Bloggers RE

ROZHOVOR S TEREZOU DVOŘÁKOVOU: “KDO NEMÁ V MALÍKU JAZYK A KOHO NEZAJÍMÁ MARKETING, AŤ RADĚJI ZKUSÍ NĚCO JINÉHO.”


Instagramerka, copywriterka a… co že je přesně copywriting? Co všechno tahle práce obnáší, jak se k ní Terka vlastně dostala, komu by ji doporučila a kdo by se jí měl vyhnout obloukem?

Mohla by ses nám na začátek představit? Známe tě z Instagramu jako @la.tereza, ale kdo jsi doopravdy?

Jmenuju se Tereza Dvořáková, jsem 25letá pražská holka, tak trochu introvertka, milovnice čtení a psaní, majitelka huskyho a obřího kocoura… Vlastně taková, jak se prezentuju v tom IG světě, jsem vice méně i ve skutečnosti. Jen na Instagramu tolik neukazuju, jak moc mám ráda víno. (smích)

Víme o tobě, že se nyní věnuješ copywritingu. Mohla bys nás zasvětit a vysvětlit, co přesně to je?  

Copywriting je ve volném překladu reklamní psaní. To znamená, že textuju weby, píšu články na firemní blogy a magazíny, vymýšlím texty na různé reklamy, bannery nebo pro PR. A kromě copy se věnuju i idea makingu a správě sociálních sítí.

Jak ses k této práci dostala? Chtěla jsi ji dělat odjakživa?

Už od základky jsem chtěla psát. A tak jsem to taky dělala. Na střední jsem psala pro různé internetové servery – většinou zdarma, ale alespoň jsem sbírala zkušenosti a rozepisovala se. Během vejšky jsem se dostala na stáž do přední české PR agentury, kde jsem se jim zalíbila natolik, že mě vzali na pozici PR executive. Dělala jsem tam PR pro firmy jako je Amazon, Billa, DPP, Mol apod. To byl úžasný start. Zjistila jsem ale, že mě to táhne spíše k marketingu. A tak jsem odešla, stala se součástí obsahového týmu a začala se profilovat jako copywriter. Aktuálně se po pěti letech zkušeností prezentuju jako Content Marketing Specialist na volné noze.

Co je potřeba k tomu, aby se člověk stal copywriterem?

Kromě určité schopnosti psát, což samo o sobě není v každém, je to i znalost marketingu. Takový copywriter by měl znát SEO, principy UX, vyznat se v on-line trendech, fungování digitálu, v marketingových strategiích a plánování. Také by se měl dokázat vcítit do cílových zákazníků, což je tak trochu psychologie a sociologie. Měl by být kreativní, samostatný a mít tah na branku. Skvělá gramatika je samozřejmost.

Jak a podle čeho se pozná dobrý copywriter?

Je nutné si přiznat, že je copywriting primárně reklamní psaní, jehož účelem je vzbudit u čtenáře daných textů zájem o nabízený produkt či službu. A tak dobrý copywriter umí jen pár slovy přesvědčit, zaujmout a nalákat zákazníka. A jsou za ním vidět výsledky – nejčastěji tedy zvýšení prodeje.

Může tuhle práci dělat každý? Kdo by to raději neměl zkoušet?

Musí vás bavit psaní a marketing. A nejen bavit, měli byste to i umět. Takže kdo nemá v malíku jazyk a koho nezajímá marketing, ať raději zkusí něco jiného. Ono to vypadá jako cool práce a přijde mi, že by se tím chtěla živit spousta blogerů a pisálků, protože přece umí napsat článek na svůj blog… Je za tím ale dost práce a schopností, které nejsou na první pohled zřejmé.

Dá se copywriterství nějak naučit? Může se v něm člověk nějak zlepšovat?

Tak jednak – trénink dělá mistra. Takže psát, psát, číst a psát. Můžete zkusit na začátku přispívat na vlastní blog nebo někam zadarmo, je to skvělý trénink. Pak je tu možnost studovat marketing, ať už na škole nebo navštěvovat kurzy či samostudiem. A co doporučuji vždy nejvíce, je posbírat prvotní zkušenosti na nějaké juniorní pozici v agentuře, týmu nebo firmě, kde si vás vezme pod křídla seniorní content specialista a vytrénuje vás. Tímto směrem jsem šla i já, a díky tomu dnes můžu pracovat samostatně na volné noze a nabízet klientům své vlastní služby.

Podle čeho si firmy, se kterými spolupracuješ, klienty, vybíráš? Bereš jakoukoli práci?

Nezaměřuju se na žádné konkrétní odvětví. Psala jsem pro prodejce s elektronikou, módní značku, realitku, stavební firmu, knihkupectví, prodejce vín atd. Důležité pro mě ale je, abychom se s klientem navzájem respektovali, sedli si a byli si sympatičtí. Přeci jen jsem s ním často v úzké spolupráci, tak je tu důležitá vzájemná symbióza a porozumění. Také mi musí sedět jeho produkt a filozofie firmy.

Se kterými firmami jsi například spolupracovala a co považuješ za svůj největší úspěch?

Dělala jsem copy pro Datart nebo Notino, což jsou společnosti, které zná asi každý, tak to zní dobře. S nimi to ale byla dost striktní práce. Za velké úspěchy tedy považuju spíše to, když pomůžu firmě s celkovou obsahovou strategií, originálními a funkčními texty nebo posty na sociální sítě, které sama vymýšlím a tvořím. A když pak vidím, jak jsou klienti nadšení a děkují mi za skvělou práci, která přináší výsledky, moje copysrdce plesá. Příjemný pocit také byl, když jsem o copywritingu přednášela nebo ho školila a mohla jsem předat svoje zkušenosti dál.

A poslední otázka se bude týkat našeho projektu. Jak se ti líbí BloggersRE a znala jsi ho předtím, než jsme tě oslovili?

Znám vás už nějaký ten měsíc a váš projekt se mi líbí moc. Především proto, že v českém influencerském rybníčku je často mnoho zášti a zbytečné konkurence. BloggersRE ji ale rozbíjí a sdružuje influencery, instagramery a blogery na jednom místě a podporuje je.

Jaro nebo podzim? Jaro

Čaj nebo káva? Káva

Bílá nebo černá? Černá (i když na ní jsou moc vidět Ríšovo chlupy)

Den nebo noc? Noc

Kočka nebo pes? Tak tohle nedám, to je jak Sophiina volba! (smích)

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Terezy Dvořákové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

1 komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram