Bloggers RE

ROZHOVOR S ONLY AJVN: “INŠPIRÁCIU BERIEM VŠADE OKOLO SEBA.”


Zanietená bežkyňa a milovníčka zdravých raňajok Ivanka bloguje pod nickom @onlyajvn o behu a aktívnom životnom štýle. Jej Insta feed je nádherne motivačný. Priam dvíha z kresla s pevným odhodlaním začať sa hýbať a zdravo jesť. Aké sú jej najobľúbenejšie recepty, aké (ne)náročné sa je po tréningu odfotiť a čo pre ňu beh znamená?

Ivanka, ako si sa dostala k blogovaniu a k blogovaniu o behu?

Blogujem už niekoľko rokov, na platforme blogspot som od roku 2011, ale momentálne išiel môj blog trošku do úzadia a viac som rozbehla aspoň Instagram. Vtedy sa blogy u nás ešte len rozbiehali a ja som sa inšpirovala hlavne od zahraničných blogeriek. Chcela som viac rozvíjať oblasť módy a beauty, ale ako vidíte, nakoniec som skončila úplne inde a s postupom času som si našla celkom iné objekty záujmu, ktoré ma napĺňajú. Človek by najradšej robil toľko vecí naraz, ale naozaj nie je jednoduché skĺbiť školu, prácu, blog a posledný rok aj beh, ktorý sa stal významnou súčasťou môjho života. Takže už tak nejako prirodzene sa týmto smerom, športom a zdravým životným štýlom, uberal aj môj Instagram. Som rada, keď už len svojimi fotkami či textom môžem druhých inšpirovať alebo motivovať, a som rada za každú pozitívnu spätnú väzbu či správu, ktorú dostanem. Mňa to potom tiež motivuje v tom, aby som pokračovala a robila to, čo ma baví.

Čo pre teba beh znamená?

Beh je láska.  Je to ako droga, lebo keď s tým človek začne, nedokáže prestať. Nechce sa mi veriť, ako veľmi za posledný rok beh ovplyvnil môj život. Samozrejme len v tom najlepšom. Stal sa dôležitou súčasťou mňa a už si neviem deň bez behu ani predstaviť. Dostal sa na prvé priečky mojich životných priorít a veľa som kvôli nemu obetovala, ale aj získala. Momentálne je to moja najobľúbenejšia činnosť, koníček a vášeň a ja som veľmi šťastná, že tento šport môžem robiť.

Asi nie je jednoduché sa po náročnom tréningu ešte donútiť urobiť nejaké fotky na Instagram, však?

Áno, je pravda, že tréningy bývajú niekedy náročné a berú veľa energie. Najradšej by som sa hodila rovno do postele. Väčšina mojich fotografií však vzniká už hneď ráno. Sú to hlavne fotky raňajok, ktoré sa snažím fotiť každý deň a sú takmer vždy aktuálne. Dopredu si ich pripravím, len keď viem, že nebudem stíhať. Tento raňajkový rituál robím veľmi rada a baví ma to. Na svojom Instagrame sa snažím striedať fotky jedla a podvečer postujem ešte jednu fotku, zvyčajne už z nejakej inej oblasti, napríklad bežeckú. Po tréningu sa zo mňa väčšinou vyplavia endorfíny a som dobre naladená, takže spraviť si fotku je už len taká čerešnička na torte, ktorá je dôkazom toho, že sme dobre odtrénovali. Hovorí sa, že tréning bez fotky ako keby ani nebol. Ale je pravda, že ak by som mala ísť fotiť ešte niečo iné, napríklad jedlo, asi by sa mi už ani veľmi nechcelo a pravdepodobne by bola tma. Alebo by som bola taká hladná, že by som si jedlo už nestihla naaranžovať a aj odfotiť.

Poďme teraz k tvojim super zdravým a dobre vyzerajúcim fotkám jedla. Čo sú teraz tvoje naj naj recepty?

Najčastejšie pripravujem práve raňajky, čo je moje najobľúbenejšie jedlo dňa a práve s nimi najviac experimentujem a vymýšľam. Mám pár svojich základných receptov, klasiky, ktoré mám overené. Viem, že sa mi podaria, a sú moje obľúbené. To je napríklad ovsená kaša, palacinky, mugcake, waffle alebo rôzne vajíčkové variácie, ktoré nikdy nesklamú. Ale v poslednej dobe som si neskutočne obľúbila tofu krém, na ktorý ma namotala moja kamarátka vegánka. Do ovocnej smoothie misky stačilo pridať kúsok bieleho tofu a dostala úplne iný rozmer a hlavne dávku proteínu.  Na tofu krém odporúčam použiť ako základ mrazené ovocie. Najlepšie banán alebo mango. Ďalej už môžete experimentovať podľa seba. Môžete pridať ďalšie ingrediencie ako jablko, hurmikaki, ľanové alebo chia semienka, protein, orieškové maslo či datle a stále bude tofu krém chutiť inak. Milujem tú krémovú až zmrzlinovú textúru, ktorá vznikne keď sa to všetko zmixuje dokopy. Vrch ešte posypem nejakým chrumkavým musli a orieškami a je to hotová mňamka.

Druhým obľúbeným raňajkovým receptom bude určite mliečna ryža, ktorú som tiež predtým nerobila až tak často. Používam ryžu arborio, určenú špeciálne na rizoto. Keď ju uvaríte v mlieku, vznikne z toho chutná kaša. Príprava vám síce bude trvať asi pol hodinku, ale výsledok určite bude stáť za to. Ak budete s ryžou variť napríklad sušené ovocie, datle alebo marhule, kašu jemne osladia.

Kde berieš inšpiráciu na vymýšľanie stále nových kombinácií?

Inšpiráciu beriem všade okolo seba. Či už sú to rôzne kuchárske knihy alebo časopisy, ktorých mám strašne veľa, alebo aj na Instagrame u ostatných food blogeriek. Keď listujem stránky či scrollujem instagram, vždy natrafím na niečo zaujímavé a chutné, čo by som chcela vyskúšať alebo prenesiem aj do svojich jedál. Často sa snažím obmieňať ingrediencie a čerpám z toho, čo sa doma nájde a je nakúpené. Tiež záleží aj od sezóny a ročného obdobia, na jar môžete u mňa vidieť veľa bobuliek ako čučoriedky či maliny, na jeseň volím skôr jablká, mandarinky či hurmikaki. A potom sú to samozrejme moje kamarátky, ktoré mi poradia, čo je dobré a čo stojí za to vyskúšať, ako to bolo napríklad aj s tým spomínaným tofu krémom.

Keď sa bavíme o kašiach alebo smoothies, nemusí ich byť vždy ľahké odfotiť. Teda nie tak, aby vyzerali naozaj vábne. Vedela by si poradiť ako na to?

Myslím, že zaručený recept na to, ako správne odfotiť nejaké jedlo asi neexistuje.  Je to strašne individuálne a vplýva na to množstvo faktorov. Ja už som celkom perfekcionistka a pokiaľ nie som spokojná s fotkou, nechcem ju nikam pridávať. Stane sa, že mi nezaostrí fotoaparát, nie je dobré svetlo alebo moje jedlo nevyzerá až tak fotogenicky ako som si predstavovala. Niekedy keď sa s jedlom a s aranžovaním až tak nehrám, vyzerá oveľa lepšie ako keď si to pol hodinu chystám. Dokonca fotka odfotená mobilom za pár sekúnd mala viac lajkov ako taká, s ktorou som si dala viac práce. Všetko je to o skúšaní a praxi. Čím viac človek jedlo fotí, tým skôr si nájde nejaký ten svoj štýl akým to robí, správny uhol pri ktorom jedlo vynikne a čo sa mu páči. Základom je určite fotiť za svetla, nejaké pekné pozadie či miesto a zaujímavá miska či tanier na servírovanie, ktoré aj z obyčajného jedla vedia urobiť umelecké dielo. Ovocie či oriešky jedlo pekne oživia a dodajú farbu, ale treba myslieť aj na to, že menej je niekedy viac a netreba to zase ani príliš preháňať.

Upravuješ nejako svoje fotky, plánuješ si feed?

Úprava fotografií je asi tá najlepšia časť, v ktorej sa celkom vyžívam. Na výbere výslednej fotky a editovaní si dávam záležať. Aj keď niekedy na to nemám až tak veľa času, keď sa ráno ponáhľam, ale inak je to celkom dlhý proces. Kedysi som si fotky najskôr stiahla do počítača, vybrala tie najlepšie, upravila ich v nejakom programe a následne poslala do telefónu. Znie to veľmi komplikovane a bolo to trošku zdĺhavé. Teraz si fotky sťahujem už priamo do telefónu a upravujem ich tam. Mám rada aplikácie Snapseed, VSCO alebo Photoshop Express, kde sa hrám s efektami, ale sem-tam záverečné úpravy robím priamo na Instagrame. Tu sa snažím tiež držať toho, že to s filtrami netreba preháňať, aby to nevyzeralo neprirodzene. Čo sa týka plánovania feedu, až tak veľmi si na to nepotrpím, ale používam aplikáciu, kde si môžem dopredu pozrieť, ako bude fotka, ktorú idem pridať, ladiť s tými ostatnými. Je to fajn, keď sa neviem rozhodnúť, ktorú fotku vybrať. Toto mi pomôže pri rozhodovaní. Ale inak mi na tom až tak nezáleží, snažím sa pridávať aktuálne a realistické fotografie a nejdem do nejakého konkrétneho štýlu. Asi ako sa mi podarí.

Ako sa u nás bloguje fitness blogerovi? Majú firmy záujem o spoluprácu, kontaktujú ťa?

Netvrdila by som, že som zrovna fitness bloger, keďže sa venujem viacerým veciam a zameriavam sa hlavne na jedlo a zdravý životný štýl. Myslím, že stále u väčšiny firiem zohrávajú dôležitú úlohu followeri.  Ja mám ešte ďaleko od hranice aspoň 10k, no aj napriek tomu som rada, že si ma pár ľudí a firiem všimlo a chcelo spolupracovať. Nedostávam emaily a správy každý deň, ale som vďačná za každú príležitosť. Zatiaľ ma väčšinou oslovili firmy s nejakým food produktom, už dlhšiu dobu spolupracujem s rastlinnými mliekami Nuttery, orieškovými maslami R3ptile či Lavašom, ktoré viem využiť vo svojich jedlách. Ide hlavne o barterové spolupráce, ktoré mi celkom vyhovujú. Nebránim sa ísť ani do nejakej platenej či inej formy spolupráce, ale väčšinou viem odhadnúť, čo by mojich sledovateľov zaujalo. Mimo jedla som bola oslovená napríklad kozmetickou značkou a dokonca som sa objavila aj v časopise FOOD. Ďalšie spolupráce mi vybavila platforma Daybyme, kde tiež pridávam fotky svojich jedál.

Na akých kanáloch bloguješ a čo ti funguje najviac?

Najviac je to asi Instagram, tam trávim najviac času a myslím, že táto platforma je aj najsilnejšia zo všetkých. Ako som už spomínala, blog šiel trošku do úzadia, čo ma mrzí, pretože to ma baví tiež. Tento rok ho opäť plánujem viac rozbehnúť a venovať sa témam ako sú beh, recepty, cestovanie a možno písanie o veciach zo života, či nejaká motivácia a rady pre druhých. Už na tejto stránke postupne pracujem, len na to nemám toľko času, ako by som chcela. Spolu s tým chcem viac rozbehnúť aj svoju facebookovú stránku, ktorá funguje, ale väčšinou sú na nej len moje zdieľané instagramové fotky. Je tu nový rok, nová inšpirácia a motivácia na týchto veciach pracovať, tak uvidíme ako to pôjde.

Máš pocit, že tvoji fanúšikovia sú najmä zanietení športovci, alebo skôr ľudia, ktorí potrebujú nakopnúť, aby sa do športu pustili?

Škála mojich sledovateľov je celkom pestrá. Podľa štatistík viem, že v nej dominujú najmä ženy. Bude to asi kvôli tým jedlám a receptom. Ale je to naozaj rôzne, sledujú ma športovci, bežci ako ja, ďalší food blogeri, ale aj úplne náhodní sledovatelia, ktorým sa páčia moje fotky. Som rada, za každú spätnú väzbu, komentár alebo správu, ktorú dostanem. Najmä vtedy, keď môžem ľudí motivovať alebo poradiť recept. Pár ľudí mi písalo, že mi fandia a sledujú moje bežecké úspechy. Ďalší sa mi zverili so svojimi skúsenosťami alebo potrebovali poradiť ohľadom jedla. Snažím sa popisy k fotkám písať motivačne a neustále spomínam svoju bežeckú komunitu adidas Runners Bratislava, na ktorú nedám dopustiť a bola mojim odrazovým mostíkom v behu.

Máš nejaký fitness/bežecký Insta vzor alebo feed, ktorý ťa inšpiruje?

Je naozaj mnoho ľudí, ktorí ma inšpirujú alebo ich rada sledujem. Na instagrame sú to síce väčšinou profily s jedlom a receptami, ale je tam aj pár obľúbencov z oblasti športu či fitness. Môžem spomenúť napríklad Markétu @dumbbell.and.broccoli. Veľmi na nej obdivujem ako na sebe pracuje, behá a je úspešná aj v Sparťanoch. Ďalej Lucku @luciemin, ktorá vzpiera. Obdivujem jej silu a prirodzenosť, že sa na nič nehrá a nebojí sa hovoriť o problémoch, ktoré možno trápia nejednu z nás. Taktiež jej projekty a videá, ktoré nás ženy robia silnejšie a sebavedomejšie. Zo zahraničia už dlhšie sledujem Cassey z Blogilates, ktorá je vždy pozitívne naladená, má super videá na cvičenie a dokáže vás poriadne namotivovať. Aj z toho najťažšieho cvičenia urobí zábavu. Zo slovenských bežkýň mi je veľmi sympatická Zuzka Durcová @zuzkadurcova a Lucka Kovalančíková @lusy993. Nemôžem ale nespomenúť môj obľúbený food vzor, ktorý je určite Deliciously Ella. Na Vianoce som dostala aj jej kuchársku knihu, tak sa už teším, keď niečo vyskúšam.

Povinná otázka: poznáš platformu BloggersRE a sleduješ ju?

Platformu BloggersRE poznám, sledovala som ju dávnejšie, keď som sa venovala viac blogu, ale myslím, že po tomto rozhovore ju začnem navštevovať oveľa častejšie. Určite tam nájdem veľa zaujímavých vecí, tak ju trošku preskúmam.

Rozstrelové otázky:

Beh na krátku alebo dlhú trať?

Krátku

Tréning v zime či v lete?

Leto

Tenisky alebo lodičky?

Určite tenisky

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Ivanou z Only Ajvn, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram