěstí a narazila na celou partu skvělých, inspirativních a tvrdě pracujících lidí. Každopádně s Verčou jsme si sedly a pracuje se mi s ní moc dobře. V podstatě to celé probíhá tak, že se vždy domluvíme, která z nás udělá rozhovor s daných tvůrcem prostřednictvím tabulky, ta ho osloví, vytvoří otázky a zašle mu je. Pak už se jen čeká na vyplnění a rozhovory vždy nakonec edituje naše skvělá šéfredaktorka Deni.

Komunikuješ často s českými a slovenskými online tvůrci jako jsou blogeři, youtubeři a instagrameři. Jaká je s nimi komunikace a jsou vstřícní, když je požádáš o rozhovor?

Musím říct, že jsem se zatím nesetkala s nikým, kdo by byl třeba hrubý nebo neslušný. Je pravda, že někteří třeba vůbec nezareagují, ale zřejmě jsou až moc vytíženi. Na druhou stranu jsem u některých byla až překvapená, jak moc ochotni byli.

V našem týmu jsi již nějakou dobu, jak se ti u nás zatím líbí?

V týmu se mi líbí moc. Je fajn být mezi lidmi, kteří “to mají podobně” a baví je stejné věci a řeší okolo toho stejné problémy. Jako třeba jestli to tlačítko v menu by mělo být spíše vpravo nebo vlevo a ostatní “blogerské” problémky.

Jací jsou tvoji oblíbení influenceři nebo lidé, které na sociálních sítích sleduješ?

Moc ráda sleduju lidi, kteří si s fotkama umí vyhrát. Nemyslím úplně ty typické nesmyslně naaranžované fotky, (které paradoxně taky ráda fotím, protože přece vypadají hrozně hezky, že jo) ale spíš když člověk umí zachytit to správné světlo, kompozici nebo barvy. Proto moc ráda sleduju @zorapalkovics, maďarskou blogerku, nebo naprosto zbožňuju fotky od @mikutas nebo @patricialehmann! A z českých tvůrců ráda sleduju tvorbu @tojsemjamia nebo @alexfranova.

Čeká tě Erasmus v zahraničí. Jakou zemi jsi zvolila a proč? Mohla bys nás seznámit s procesem a říci, jak náročné vše zařídit?

Výjezd do zahraničí byl pro mě vždycky hrozně lákavý. Plánovala jsem to už na střední, že bych se v rámci vysoké chtěla studijně někam podívat a vždy mě svým způsobem lákala Skandinávie. Když jsme se s partou kamarádů rozhodli, že do toho nakonec půjdem, měli jsme na výběr mezi Finskem a Tureckem. Takže nebylo o čem přemýšlet. Prvním krokem je samozřejmě podání přihlášky, dál probíhá přijímací řízení formou rozhovorů, jak v češtině, tak angličtině a následně absolvujete přípravný kurz. To nejtěžší nás ale čeká teď, kdy si sháníme ubytování, řešíme různé věci jako pojištění nebo jak se mám sbalit do Finska, kde bude okolo -30°C, do jednoho kufru do 20 kg na jeden celý semestr.

Plánuješ o svém zahraničním dobrodružství psát na svůj blog?

Určitě o tom chci na blog psát, protože mám pocit, že si stále mnoho lidí, myslím především studenty, neuvědomuje, jak velká je to pro ně příležitost a jak to může ovlivnit celý jejich život. A hlavně, že tuhle šanci, mají jen jednou jedinkrát za život.

Jaké používáš aplikace a nástroje pro tvorbu obsahu a máš nějaké rady pro ostatní blogery?

Na blog píšu zásadně jen tehdy, když mám o čem psát. Přijde mi nesmysl psát, když nemáte o čem, jen proto, aby něco vyšlo. Poslední dobou jsem si oblíbila psát o tom, co se mi skutečně děje a podle ohlasů to lidi baví. Třeba článek o failech měl velký úspěch (tak mě napadá, že mám zase materiál tak na minimálně 5 pokračování). Jinak se snažím ke každému článku fotit hezké fotky a vybírat je tak, aby se k němu maximálně hodily a potrhly jej. To samé na Instagramu, když nemám co fotit, nefotím, nebo když na to nemám náladu, radši se na to vykašlu. U fotek většinou upravuju jen světlo, teplotu barev a na instagramu jen řeším, aby měly všechny podobný “mood” a hodily se k sobě a celkově do feedu. Co se týká rad, myslím, že mě samotné by se jich pár hodilo, ale jedna rada, která je podle mě nad zlato, je být rozhodně a ze všech okolností sám sebou.

Autor: Veroniky Uchytilové (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Kláry Recmanové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram