Berenika je mladé dievča pochádzajúce zo Slovenska, ktoré sa venuje kreatívnej činnosti nielen v rámci svojho blogu, ale aj Instagramu a vlastného e-shopu. Dnes vám prinášame s Berenikou rozhovor, v ktorom sme sa jej pýtali na to, ako sa dostala ku tvorbe presetov, koľko trvá vytvoriť jednu šablónu na blog, alebo prečo sa rozhodla písať o zero waste a minimalizme…

Mohla by si sa na úvod rozhovoru predstaviť našim čitateľom? Kto je Berenika a je nejaký rozdiel medzi Berenikou a Simply Berenica?

Na to, kto som, asi neexistuje konkrétna odpoveď — stále hľadám samú seba. Zisťujem, čo ma baví, čomu sa chcem venovať a kam vedie moja cesta. Simply Berenica je meno, pod ktorým vystupujem v online svete, a ako už názov hovorí, som to jednoducho ja — úprimne a bez pretvárky.

Ako vzniklo Simply Berenica? Vieš nám povedať, čo sa za tvojou prezývkou skrýva a odkedy pôsobíš v online svete?

Svoj prvý blog som založila pred desiatimi rokmi, ako som rástla ja, rástol aj on. Menil sa jeho názov i zameranie, no najdlhšie som ostala pri písaní o životnom štýle. Pred rokom a pol som sa začala zaujímať o udržateľnosť a minimalizmus a mojim cieľom bolo vytvoriť miesto, kde by som mohla otvorene písať moje postrehy a tipy pri zmene životného štýlu. A tak vzniklo Simply Berenica.

Dnes by sme sa s tebou chceli porozprávať o niekoľkých témach, ale začneme asi tou najčastejšou – Instagramom. Keď sa človek pozrie na tvoj Instagram, uvidí veľmi pekný a uhladený feed. Je náročné ho udržiavať v istom štýle, tak aby všetko spolu ladilo?

Ďakujem! A vôbec nie. Pred časom som sa príliš sústredila na to, aby bola každá fotka dokonalá, ale bolo to iba stresujúce. Teraz pridávam to, čo chcem a kedy chcem, a keďže fotím to, čo sa mi páči, fotky spolu ladia akosi “samy”.

Máš pocit, že si v štádiu, kedy máš vytvorený svoj overený rukopis, ktorý používaš pri úprave každej fotky, alebo stále skúšaš veci a hľadáš to, čo by pre teba fungovalo najlepšie?

Som človek, ktorý nikdy nie je dlho spokojný. Aj keď nájdem niečo, o čom som presvedčená, že je to “to pravé”, nevydrží mi to dlhšie ako pár mesiacov, pretože rada skúšam nové veci a hrám sa — čím “objavím” niečo nové, čo sa mi páči viac.

Aké sú tvoje top aplikácie na úpravu fotiek? A vieš nám povedať, koľko ti v priemere trvá úprava jednej fotky?

Momentálne na úpravu používam Adobe Lightroom. Veľmi ľahko sa s ním pracuje a ponúka širokú škálu funkcií, vďaka ktorej je jednoduché docieliť želaný efekt. Okrem toho si môže užívateľ vytvoriť vlastný “preset”, teda balíček úprav, ktoré vie neskôr použiť na ďalšie fotky — a úprava mi teda trvá iba pár sekúnd.

Vieme, že okrem tvorby svojho feedu, sa venuješ aj tvorbe Lightroom presetov, ktoré predávaš vo svojom Etsy obchodíku Berenica Designs. Čo ťa dostalo ku tvorbe týchto presetov a ktorý je tvoj najobľúbenejší?

Zo začiatku som vytvárala presety iba pre seba, no po viacerých komplimentoch som si povedala, že ich skúsim aj predávať. A bola som veľmi príjemne prekvapená pozitívnymi reakciami a záujmom. Svoj obľúbený ale nemám — vždy, keď vytvorím nejaký nový, si poviem, že je ten top, no potom vznikne ďalší, a ten sa stane mojim favoritom. Je to začarovaný kruh. (smiech)

V tvojom Etsy obchodíku vieme nájsť okrem presetov aj mnoho Blogger šablón. Kedy si sa rozhodla, že budeš tvoriť niečo takéto a aké boli prvé reakcie na vôbec celý projekt Berenica Designs?

Keď som sa blogovaniu začala veľnovať serióznejšie, chcela som, aby mala moja stránka pekný a kvalitný design, no keďže som nevedela nájsť žiadnu šablónu, ktorá by bola relatívne lacná a spĺňala všetky moje požiadavky, rozhodla som sa, že si ju spravím sama. Po čase sa na mňa začali obracať aj ďalšie blogerky s prosbou, aby som vytvorila šablónu aj im. Nápad založiť obchod a šablóny predávať prišiel asi pred štyrmi rokmi, ale v tom čase som na to nemala veľmi čas. Minulé leto som si ale povedala, že tomu dám druhú šancu — a vzniklo Berenica Designs. Prvé reakcie boli veľmi pozitívne a dodnes sa teším každému jednému zákazníkovi, najmä tým, ktorí sa znova vracajú a zanechajú aj recenziu.

Robíš neskutočné množstvo kreatívnych činností a preto nás zaujíma – kde berieš inšpiráciu? Môžeš nám prezradiť, na aké novinky sa môžeme v rámci Berenica Designs tešiť?

Inšpiráciu beriem všade okolo seba. Snažím sa chodiť s otvorenými očami, čítam, počúvam ľudí, všímam si, o čo sa kto zaujíma. Čo sa Berenica Designs týka, v prvom rade vytváram to, čo som ja sama pred rokmi hľadala — teda jednoduchý a prehľadný dizajn za dostupné ceny. Tvorba šablón je moja priorita a veľmi ma to baví, no stále som na začiatku. Obchod funguje iba pár mesiacov, tak uvidíme, čo prinesie budúci rok. Ale zatiaľ ešte nemám žiadne konkrétne plány. Možno ak by bol záujem, začala by som kódovať šablóny aj na objednávku.

Inšpirujú ťa aj ostatné blogerky? Ktoré patria medzi tvoje najobľúbenejšie, ktoré si vždy rada prečítaš?

Rada sledujem menšie blogy, ktoré sú osobné a človek vie bližšie spoznať jeho autora. Niektoré blogerky sledujem už roky a je zaujímavé sledovať, čím prechádzajú, ako sa menia ich záujmy a ako rastú. Medzi moje najobľúbenejšie patrí Diana z diatelier.sk, Nora z brinora.sk a Lea z theefflorescencegirl.blogspot.com. Každá sa venuje niečomu inému, a práve to ma na nich baví.

Okrem Instagramu a Berenica Designs sa stíhaš venovať ešte aj svojmu blogu Simply Berenica. Ako to všetko stíhaš? Time managment musí byť u teba asi veľmi dôležitý…

Spomedzi týchto troch je pre mňa blog na prvom mieste a venujem mu aj najviac času. Online sféra pre mňa nie je žiadna novinka, a za tie roky som sa už naučila, ako to všetko stíhať. Je to o prioritách, pretože ak chceme, na všetko sa dá nájsť čas.

Na svojom blogu píšeš hlavne o zero waste, vegánstve a minimalizme, a je vidieť že tieto témy naozaj žiješ. Prečo si sa však rozhodla písať o týchto veciach? Berieš to ako formu akejsi osvety, v rámci ktorej môžeš povedať: “Pozrite, ide to aj inak.”?

Mojim cieľom nie je niekoho poúčať alebo ho nútiť spraviť v jeho životnom štýle zmeny. O spomínaných troch témach píšem preto, pretože sa chcem podeliť o svoje poznatky, skúsenosti a tipy; a tí, ktorých tieto oblasti tiež zaujímajú, môžu takouto cestou zistiť niečo nové, a zároveň zdieľať vlastné rady. Okrem toho sa snažím prinášať články, ktoré pomôžu tým, ktorí nevedia, ako začať žiť udržateľnejšie — a píšem o tom, čo by mne pomohlo v čase, keď som sama začínala.

Aký je tvoj postoj k spoluprácam? Stále sa vedie diskusia o tom, či a ako by sa mali spolupráce označovať, alebo o tom, ktoré sú ešte prijateľné a ktoré sú už cez čiaru? Máš nejakú obľúbenú spoluprácu, na ktorú dodnes rada spomínaš?

Spolupráce medzi blogermi či influencermi na sociálnych sieťach sú v podstate to isté ako reklamy v novinách či televízii. Človek, ktorý má určité publikum, môže zdieľať svoju platformu na úkor finančného či iného zisku — rovnako ako médium, ktoré pomocou zisku z reklám pokryje náklady na vysielanie alebo publikovanie. Je to už na konkrétnej osobe, akú spoluprácu prijme, ale myslím, že i sledovatelia ocenia, ak zdieľaný produkt alebo služba spadá do rovnakej kategórie ako i samotný profil — pretože spolupráca medzi niekým, kto sa venuje kozmetike, a firmou predávajúcou napríklad elektroniku asi nie je veľmi zisková. Je to to isté, ako keby v televíznom programe pre deti chodili reklamy na spotrebiče. Čo sa označovania týka, nemáme žiaden zákon, ktorý by prikazoval, že každý spolupráca musí byť viditeľne označená — no ja osobne vždy ocením, keď vidím, čo je reklama a čo nie.

A moja prvá spolupráca bola s jednou menšou kozmetickou značkou — dnes by som ju už neprijala, pretože to nie je produkt, ktorý by som si i sama kúpila, ale rada na ňu spomínam. 

Predtým, než si sa stala vegánkou, si bola vegetariánkou. Pamätáš si, aké to bolo prejsť zo stravy všežravca na tú vegetariánsku? Prechod z vegetariánskej stravy na vegánsku bol asi už jednoduchší, alebo ani nie?

Práve naopak — oveľa jednoduchšie bolo pre mňa vylúčiť z jedálnička mäso, mäsové výrobky a ryby, ako vajcia a mlieko. Na vegetariánstvo som prešla zo dňa na deň, ale mlieko sa nachádza i v potravinách, o ktorých by to človek ani len netušil — ako sú napríklad niektoré slané krekry. Ani niektoré druhy pomarančového džúsu nie sú vhodné pre vegánov, pretože obsahujú vitamín D alebo Omega-3, ktoré majú živočíšny pôvod.

Vidíme, že aj v dnešnej pokročilej dobe sa stále ľudia dokážu pozastavovať nad tým, ako môže niekto fungovať na rastlinnej strave. Aké boli reakcie tvojho okolia na to, že si prešla na vegánsku stravu? Stretla si sa aj s naozaj negatívnymi reakciami?

Keď som pred takmer piatimi rokmi prestala jesť mäso, dookola som počúvala, že mäso je zdravé a potrebné, a otázku “odkiaľ budeš mať bielkoviny?” som dostala asi miliónkrát. Prechod na vegánstvo mi trval trochu dlhšie, a tým, že som ľuďom vysvetľovala, prečo nechcem jesť živočíšne produkty, som dostala viac pochopenia — aspoň čo sa môjho okolia týka. Negatívne reakcie som nemala asi žiadne; ale to nepočítam všetky narážky a komentáre niektorých ľudí, ktorí si stále myslia, že vegánska strava pozostáva iba zo šalátu. Nad týmto sa už nepozastavujem, nemá to cenu.

Pred niekoľkými týždňami si sa presťahovala do Zlína. Prečo práve Zlín?

Zlín nebol moja prvá voľba. Ani druhá, a dokonca ani tretia. Ale prišla príležitosť, tak som si povedala “prečo nie?”. A neľutujem to — Zlín je veľmi pekné a útulné mesto. Našla som tu všetko, čo som hľadala.

Zariaďovanie bytu podľa vlastných predstáv musí byť zábava, no zároveň bývanie na vlastnú päsť je veľký krok k samostatnosti. Išlo všetko hladko, alebo sa naskytli situácie, kedy si o tom všetkom pochybovala?

Počas vysokej školy som tri roky bývala v byte s kamarátkami zo strednej — a tak som samostatnosti naučila už vtedy. Toto sťahovanie šlo, našťastie, bez nejakých komplikácií, a to najmä vďaka pomoci mojich rodičov, bez ktorých by som to určite nezvládla.

Sme si istí, že byt si zariaďovala v minimalistickom štýle. Je tak? Kto ťa pri zariaďovaní najviac inšpiroval?

Keďže bývam v malom byte, prvoradá je pre mňa praktickosť a funkčnosť, čo ide ruka v ruke s minimalizmom. U mňa žiadnu zbytočnosť nenájdete a všetko má svoje miesto. Inšpiráciu hľadám hlavne na sociálnych sieťach, ale keďže mi je tento štýl blízky už veľmi dlho, viem, čo sa mi páči a čo spolu dobre vyzerá.

Nakoniec by sme sa ešte radi spýtali… Popri všetkých aktivitách, ktoré máš – nájdeš si čas na prečítanie článkov alebo rozhovorov na našom webe? Čo si myslíš o projekte BloggersRE?

Je dôležité spájať blogerov a online tvorcov — a keď som prvýkrát počula o BloggersRE, bola som nadšená. Spája veľký počet ľudí a prináša zaujímavý výber zo všetkých oblastí. Nie je jedna konkrétna rubrika, ktorá by bola moja najobľúbenejšia — rada čítam rozhovory, ale vždy sa rada učím aj niečo nové, najmä z oblasti marketingu.

Autor: Iva Malíková (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Bereniky Zakarovské, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here