Bloggers RE

ROZHOVOR S MONIKOU A MIREM Z JE M’APPELLE MONIQUE: “SNAŽÍME SA, ALE ÚPRIMNE NA RELAX NÁM VEĹA ČASU NEZOSTÁVA.”


Ahojte, Monika a Mirko! Mám vás tu netradične na rozhovor oboch, ale myslím, že v tomto prípade je to celkom v poriadku. Prezradím, že ste manželia a obaja dlho činní na slovenskej blogerskej scéne. Môžete sa trochu predstaviť?

Monika: Milujem módu a všetko, čo je s ňou späté. Nie kvôli egu ale preto, že móda komunikuje a neverbálne ňou môžeme presne povedať kto sme. Takisto sa vďaka nej môžeme zmeniť na jeden večer na niekoho úplne iného. A preto sa venujem najmä módnemu stylingu ako fashion stylist, personal stylist a blogger.

Miro: Tým, že sa v oblasti módy a módnej fotografie pohybujem dlhšie, mám k móde a aj k fotografií veľmi pozitívny vzťah. Fotenie ma bavilo od malička. Mám veľmi rád dizajn, umenie, fotografiu a neustále sa meniace prostredie čo vyplýva aj z mojej full time práce. Možno by sa zdalo, že som podľa toho mestský typ, ale veľmi rád sa obklopujem prírodou z ktorej čerpám energiu. Môj Insta profil je @miroslav_filip.  

Monika, čo stojí za francúzskym názvom tvojho blogu?

Vznikol veľmi prirodzene. Väčšina mojich známych a priateľov mi vždy hovorievalo “ty si taká francúzska”. K samotnému Francúzsku, ich prístupu k móde, životnému štýlu mám veľmi blízko a tak jednoducho vzniklo JE M’APPELLE MONIQUE.

Aké boli vaše začiatky, čo bolo iné ako dnes?

Monika: Za seba musím povedať, že mám pocit, akoby som bola stále na začiatku. Blog som vytvárala preto, aby som ženy inšpirovala a motivovala. Aby si napríklad niečo skúsili obliecť inak, alebo im len poradiť, čo by sa mohlo hodiť k ich typu postavy. Od prvého momentu to robím stále s rovnakou radosťou a zámerom. Nepozerám sa a nehodnotím kde som bola a kde som. Zmenilo sa len to, že sa zväčšil objem môjho publika a ľudí, čo mi prichádzajú na blog.

Miro: Moje začiatky boli ruka v ruke s Monikinými začiatkami. Postupne sme sa posúvali a navzájom sa podporovali a motivovali. Áno, určite sme sa aj niekde posunuli, ale nejako sa na to nefixujem a snažím sa vždy v rámci mojich možností urobiť maximum pri našej spoločnej práci.

Monika, ako by si charakterizovala svoj štýl?

Mám rada jednoduchosť a ženskosť. Baví ma vytvárať kontrasty, či už mixovaním štýlov, alebo kombináciou drahých a lacných vecí.

Mirko, čo všetko máš za sebou ako fotograf?

Odhadom asi 7 rokov som fotografoval najmä módne prehliadky pre jeden nemenovaný módny portál. Nebolo to nič kreatívne, skôr dosť stereotyp. Ale naučilo ma to aspoň niečo o fotografii a kompozícii. Popri tom som fotil to, čo mi oku lahodilo. Architektúru, umenie, prírodu. Jednoducho to, čo mi život priniesol.

Aké je to pracovať spolu? Riešite blogovanie aj takpovediac doma v kuchyni?

Monika: Sme na prácu spolu zvyknutí. Vlastne si to inak ani neviem predstaviť. Dokonale si rozumieme a vyhovujeme si. Taktiež rešpektujeme názor toho druhého.

Miro: Spolu sa nám pracuje super, vieme sa doplniť v tom, čo robíme. Samozrejme, vieme jeden druhému vzniesť aj nejakú tú kritiku, ale taktiež sa vieme pochváliť… A či riešime blogovanie v kuchyni? Asi ho riešime všade, kde nás niečo napadne.

Kde sa inšpirujete?

Monika: Mňa osobne v živote inšpiruje veľmi veľa vecí. Milujem umenie, architektúru, módu. Samotné veci z obchodu ma dokážu inšpirovať natoľko, že začnem vymýšľať ako si ich obliecť, alebo komu ich obliecť. Napríklad úplne obyčajným ženám, ktoré o tom ani len netušia.

Miro: Nemám veľmi dobrú vizuálnu pamäť na to, aby som sa dokázal niekde inšpirovať. Skôr beriem naše fotenia tak ako prídu a snažím sa kreovať na mieste.

Čo zahraničná blogerská scéna, máme sa ešte čo učiť? Máte svojich obľúbených blogerov alebo fotografov?

Monika: Robím veci po svojom tak ako ich vnímam a cítim. Profily zahraničných blogerov sú na vysokej úrovni. Najviac sledujem austrálske, francúzske či severské blogerky. Mne osobne okrem toho, že sa mi páčia a dávam im “like”, nijako nepomáhajú. Aj keby som si niečo uložila, nikdy to tak neodfotíme, nakoľko prostredie, podmienky, okolnosti sú iné. A navyše rada vytváram unikátny obsah. Nemám rada kópie.

Miroslav: Myslím si, že na Slovensku na tom nie sme zle. Samozrejme pri zahraničných blogeroch robí veľa prostredie kde tvoria svoj obsah. Ja osobne asi ani nemám niekoho vyslovene obľúbeného. Skôr sa teším z rôznorodosti blogerov či fotografov a nesústredím sa na jednotlivcov.

Monika, na IG máš krásne fotky s jasne čitateľným rukopisom. Ako vznikajú? Vytipujete si dopredu aj presnú lokalitu a náladu fotky?

Monika: Keď ideme niečo odfotiť, zväčša už mám v hlave jasnú predstavu o nálade fotky. Takisto viem, že kde by sa mi to asi páčilo odfotené. Niekedy to vyjde, inokedy miesto musíme zmeniť, lebo tam outfit jednoducho “nefunguje”.

Miro: Monika to krásne zhrnula a krajšie by som to asi ani nezodpovedal.

Čo editovanie a plánovanie feedu? Je to podľa vás dôležité?

Monika: Nemám žiadne harmonogramy, snažím sa prispievať pravidelne v rámci mojich časových možností. Na čom mi však záleží je, aby mi ladil feed.

Máte toho spolu rozpracovaného naozaj vela, relaxujete vôbec niekedy aj od blogovania a fotenia?

Monika: Snažíme sa, ale úprimne na relax nám veľa času nezostáva.

Poznáte plaformu BloggersRE, čo si o nej myslíte?

Monika: Priznám sa, že doposiaľ nepoznám.

A na záver pár rozstrelových otázok:

Párty večer alebo večer vo dvojici?

Monika: určite večer vo dvojici

Miroslav: večer vo dvojici

Grand hotel alebo malý penzión?

Monika: Je mi to jedno, hlavne nech je to fotogenické.

Miro: Mám rád príjemné prostredie a tým mi môže byť kľudne aj maličká chatka uprostred lesa, ale aj…

Blog alebo Instagram?

Monika: Oboje, každé má svoje čaro.

Miroslav: podľa nálady

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Moniky Filipové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram