Akné je velkým tématem pro spoustu náctiletých, a mnohdy nejen jich. Obzvlášť v době sociálních sítí, které jsou plné dokonalých fotek, může být přijmout sebe sama velice těžké. Své o tom ví i devatenáctiletá Sendy, bývalá youtuberka, která se proto rozhodla pro určitou osvětu. Jaké to je ukázat se bez jakéhokoliv přikrášlování tisícům lidí? Nejen o tom jsme si se Sendy popovídali…

Sendy, kdy jsi začala být nějak aktivní v online světě? Kolik ti tehdy bylo let a na které platformě jsi začínala?

Myslím, že to bylo na konci 9. třídy, bylo mi tedy nějakých 14 let. Začala jsem tehdy nahrávat videa na YouTube.

Na YouTube jsi dosáhla skoro 40 tisíc odběratelů a na přelomu let 2017 a 2018 jsi s natáčením skončila. Co tě vedlo k tomuto rozhodnutí?

Bylo více důvodů. Nejhlavnější byl asi ten, že už mě to nebavilo tolik jako dřív. I já sama jsem už přestávala koukat na videa ostatních. Neměla jsem nápady na videa. A taky čas, toho bylo opravdu málo. Zrovna jsem přestupovala na jinou školu, do jiného města, na intr. A to jsem věděla, že nepůjde…

Dodnes tě máme spojenou s určitou osvětou ohledně akné. Pamatujeme si tvá videa snažící se ukázat, že i lidé s akné jsou krásní a že akné je problém trápící spoustu lidí. Co bylo největším impulsem začít se této problematice v rámci své tvorby věnovat?

Nejspíš moji odběratelé. Každý den mi chodily desítky zpráv o tom, jak se cítí špatně, když mají akné. Ptali se, jak se s tím vypořádávám, co mají dělat, že je to moc trápí. Chtěla jsem jim tím sdělit, že v tom nejsou sami a že jsme každý svým způsobem krásní.

Pamatuješ si své pocity, když ses poprvé někde na internetu ukázala nenalíčená?

Určitě. Bylo to pro mě hrozně těžký. Nedokázala jsem sama sebe přijmout bez makeupu, se všemi nedokonalostmi. Bála jsem se, až to uvidí spolužáci, všichni ti kluci, co se mi líbili (smích) a hlavně tedy veřejnost, která mě vždy viděla s makeupem. Dokonce jsem jednou natočila nějaký tutoriál, a když jsem to nahrála do počítače, začala jsem brečet a nikdy to video nevdala. Pořád ho mám schované a občas na to kouknu, abych si uvědomila, že těch pár pupínků, co teď mám, už jsou nic.

S jakými reakcemi na téma akné ses setkala na internetu?

Kladné i záporné, jako je to vždy se vším. Více bylo ale těch kladných, za což jsem ráda, protože nevím, jestli bych to úplně ustála. Hodně lidí mi psalo, že mi děkují, že je to motivuje. Chtěli vědět, co používám za pečující kosmetiku, i jak to zakrývám tou dekorativní. Oni samotní se mě snažili motivovat, že jsem i tak krásná a že to jednou zmizí, což bylo opravdu milý.

Negativních tedy taky pár bylo, ale ztratily se mezi těmi pozitivními.

A jaké byly reakce mimo online svět? Lišily se nějak?

Byly asi stejné jako na internetu – sem tam nějaká narážka, ale určitě jich bylo opět víc pozitivních. Holky mi třeba řekly, že jde vidět, že se mi to zlepšilo, což mě vždy potěšilo. V mé blízkosti jsou především lidé, kteří nemají žádné problémy s akné, takže to bylo takový těžší, ale pořád jsou to hlavně rozumní lidé a nikdy by si nedovolili mě nějak ranit, věděli, že tohle beru hrozně vážně.

Ale vím, že když jsem byla mladší, tak měli kluci nějaké narážky, a to mě vždycky dostalo, no…

Všimli jsme si tvé nedávné fotky na Instagramu, kde jsi bez jakéhokoliv líčení. Jak se pocity při zveřejňování lišily od pocitů, které jsi popsala výše?

Lišily se hlavně tím, že už mám o dost lepší pleť, takže to beru o dost lépe, než předtím.
Předtím jsem to postovala jako takovou motivaci, že i s hodně viditelným akné můžete přidat fotku na Instagram bez filtrů. Teď to tam dávám hlavně proto, že už mě nebaví všechny ty vyšperkovaný vyretušovaný fotky s nádherným full face makeupem, které mám vždy na hlavní stránce a mám kvůli nim akorát depky… (smích) Zkrátka jsem chtěla dát vědět followerům, že mi nedělá problém se ukázat i bez toho.

I my každopádně na tvé pleti vidíme výrazné zlepšení. Můžeš dnes říct, že jsi nad akné zvítězila? Jaká byla tvá cesta, popíšeš nám ji?

Navštívila jsem kožní, kde mi předepsali antibiotika, dali mastičky  – nic nezabralo. Dermatologie to samé. Kosmetička a různé čištění jen chvilkově. Musela jsem tedy nasadit antikoncepci. Ta nejspíš stojí za velkým zlepšením pleti. Ale také na tom bude mít podíl strava a určitě v tom hraje velkou roli i psychika. Poslední půlrok jsem se prostě přijala taková, jaká jsem. Holt nebudu mít nikdy hladkou pleť, no a? Vyzkoušela jsem tolik přípravků, že to snad ani není možné. Teď už jsem 3 měsíce bez antikoncepce, tak čekám, jestli něco přijde. Začala jsem brát chlorellu a pupalku, které by ten dopad na tělo, po antikoncepci, měly nějakým způsobem zmírnit. Samozřejmě se odličuji každý den, pleť čistím, hydratuji, vyhýbám se laktóze, snažím se často pít čistou vodu…

Zmínili jsme tvůj Instagram, tam jsi aktivní dodnes a sleduje tě bezmála 30 tisíc lidí. Když jsi končila s YouTube, bylo pro tebe zůstat veřejně aktivní na Instagramu jasnou volbou?

Rozhodně, baví mě to, ten kontakt s veřejností. Něco málo předat, mít nějaký menší vliv.

Sociální sítě mě prostě baví a Instagram jako takovej nejvíce.

Nemůžeme opomenout, že máš ještě jeden instagramový profil, ten je zaměřený na fotografování. Focení studuješ, je to něco, čemu by ses ráda věnovala do budoucna na plný úvazek?

Rozhodně! Doufám, že se to jednou stane. Je to něco, co mě baví a v čem se vidím. A na světě není snad nic lepšího, než když děláte, co vás baví a dělá šťastnými a ještě za to dostáváte zaplaceno. Takže je to takový můj sen, který se snad vyplní.

Umíš si představit, že bys úplně opustila sociální sítě? Jaké výhody pro tebe má na nich být a jaká negativa v nich pro sebe naopak spatřuješ?

Dokážu si to představit, úplně v pohodě bych se s tím sžila. Výhodou je, že bych určitě měla více času, neměla výčitky svědomí kvůli těm všem pěkným holkám na Instagramu. (smích) No, ale hlavně ten čas, denně trávím na sociálních sítích kolem 5-6 hodin, což je hrozný a snažím se to trochu omezovat.

Ale zas jsou sociální sítě v mém oboru dost důležitou součástí, díky nim se o mně dozvěděli a stále dozvídají noví lidé, mohu zde sdílet mou tvorbu, nacházet inspiraci, komunikovat s lidmi…

Děkujeme za rozhovor! Na závěr bych ti rádi položili otázku, zda jsi o našem projektu BloggersRE slyšela už před tím, než jsme tě oslovili pro rozhovor.

Já moc děkuji, skvělé otázky! Abych řekla pravdu, o BloggersRE jsem neslyšela, ale jsem ráda, že jsem se o vás díky tomuto rozhovoru dozvěděla a přeji hodně štěstí do budoucna a mnoho aktivních čtenářů!

Autor: Deni Hartmannová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Sandry Marešové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here