Bloggers RE

“KAROLOV CESTOVATEĽSKÝ ODPOR JE MOJE PREKLIATIE,” ŘÍKÁ VERONIKA Z SHE MAKES ME TRAVEL


Jedna duše, jedno tělo a spousta kompromisů. Třeba takhle bychom vám mohli představit pár Verča a Karol, se kterými bude dnešní rozhovor. Na Instagramu sdílí nejen svoje zážitky z cest, ale motivují ostatní, aby navštívili i jiná místa, než jen ty důvěrně známá, a motivují i ty, kteří cestování nesnáší. Jak se tihle dva našli a jak to, že jim to tak klape, i když jsou oba evidentně rozdílní?

Veronika a Karol. Dva protiklady, které se vzájemně skvěle doplňují, zdá se. Jak jste se vy dva vůbec našli? Byla to láska na první pohled? A nebylo to náhodou při cestování?

V našom prípade to bola láska na druhý pohľad. Keď sme sa stretli prvý raz, bolo to len na pár minút a prehodili sme spolu iba pár viet. Išla som si vyzdvihnúť nejaké veci k bratrancovi a Karol, v tom čase jeho spolužiak, bol zhodou okolností tam. O pár mesiacov som na bratranca narazila pred jedným klubom a hádajte, kto bol s ním. Odvtedy sme prakticky stále spolu. S Karolom, nie s bratrancom. (smiech)

Verčo, ty cestování miluješ a Karol nesnáší, je tohle jediná věc, ve které se neshodujete? A nerozděluje vás občas to, že máte na určité věci jiný pohled?

My sa v podstate rozchádzame len v názore na cestovanie. A na ten jeho server. Vo všetkých životne dôležitých oblastiach sa zhodujeme, osobnostne a hodnotovo sme si sadli. V bežnom živote spolu vôbec nemusíme bojovať. O veciach technického typu u nás rozhoduje Karol a mne zas dôveruje v tých, nazvime ich estetické. Niektoré páry majú napríklad “dusno”, keď zariaďujú domácnosť. V tomto smere mi Karol necháva voľnú ruku, vraj verí, že ja viem tieto veci vybrať lepšie ako on. Ja mu zase nekafrem do výberu elektroniky či auta. Treba si dôverovať, navzájom sa rešpektovať a brať ohľad na silné a slabé stránky toho druhého. Vtedy všetko ide ako po masle. Keby sme sa ale zhodli aj na tom cestovaní, asi by sme to mali príliš jednoduché.

A jak těžké je pro pár, pokud jsou v určitých postojích rozdílní? Musí, podle vás, ve všem spolu ti dva souhlasit, nebo je naopak fajn, pokud mají oba na věc odlišný názor?

Neviem, či je vôbec reálne, aby sa dvaja ľudia, ktorí spolu dlhodobo žijú, vždy zhodli úplne na všetkom. Či je to partner, rodič, súrodenec, kamarát. V každom vzťahu sa z času na čas vyskytne téma alebo problém, na ktoré má každý svoj názor a riešenie. Nejde o to mať vždy rovnaký názor, ale o to, ako sa to celé vykomunikuje. Každá situácia predsa má svoje riešenie. A ak sa navyše niekam bokom odložia egá, každý problém sa dá dokonca vyriešiť celkom rýchlo a bezbolestne. Ak sa nebavíme o zásadných hodnotových presvedčeniach a životných plánoch. V takých prípadoch je to, samozrejme, zložitejšie. Preto som rada, že našimi jedinými problémami sú cestovanie a umiestnenie servera.

A jak to, že i navzdory tomu spolu cestujete? Musela jsi do toho Karola tlačit, nebo udělal jeden z vás kompromis?

Keď sme pred dvoma rokmi pripravovali texty na náš blog, Karol napísal pamätné vety. Ona chce precestovať svet a on si chce kúpiť server. Keďže pre zdravý vzťah je potrebné robiť kompromisy, začali cestovať. Server zatiaľ nemajú. Z toho je vám asi jasné, ako sa u nás robia kompromisy. Ústupky však musím robiť aj ja, a to už priamo na našich cestách. Karol vždy vyjednáva o dĺžke pobytu, aktivitách aj navštívených oblastiach. Síce vycestuje, ale nie za všetkých okolností. Aj on si vie presadiť svoje. Ale celkom statočne som sa s tým naučila žiť.

Pamatujete si místo, které jste spolu navštívili poprvé jako pár?

Na Slovensku to boli Tatry, na predĺžený víkend do Lučivnej sme vycestovali už po pár mesiacoch od toho nášho druhého zoznámenia. Zo zahraničných krajín to bolo Chorvátsko, kam sme sa vybrali s partiou kamarátov po Karolových štátniciach. Je to už poriadne dávno.

Podle čeho si vybíráte, kam se příště vydáte, když na to každý máte jiný pohled?

Karolov cestovateľský odpor je moje prekliatie aj výhra zároveň. Páry, v ktorých cestujú radi obaja, sa občas pohádajú pri výbere destinácie. U nás je výber destinácie na mne, je len pár krajín, kam Karol absolútne odmietol vycestovať. Tak som išla bez neho. Vďačná som mu za to, že si ma nechce pripútať doma len preto, že jemu je doma najlepšie. Keď niekam chcem ísť, tak jednoducho idem. Nie je pravda, že páry musia vždy všetko robiť spolu. Babské jazdy sú predsa super. Alebo výlety s partiou.

Vzhledem k postoji, jaký máte k cestování, máte i odlišnou přípravu na každou cestu?

Zase by som ukradla jednu povestnú Karolovu vetu: “Moja príprava na tento výlet mala značné medzery. Niekto by si mohol pomyslieť, že bola nulová a mal by pravdu.” A presne tak to je. Karol sa na žiadnu cestu nepripravuje. Všetko vybavujem, plánujem a organizujem ja. Keď sme išli na mesiac do Ázie, ani nevedel, ktoré krajiny navštívime. Myslím, že sa radšej nechcel pýtať.

Lidem přinášíte na cestování jedinečný pohled i z pohledu člověka, který cestování neholduje. Jaká je na to odezva, baví to lidi?

Áno, ľudí to baví. Máme na to veľmi pozitívne ohlasy. Asi najmä preto, že ten Karolov “hejt” nie je úplne “hejterský”, ale skôr humorný. Jeho články sa čítajú s ľahkosťou a ľuďom vždy vyčarujú úsmev. Je to taký denník nedobrovoľného cestovateľa.

Na kterém místě se Karolovi líbilo nejvíce a proč? Co dokáže on na destinaci ocenit?

Podľa mňa povie, že zatiaľ sa mu najviac páčilo doma.

Karol: Áno. Doma je najlepšie. Ak sa ale bavíme o tom cestovaní, obľúbenú destináciu nemám. Keď už niekde sme a všetky moje základné potreby sú uspokojné, nemusíme riešiť nejaké krízové situácie a nie sme pod stresom, som v podstate spokojný. A oceniť viem dobré jedlo, pohodlnú posteľ, prístup na internet a celodenné aktivity pre introvertov.

A poslední otázka je ohledně našeho projektu a webu BloggersRE, znali jste ho již předtím, než jsme vás oslovili a jaký na něj máte názor?

Áno, poznali. Bavia ma najmä rozhovory, vďaka nim sme objavili mnohých inšpiratívnych ľudí. A tiež sa veľmi teším na novinky, ktoré na tento rok pripravujete. Workshopy, knihu, show s blogermi, kurzy. Držím vám palce, nech to čo najskôr úspešne spustíte.

 

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Veroniky a Karola z She Makes Me Travel, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram