Bloggers RE

ROZHOVOR S TEREZOU MAREŠOVOU: “ALESPOŇ NA NĚCO MI TO MÉ EGO BYLO.”


Dnešní rozhovor jsme si připravili s talentovanou fotografkou, studentkou, cestovatelkou a samozřejmě, jak jinak, blogerkou Terezkou Marešovou. To, jak se k focení dostala, jestli profesionální fotograf ke své práci potřebuje školy, jak nejlépe s tímto koníčkem začít a co vše je k němu ze začátku třeba, to vše se dozvíte, když budete číst dál.

Teri, mohli bychom se nejdříve seznámit?

Jsem studentka, nyní už magisterského studia v úplně jiném oboru, než jsem skládala své státní zkoušky při bakaláři. Vlastně jsem se rozhodla vyměnit mediální studia za průmyslové vlastnictví celkem nedávno a o to to byl rychlejší proces. A proč vlastně? Ráda věci měním. Když nejsem spokojená s tím, co je, udělám vše, abych spokojená byla. A že to je někdy těžké? Skvělé věci se neservírují samy na zlatém podnosu. Myslím, že to nejvíc vystihuje mou povahu a posléze i mou tvorbu, pořád něco měním, já vím.

Milujeme tvůj Instagram! Proč a kdy sis ho vlastně založila?

Založila jsem si ho hned v jeho začátcích, kdy ještě nešlo o to, kdo má víc followerů, kdo z toho víc “vytříská”, ale bylo to o fotkách, radosti z nich a rozhodně v tom nebylo tolik komerce. Pro mě byl Instagram zajímavá platforma, kde si mohu hrát s fotkou, její úpravou a poznávat inspirativní lidi.

Ve tvém feedu snad není fotka, kterou bychom nemilovali! V čem spočívá trik pro krásnou fotku? Co je pro hezkou fotku nejdůležitější?

Děkuju. Co je nejdůležitější? Moment, nic víc, nic míň. Samozřejmě pro mě je důležitá i optika, osobně teď používám Sigmu 24mm Art a nemohu se jí nabažit.

Víme o tobě, že jsi fotografka. Jak ses k focení dostala?

Přes rodinného architekta a trochu mé ego. Chtěl si ode mě půjčit fotoaparát a já mu donesla svůj kompakt, on na mě hned proč nemám zrcadlovku. No a takhle to začalo, našetřila jsem si na svůj první Canon a začala zkoušet. Alespoň na něco mi to mé ego bylo.

Máš na focení nějakou školu nebo kurz?

Nemám ani školu ani kurz. Učila jsem se stylem “pokus omyl”.

Je důležité pro profesionálního fotografa, aby měl ke své práci školu, nebo stačí třeba kurzy?

Já se osobně nepovažuji za profesionálního fotografa, takže těžko říct. Znám profesionály, kteří na to mají školy, i ty, co ne, záleží to na spoustě okolností.

Když se někdo rozhodne, že chce začít s focením, co všechno by měl nejdřív vědět, na co myslet a jak pořídit první foťák?

Určitě by měl vědět, že je to koníček, co opravdu leze do peněz. U focení se opravdu nevyplatí šetřit na technice. Určitě je nejdřív fajn si vyzkoušet, jaká značka člověku sedne. Já jsem třeba team Canon a když fotím Nikonem, musím si hodně zvykat.

Jaké byly tvoje začátky s focením?

Když se koukám na první fotky, které jsem fotila, musím se smát, ale myslím, že takhle to má většina lidí, co začínala sama. Nevěděla jsem ani, co je clona, natož jak ji mám nastavit. Časem jsem se ale učila, hledala ty správné úhly a kombinace nastavení. Nejvíc jsem vděčná spolupráci s ČTK, kde jsem se naučila nejvíce a má tvorba se hodně posunula.

Co ty sama nejraději fotíš?

Paradoxně svatby, nerada je totiž upravuju, ale strašně ráda fotím. Ty emoce, láska a příběhy, které za ten den poznáte a zachytíte, žádné jiné focení nedává.

A jsi radši před, nebo za foťákem?

Záleží na tom kdy. Mám období, kdy nemám inspiraci někoho fotit, pak mám zase období, kdy si přijdu nefotogenická já. Tohle se u mě celkem často mění. Jsem typ člověka, co nerad dělá něco z donucení, proto když nemám inspiraci na focení, tak to raději řeknu, než abych se k tomu nutila.

A poslední otázka bude ohledně našeho projektu BloggersRE. Znala jsi ho předtím, než jsme tě oslovili a jaký na něj máš názor?

Znala jsem tento projekt už dřív a přijde mi jako skvělý projekt, který spojuje kreativní lidi, tak jak to dělal původně Instagram.

A malá anketka na závěr:

Černá a bílá, nebo barvy?

Černá a bílá

Pes, nebo kočka?

Kočka

Praha, nebo New York?

Praha

Víno, nebo pivo?

Víno

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Terezy Marešové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram