Bloggers RE

ROZHOVOR S MILANEM BEZ MAPY: “DNES MA TENTO BLOG ŽIVÍ.”


Milan rozbiehal blog Bez mapy pred piatimi rokmi. Patril medzi prvých cestovateľských blogerov a dnes je jeden z najúspešnejších na Slovensku vôbec. Pokecali sme o tom, aké to je sa blogovaním živiť, ako robiť obsah zmysluplne a či môže aj pri práci snov nastať niečo ako syndróm vyhorenia.

Milan, na Slovensku máš jeden z najznámejších blogov „Bez Mapy.“ Prosím ťa, najprv sa len tak úplne prízemne predstav ľudom, ktorí sa s tvojím blogom ešte nestretli. Kto si a o čom je tvoj blog?

Sloganom môjho blogu je, že „cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013“. Ide vôbec o jeden z prvých cestovateľských blogov na Slovensku. Založil som ho na internáte v Estónsku bez dákeho jasného cieľa, lebo som mal potrebu niečo tvoriť. Dnes ma tento blog živí a patrí medzi najčítanejšie na Slovensku. Avšak, nepíšem klasicky a svoj koncept som postupne zmenil. Skôr ako tipy na kostolíky a chrámy nájdeš u mňa recenzie na ubytovanie a dobrodružné zážitky či už po Slovensku alebo po celom svete. Keď niekam idem, chcem tam relaxovať, alebo sa zabaviť. A taký je aj môj blog.

Si jeden z mála, ktorý otvorene hovorí o tom, že jeho cieľom je blogovaním sa živiť a aj sa mu to tvrdou prácou podarilo. Tak ako na to? Dobré články písať, veľa si študovať či dobrých partnerov získať?

Ak by existoval návod bod-po-bode, že ako na to, už by sa dnes blogovaním živili všetci. Popravde, sám neviem, ako sa mi to podarilo dokopať až do tohto štádia, no určite to bude aj tým, že sa na nič nehrám a som prirodzený. A navyše, veľmi ma to baví a do každého článku, príspevku či fotky na Instagram dávam všetko. A čitatelia to cítia. Keď niečo robím, nevidím na konci tunela balík peňazí,ale robotu s ktorou som spokojný. Kedysi dávno som čítal o tom, že ak robíš, čo ťa baví, peniaze prídu samé. Takto bolo aj v mojom prípade.

Čo ti funguje najlepšie, blog, FB či Instagram? Čo Youtube?

Mojom hlavným kanálom je samostatný blog, kde mám mesačne 50 – 70 000 zobrazení. V júli tohto roku to bolo dokonca 98 000, čo som skoro padol na zadok. Samozrejme, mám aj Facebook (Milan Bez Mapy) a Instagram (milan_bezmapy), keďže dnes to je povinnosť. Na oboch sociálnych siatiach funguje niečo iné, kým Instagram mám viac osobný, Facebook profesionálnejší. Snažím sa k tomu ale pristupovať s ľudskou tvárou a už dávno nedávam príspevky len preto, aby som niečo dal. Skôr vtedy, keď chcem niečo povedať.

V poslednom čase čítam pod tvojimi príspevkami na IG o syndróme vyhorenia, dokonca si možno zvažoval s blogom skončiť. Čo je za tým? Je to úplne rovnaké ako v inej bežnej práci, že proste človek toho má po čase dosť, je jedno, že robí prácu snov?

Je to pravda. Bol to článok s názvom „Syndróm vyhorenia spôsobil, že chcem skončiť s blogom, ktorý ma živí.“ Ako som povedal, potreboval som sa odtrhnúť do klasického fungovania travel blogera. Trochu sa ich na Slovensku nakopilo, keďže všetci videli na mojom blogu, že to ide ak človek chce. Tam prišiel problém, že som už nemal pocit, že robím niečo výnimočné. Trochu som zmenil smerovanie a koncept a syndróm vyhorenia, dúfam, zahnal. Ten klasický princíp dávania fotiek z pláže, rátania lajkov, písania eBookov a článkov typu „10 áno prečo nie“ ma omrzel. Chápem, možno to funguje a robí čísla, no ja som nikdy nechcel ísť rovnakým smerom, ako väčšina. A navyše, nič na Instagrame nie je na 100% tak, ako vyzerá a blogeri začali prezentovať lifestyle, ktorý v skutočnosti nežili.

Čo ti pomohlo sa z toho vykopať?

Dať si pauzu a zamyslieť sa nad tým, aké mám od toho očakávania. Peniaze nie sú a nikdy neboli moja motivácia a potreboval som znova v blogovaní nájsť potešenie. Samozrejme, že by som to nehovoril, keby som nemal finančnú rezervu, no vždy som to s peniazmi vedel a nikdy mi nechýbali. To mám po mame. Jediný spôsob, ako to docieliť bolo vymyslieť nové projekty a veci, ktoré ma budú baviť a nestanú sa stereotypom. Samozrejme, že sú pre mňa peniaze dôležité z toho hľadiska, že zadarmo sa do Austrálie nedostanem, ale nechcem, aby mi určovali čo môžem a čo nie. Treba ich točiť a nie zašívať doma do matracu.

Sleduješ platformu BloggersRE?

Viem, že BloggersRE je komunita online tvorcov. Veľmi sa mi páčia vaše fotky na Instagrame.

A pár rozstrelových otázok:

Zima v slovenských horách či dovolenka na Bali?

Dva týždne na Bali a zvyšok v horách. Postupne prichádzam na to, že zima nie je až tak zlá, ako vyzerá. Vždy som pred ňou utekal do Kolumbie, Karibiku, Havaj, Austrálie a toto je od roku 2015 prvá zima, ktorú trávim na Slovensku. Povedal som si, že sa s ňou popasujem a nenechám sa ňou vyháňať z rodnej krajiny každý rok. Chcem cestovať preto, lebo ma to baví a nie preto, lebo je doma zima. Ale stále sa s tým pasujem, haha.

Aktuálne plánuješ preskúmať sever či juh?

Uvidím…

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Milana Bardúna, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram