Bloggers RE

ROZHOVOR S LENKOU SAYS: “BLOGOVANIE NEBOLA MOJA PRIMÁRNA VOĽBA.”


Lenka bloguje pre nezávislé ženy po tridsiatke, nebojí sa ukázať, že sa dá žiť presne podľa svojich predstáv. Čo všetko ju blogovanie naučilo, aké ohromné možnosti v ňom vidí a ako sa odvážila zanechať isté miesto v korporácií v prospech freelancera na voľnej nohe sa dočítate v tomto sviežom rozhovore…

Leni, máš lifestyle a travel blog @lenka_says. Prosím ťa, predstav sa nám trochu!

Ahoj, hello everybody! Áno, volám sa Lenka, žijem v Bratislave a mám po tridsiatke. Môj blog Lenka Says je o všetkom, čo som objavila na svojich cestách ale aj medzi nimi. Bližšie sa o mne môžete dočítať u mňa na blogu pod KTO SOM.

Aká bola tvoja motivácia začať blogovať?

Pravda je taká, že blogovanie nebola moja primárna voľba. Pôvodne som totiž začala s YouTubom. Popravde si už ani poriadne nespomínam prečo. Ale spomínam… No tvorba videí mi nakoniec prišla príliš náročná, okrem iného aj preto, že sa necítim pred kamerou úplne prirodzene. Akokoľvek, moja túžba hovoriť o všetkom novom, čo som zažila a skúsila (na cestách ale aj mimo nich) sa tak zhmotnila na blogu.

Aká je tvoja cieľovka? Niekedy mám pocit, že ak nehovoríme k čerstvým dvadsiatnikom, ľudia ani nie sú zvyknutí blogy sledovať…

Áno, tiež mám ten pocit. V dnešnej dobe akoby zaujímali blogeri viac mladšie generácie, i keď aj tí si radšej niečo pozrú ako by mali čítať… Preto je moja cieľovka, rovnako ako ja, po tridsiatke. Veď máme LEN tridsať! To je najvyšší čas mať prst na tepe doby a ísť s trendami. Najvyšší čas na zmenu statusu quo vo svojom živote. Už sme dosť starí, aby sme prestali plniť očakávania iných. Je to najvyšší čas, robiť to, čo naozaj chceme. Máme na to financie, inteligenciu, nič nám nestojí v ceste. Iba predsudky a škatuľka TRIDSIATNIK.

Aktuálne sledujeme tvoju cestu, ako opúšťaš stále a isté miesto v korporácií a nastupuješ na cestu freelancera. Pre kopec ľudí je to nesplnený sen. Prosím ťa, čo stálo za tvojím rozhodnutím? Dá sa povedať, že ťa sem doviedlo (aj) blogovanie?

Áno, po 10 rokoch v korporáciách som sa rozhodla, že odchádzam a idem sa skúsiť živiť sama. A hoci moje rozhodnutie nebolo jednoduché, dnes mi nepríde už ani také ťažké! Dozrela som totiž do štádia, kedy mi moja práca prišla extrémne zbytočná a jej dôležitosť umelo nafúknutá. Korporátne hodnoty prestali byť v súlade s tými mojimi a hlavne ma začalo neuveriteľne štvať ako si vo veľkých spoločnostiach ľudia nevážia jeden druhého, prácu alebo čas, ktorý každý deň práci venujeme. Tak som si povedala DOSŤ a odišla som!

Okrem môjho BF stál za týmto rozhodnutím svojim spôsobom aj môj blog. Nebudem sa tváriť, že som tou šťastnou a blog ma živí, no pomohol mi najmä pochopiť, že korporácia nie je jediná a tá najlepšia cesta.

Čo všetko môže človeka blogovanie naučiť?

Bože môj, hrozne veľa a ešte viac! V prvom rade je to znovuobjavenie gramatiky! Človek sa napríklad naučí stručnejšie vyjadrovať. Dať zo seba von svoje myšlienky je tiež úžasná psycho hygiena. Každý, kto sa aspoň trošku zaujíma o blogovanie vie, že je tu kopec technických vecí, ktoré treba ovládať aspoň na ako-takej úrovni. Osobne som skôr technický typ, takže tieto veci do mňa skáču skoro automaticky. Čo sa ale stále učím a začínam si aj celkom užívať, sú sociálne interakcie (keďže som väčšinou pri prvých stretnutiach veľmi plachá). Učím sa aj prekonávať strach z vystupovania pred cudzími ľuďmi.

Kde a ako hľadať príležitosti na rozvoj?

Odkedy som sa začala venovať blogu, znovuobjavila som kúzlo vzdelávania. Myslím, že akonáhle sa začneme venovať niečomu, čo nás naozaj baví, nevadí už ani, že sedíme na prednáške či konferencii. Zdrojom príležitostí na rozvoj je pre mňa jednoznačne Facebook  (nie, nie je mŕtvy!). Je na ňom neuveriteľné množstvo stránok a skupín s vysokou koncentráciou inteligentných ľudí, ktorí majú čo povedať. Často tak natrafím na informácie či školenia, ktoré sú zadarmo alebo len za symbolickú sumu. V súčasnosti často navštevujem prednášky v SBA, alebo sa chystám na kurzy REPAS cez Úrad práce. Kľudne sa mi ozvite, rada vám odporučím konkrétne veci či priame kontakty.

Leni, tvoja láska je cestovanie. Aké sú tvoje najčerstvejšie zážitky?

Práve som sa vrátila zo slnečných Kanárskych ostrovov (bude čoskoro aj článok) a akonáhle mi prestane byť zima, začnem konečne rozmýšľať aj nad Vianocami. No za tento rok som vycestovala už viac ako 10krát (!) a to mám na krku hypo a teraz som už aj nezamestnaná.  Je totiž dôležité uvedomiť si, že nepotrebujeme mať tisíce na účte, aby sme si mohli dovoliť cestovať. Treba mať iba filipa a pozerať na svoje túžby ako na reálne ciele, nie ako na nedostupné méty.

A vysnívaná krajina ever?

Jednoznačne Francúzska Polynézia a hneď po nej Japonsko!

Poznáš platformu BloggersRE a ak áno, čo ťa na nej najviac baví?

Áno, poznám! Pamätám si ako som s blogom začínala a hrozne som chcela zistiť, kto robí niečo podobné ako ja. Bohužiaľ som len tápala a často som narazila na blogy, ktoré už neboli aktuálne alebo skončili. BloggersRE to zastrešuje všetko dokopy. Je tu obrovská komunita, ktorá je stále aktívna.

A na záver pár rozstrelových otázok:

Instagram alebo blog?

Blog!!! Je tvoj a vždy aj bude. Okrem toho si tvoj blog aj niekto prečíta, čo sa o IG poste často nedá povedať!

Hriatô alebo vianočný punč?

Bombardino!

Lyžovačka alebo jachting?

Jachting! Milujem lode!

Lodičky alebo tenisky?

Osobne radšej nosím tenisky, ale cením si aj pohľad na pekné lodičky! Nikdy som sa ale na opätkoch nenaučila chodiť a asi to už ani nebudem riskovať!

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Lenky z blogu Lenka Says, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

1 komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X