Bloggers RE

ROZHOVOR S MARKÉTOU BÁRTOVOU: “ČLOVĚK NEMŮŽE VĚŘIT, CO O SOBĚ ZNAČKA TVRDÍ.”


Markétu Bártovú poznáme z Instagramu v prvom rade ako ženu s neuveriteľným šarmom, ale aj ako neúnavnú propagátorku ekologicky zodpovedného životného štýlu. Nielen v móde, kozmetike, ale aj tak, všeobecne. Na tieto témy sme sa dosť rozkecali, v rozhovore nájdete kopec tipov a podnetov na zamyslenie.

Markétka, prosím ťa, najprv sa nám len tak všeobecne predstav. Ako si sa dostala k blogovaniu a instagramovaniu a aký bol tvoj vývoj až sem?

K blogování jsem se dostala asi před šesti lety. V té době jsem v podstatě jen chtěla inspirovat mé sledující svým stylem a svými outfity. Postupem času jsem začala příležitostně přidávat i tipy na veganskou a na zvířatech netestovanou kosmetiku. A především jsem svou pozornost začala postupně přelévat z blogu na Instagram, dneska už proto mou hlavní a nejsledovanější platformou je právě tato sociální síť. Asi jako u většiny. Namísto módy se teď primárně věnuji tématům spjatým ekologií, s udržitelnou módou, dále pak mluvím o mé cestě za zero-waste životním stylem a celkově o ekologicky zodpovědném životním stylu. Ráda bych své sledující v tomto směru inspirovala a trochu jim otevřela oči.

Pre bežného zamestnaného človeka je asi najťažšie začať. Namiesto rýchleho nákupu v reťazci sa začať chovať trochu zodpovednejšie. Ako na to?

Myslím, že nejdůležitější je si to urovnat hlavě a přenastavit si priority. Když člověk trochu otevře svou mysl a je ochoten vnímat, co se na naší planetě děje, je ochoten nebýt vůči okolnímu světu lhostejný, pak už to jde snadno. Věřím, že inteligentnímu člověku postačí pár dokumentů a pár klíčových informací k tomu, aby si uvědomil, že nakupovat ve fast-fashion řetězcích je neetické, neekologické a ve spoustě případů i nezdravé.

Podobný čistý a poctivý prístup uplatňuješ aj pri kozmetike. Nie je však prírodná kozmetika, ako prírodná kozmetika. Ako sa orientovať v značkách, na čo by sa mali ľudia zamerať?  

Ráda bych řekla, že stačí se pídit po certifikátech, které zaručují, že je daná kosmetika vegan, bio a cruelty-free, což jsou pro mě tři hlavní podmínky při koupi kosmetiky, ale bohužel tomu není vždycky tak. Například certifikáty HCS a HHPS (leaping bunny), které zaručují, že je kosmetika netestovaná na zvířatech, jsou velice náročné na získání a ne každá značka má finance na to, aby si certifikát mohla dovolit. Myslím, že zrovna u HCS navíc značka musí u výrobků označených tímto certifikátech odvádět nějakou malou provizi při jejich prodeji, což může být hodně finančně náročné hlavně pro začínající malinké značky. Na druhou stránku člověk nemůže věřit tomu, co o sobě značka tvrdí na svých stránkách. Většina například evropských kosmetických značek se na svých oficiálních stránkách chvástá tím, že jejich produkty jsou netestované na zvířatech, jelikož to ustanovení EU nedovolují. Že samozřejmě své produkty netestují tím krutým staromódním způsobem a zároveň že všemi dostupnými prostředky podporují alternativní metody testování kosmetiky. Ale to je jen zlomek pravdy.

Totiž, značka sama testovat nemusí, často ale odebírá suroviny od jiných firem a ty mnohdy testované třetími stranami jsou. To už vy se ale na stránkách značky nedozvíte. A pokud ani daní dodavatelé surovin na zvířatech netestují nebo značka suroviny získává z pouze vlastních zdrojů, stále to nedává značce cruelty-free nálepku. Stěžejní je totiž fakt, zda značka prodává v Číně. Tam totiž, pod tíhou tamějších zákonů, které testy na zvířatech nekompromisně vyžadují, jsou všechny dovážené produkty testované. Ve zkratce. Každá kosmetická značka, která není ochotná se připravit i miliardový čínský trh a vyváží své zboží do Číny, tam musí nechat své výrobky otestovat, a nemůžeme ji proto považovat za netestující. Do této skupiny patří obrovské množství značek, v podstatě většina komerčních a konvenčních značek, které právě na svých stránkách se vší slávou tvrdí, jak samy netestují.

Jak teda zjistit, jak to s danou značkou doopravdy je? Většina značek je dohledatelá na stránkách PETA nebo https://www.crueltyfreekitty.com/, kde k nim najdete konkrétní vyjádření, ať už certifikát mají nebo nemají. Nebo může člověk značce přímo napsat, pokud si není jistý jejím přístupem k čínskému trhu.

Další podmínkou je veganské složení. To je o něco méně komplikované, v podstatě stačí buď zase hledat certifikát Vegan, nebo pečlivě prostudovat složení produktů. Na co si tedy dát pozor? Nejčastější je například přírodní kolagen, protein z živočišné kůže, kostí, chrupavek, šlach. Potom třeba karmín, červené barvivo (CI 75470) z usušených těl samiček červce nopálového, nebo na živočišný skvalen, součást tuku ze žraločích jater.

A třetí věc je, zda je značka BIO, tedy čerpá a využívá suroviny z ekologických a fair-trade zemědělství. Opět se můžeme řídit řádkou certifikací, které tyto věci zručují. Nejpřísnější je asi Ecocert, která klade nejpřísnější požadavky na výrobky, jejich čistotu a původ. Dále pak například Fair Trade nebo přímo BIO. Jako u předchozích podmínek je dobré si i vždy prostudovat, co o sobě značka tvrdí na svých stránkách a jaké má hodnoty. Pak už samozřejmě člověk musí koukat i na obaly, já se například snažím vybírat si kosmetiku nebalenou, případně balenou pouze v recyklovaném papíru. A pokud už sáhnu po něčem v obalu, předem si zjišťuji, zda se jedná například o plně recyklovatelný plast. Je to složité, ale nenechte se zaleknout. Ten přechod může být náročný, ale jakmile si najdete své oblíbené produkty, které si začnete pravidelně kupovat, budete ze sebe mít dobrý pocit, slibuju! U mě na instagramu například najdete sekci s mými bio, vegan a CF favority, za které dám ruku do ohně.

Zablúďme na chvíľu aj do inej témy. Feed máš plný krásnych ladiacich fotiek. Aký edit, preset či úpravy používaš?

Mám svůj vlastní preset, který jsem si vytvořila v Lightroomu. LR je v podstatě jediný program, který pro úpravu fotek používám, občas ještě sáhnu po jednoduchém editoru Photo Filtre, ve kterém dělám drobné retuše.

Všimla som si, že na IG nejdeš vždy formou každodenného postovania. Aká je tvoja skúsenosť, nemusí instagramer za každú cenu postovať naozaj každý deň a udrží si tak záujem fanúšikov?

Já už tyhle věci vůbec neřeším. Vzdala jsem se vidiny toho, že bych se mohla instagramem živit. Už takřka nepřijímám žádné nabídky na spolupráce, protože se mi protiví, jak se z Instagramu stala jen jedna velká reklamní plocha. Rozhodla jsem se, že svůj isntagram budu brát tak, jak by podle mě brát být měl. Jako prostředek k tomu, abych s lidmi sdílela své názory a hodnoty. A střípky ze života. Snažím se lidem především předávat informace o veganství, o udržitelné módě, o mém přechodu na zero-waste životní styl a o přírodní kosmetice. Jelikož to jsou hodnoty, které pro mě nejvíce znamenají a kterými opravdu žiju. Věřím proto, že lidé, kteří mě sledují, mě sledují ze stejných důvodů. Protože zastávají stejné hodnoty, nebo by alespoň časem chtěli. A já jim dávám takový guide, jak na to. Takže vůbec neřeším, kolikrát týdně přispívám. Hodím tam vždycky něco, když se na to cítím nebo když mám potřebu něco svým sledujícím sdělit.

Máš vôbec ešte vytýčené nejaké méty, kam by si sa chcela posunúť?

Dřív jsem si přála mít velikou fanouškovskou základnu, abych měla zajímavé spolupráce ( = lépe placené), byla zvaná na zajímavé akce, abych byla “slavná” bla bla. Dneska už to mám nastavené úplně jinak. Jediný důvod, proč bych chtěla více fanoušků, je, abych větší hlas. Větší dosah. Oslovit větší masy lidí. Abych mohla více lidem ukázat, že žít udržitelně není až takové sci-fi. Být takovým jejich průvodcem, být někým, na koho se můžou kdykoliv s čímkoliv obrátit. Jelikož pokud mě momentálně něco naplňuje, tak šířit to, o čem si myslím, že je správné, šířit myšlenky veganství a ekologicky zodpovědného životního stylu.

Viem o tebe, že fotíš content pre firmy. Mohlo by sa zdať, že je to povolanie snov… občas niečo odfotiť a kreatívne sa vyžiť. Ako si sa k tomu dostala?

Je to věc, ke které jsem se dostala docela nedávno. A to především proto, že jsem přestala svůj blog a instagram brát jako nástroj, kterým bych si mohla vydělávat, a začala jsem odmítat takřka veškeré placené spolupráce s velkými firmami. Z toho důvodu jsem potřebovala nějaký trvalý přísun peněz samozřejmě. Chtěla jsem zůstat u kreativní práce, proto jsem začala fotit content pro několik firem a moc mě to baví. A foťákem se cítím strašně fajn, jsem tvůrčí duše a focení je pro mě druh kreativního vyžití.

Do oblasti blogerských spoluprác sme už načreli, ale možno ešte inak: ako sa pozeráš na kvantitu a kvalitu takto vygenerovaného obsahu?

Jak jsem už předestřela výš, jsem z toho spíš smutná. Přijde mi, že většina českých a slovenských blogerek se nechala strhnout a zaprodá své jméno takřka všemu. Že feed většiny z nich je už jen takový hezky načinčaný a nafocený reklamní leták. Chybí mi konzistentnost a loajálnost vůči značkám. Přijde mi nenormální, že holky valí týden co týden sponzorované příspěvky na nové nejoblíbenější řasenky, nové nejoblíbenější šampóny, nové nejoblíbenější parfémy. Že každý den fotí nové a nové oblečení. Tím vším strašně podporují konzum a podněcují i své followers k ryze konzumnímu způsobu života. A to mi je strašně proti strsti. Abych ale odpověděla na otázku, určitě je tu dostatek příležitostí a nabídek na spolupráce, jestli to jsou spolupráce kvalitní, to je věc druhá.

Poznáš platformu BloggersRE a ak áno, v čom ťa najviac zaujala?

Jasně že znám. Vždy se mi líbilo, že je to platforma, na které svůj prostor dostanou i začínající blogeři, za což si vás moc vážím.

Rozstrelové otázky:

Prírodné tóny alebo sýte farby?

Přírodní tóny

Outfit femme fatale alebo dámska verzia pánskeho triezveho looku?

Pánská verze

Káva alebo čaj? (tak, u teba je to myslím úplne jasné)

Kafe! A víno (smích)

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Markéty Bártové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X