Bloggers RE

“VŠECHNO JE O PRIORITÁCH,” ŘÍKÁ SOŇA MAKRANSKÁ, MAJITELKA SIMPLY VEGAN


Pokud se alespoň trošku zajímáte o veganskou stravu, určitě jste již slyšeli o veganském podniku Simply Vegan, který se nachází v malém městečku Prievidza, ale hosté se do něj sjíždí nejen z celého Slovenska. Podnik vedou neustále pozitivní Soňa a Peťa, a právě Soňa nám poskytla rozhovor na téma provozování veganského podniku, cestování, detox a odšťavňování…

Spolu s Peťou provozujete veganský podnik Simply Vegan, kde klasická jídla přetváříte do vegan a občas i RAW verze a také vytváříte krásné dorty. Jak tento nápad vznikl a znaly jste se s Peťou už před vytvořením tohoto veganského ráje?

S Peťkou sme sa stretli 6 rokov dozadu v predchádzajúcej práci, ktorá bola tiež veganského charakteru. Zo začátku sme si ale vôbec neboli sympatické. Až po čase sme zistili, že aj keď sme výzorovo tak odlišné, spájajú nás rovnaké hodnoty až sa naše priateľstvo prehlbovalo, sme odišli do Indonésie zachraňovať korytnačky a po príchode chceli začať niekde odznova, nech môžeme robiť to, čo nás baví, a ukázať ľudom, že veganské jedlo je nielen zdravé pre nás a planétu, no je chutné, pestré až nespoznáte rozdiel. Rozdiel len v menšej konekčnej veľkosti, ľahšom myslení a dobrom pocite na duši, kedy cez porcie na tanieri každý deň zachraňujete aj planétu. Musím povedať, že mne vegánstvo zmenilo nielen život, ale aj zmýšľanie a každý deň ďakujem za to, že som sa takto rozhodla.

Podnik provozujete v, řekněme, menším městě. Jak je možné, že máte neustále vyprodáno a nebály jste se na začátku, že se podnik s neobvyklým způsobem stravy v tomto městě neuchytí?

Ja si myslím, že keď niečo robíte s vyšším úmyslom ako je zisk, dávate do toho maximum a srdce, tak ľudí si to nájde. Keď sme do toho šli, nemali sme žiadne očakávania a absolútne sme netušili, že to bude mať takéto ohlasy a že každý deň budeme pripravovat také množstvo jedla pre všetkých tých skvelých ľudí, čo k nám chodia. Veľa ľudí robí podľa mňa veľkú chybu už na začiatku, keď ešte nič neponúkli svetu/společnosti a už by chceli mať zisk a rátať. Ja verím v to, že keď nejakú energiu dáš úprimne do priestoru a chceš niečo vytvárať, ona sa ti vráti. To je kolobeh, ktorý je zákon a nedá sa oklamať.

Podle tvého Instagramu jsme usoudili, že ráda cestuješ. Co je pro tebe ta nejoblíbenější destinace a proč?

Milujem cestovanie! To bol jediný otáznik pri otváraní nášho milovaného Simply Vegan, báli sme sa, aby nás to nepripútalo a nestratili sme slobodu. Ale prišli sme na to, že všetko je to o prioritách, ktoré máme v našich rukách. Preto podnik pravidelne zatvárame a ideme cestovať, rozširovať obzory, chute a na chvíľu dovolíme nech v tom tichu svet zmení trošku nás. Protože nedá sa len pracovať a my to stále chceme mať ako vášeň, ktorá nás živí, a nie prácu, v ktorej čakáte na víkend. Milujem Áziu a Bali, ktorému vďačím za veľa životných etáp, preto sa tam vždy rada vraciam, nech ma naučí novým veciam a pomôže prekonať nové strachy. A okrem iného je to vegánsky raj.

Je složité během cestování najít místa s veganským jídlem? Setkala ses třeba někdy s lokalitou, kde bylo téměř nemožné najít jakékoliv veganské jídlo, kromě základních potravin?

Keď sme boli zachraňovať korytnačky v Borneu na ostrove, kde nevideli bieleho človeka, tak tam naozaj nebolo čo jesť. Preto môžem povedať, že sme boli aj na opustenom ostrove a aj tak som stále veganka haha. Len ryža, kokosové orechy a kečup. (smích) Inak som nikde nemala problém sa najesť a keď nebolo, tak sa nejedlo. Som rada, že vegánstvo ma naučilo aj tomu, že nie som na jedle závislá a ako jedlo beriem aj ovocie a surovú zeleninu, takže s týmto nastavením je radosť cestovať. Ale asi je to o tých očakávaniach. Človeku sa žije ľahšie keď žiadne nemá, ani v jedle.

Inak si destinácie určite vyberáme aj podľa počtu vegánsky reštaurácií. Nejde tak ani o naše chúťky, ale skôr o skúmanie a posúvanie sa po tej profesionálnej stránke.

Máš nějakou potravinu, bez které se neobejdeš a musíš ji mít v podstatě každý den?

Mmmm asi nie, dokonca nemám obľúbené jedlo. Ale každý deň musím mať aspoň jednu šťavu, niečo zelené a kopec ovocia. Keď sa stane, že to nemám, fakt mi to večer chýba.

Hodně na Instagramu organizuješ různé půsty, kdy je člověk třeba týden pouze na ovocných šťávách. K čemu je takový půst dobrý a je vůbec možné to vydržet, když pouze zmínka o týdnu bez pevné stravy u mnohých lidí vyvolává mdloby?

Je to niečo vďaka čomu cítim voľnosť, odpútanie od jedla a člověk keď sa vyladí, tak naozaj chce jesť už len to, čo robí dobre jeho telu a duši, nie bezhlavo do seba tlačiť piate cez deviate len pri malom náznaku hladu. Naučí ho to, akí sme všetci závislí a aké je to „ťažké“, aj keď je to vlastne ľahké. Aj vďaka tomu som sa naučila mať rada aj hlad, prázdny žalúdok a o to viac viem potom precítiť všetky tie farebné vitamíny, ktoré mám na tanieri. Dôležité je robiť veci vedome. Či už je to jedenie alebo žitie. Pôst na šťavách je skvelý štart pre organizmus, kedy má čas si telo oddýchnuť. A tak ako sa vám prečistí telo, črevá upokojí sa myseľ. Prvé tri dni sú najhoršie, potom sa vám chce už len lietať.

Když jsme u těch půstů, máš nějaké tipy, aby to člověk vydržel, a jsou nějaké věci, na které by si člověk měl dát pozor? Například zdravotní potíže, které by se potenciálně mohly vyskytnout…

Vždy si treba v krízových situáciách spomenúť na to, prečo človek začal. Tam sú všetky odpovede. Nič nesiliť cez ego a počúvať svoje telo, rozlišovať reálny hlad a chúťky. To je celé. Malými krôčkami k veľkej veci. Preto je fajn na začiatok si uvedomovať svoje ja, to čo s ním robí jedlo, emocionálne prepojenie a možno na začiatok si dať pol dňa na šťavách, nabudúce deň a keď sa bude cítiť pripravený kľudne aj tri dni, týždeň či dva.  Netreba si dávať veľké ciele, ktoré nevieme splniť hneď. S tým prichádza len sklamanie a frustrácia. Naopak ten pocit, keď nič neočakávate a dokážete, vás nakopne. A vidíte, zase sme pri tých očakávaniach. (smích) Žiadne zdravotné potiaže nehrozia, keď človek nejde do extrémov. Veď celé je to o vyživení a ozdravení tela. To sa teší a spolupracuje s nami.

Ty v podstatě úplně všechno odšťasňuješ. Jak se dá pracovat s částmi potravin, které by lidi normálně vyhodili, jako je třeba nať z mrkve, kedlubny apod.?

Naozaj do toho odšťavovača pchám všetko, až ho niekedy ľutujem, chuďátko moje. Aj keď musím povedať, že som zástanca jednoduchých a neprekombinovaných štiav. Menej je niekedy viac. Vlastne vždy. Ja sa paradoxne najviac vždy poteším tomu, čo iní vyhadzujú. Na záhrade u starých rodičov vždy trhám to, čo trčí nad zemou – vňate a listy, lebo to je niečo čo má neskutočnú silu. A keď sme napr. pri tej mrkvovej vňati, dá sa z nej urobiť výborné pesto na cestoviny.

Kromě odšťavnňování se zabýváš i celkovou redukcí tebou vyprodukovaného odpadu. Máš nějaké vychytávky pro lidi, kteří s tímto teprve začínají?

Pre mňa to ide celkovo ruka v ruke s vegánstvom, keďže som veganka hlavne kvôli zvieratám a našej krásnej planéte. Keby ignorujem to, čo sa deje, tak som pokrytec. Musím však povedať, že aj keď robím svoje maximum, vždy to ide lepšie a je čo zlepšovať. Ľudom sa snažím dať ale motiváciu a ukázať im, že to ide. A vychytávky? Pre začiatok stačí menej konzumne nakupovať, všetko, čo nakupíme, spotrebovať a nič nevyhadzovať, namiesto klasických plastových sáčkov používať tie na viac použití, nekupovať vodu v plaste, ale mať vždy svoju fľašu s vodou, čo sa dá nakupovať vo väčších baleniach alebo v zero waste obchodoch, podporovať malých predajcov zeleniny. To je podľa mňa taký ten základ, kterým môže každý prispieť ku krajším zajtrajškom.

Z tvého Instagramu je vidět, že jsi neustále pozitivně naladěná, veselá, a i po brzkém ránu a celém dni v Simply máš vždy úsměv na rtech. Prozraď nám tvůj recept na takovou vlastnost.

Ja neviem či je to vlastnosť, niekedy až sprostosť. (smích) Protože moc nerozmýšľam nad vecami, beriem ich tak ako prichádzajú a keď večer nastavujem budík na 3:00 hod ráno, tak to beriem ako fakt. Keď sa človek teší do práce, na nové veci a zážitky, že si je vedomí svojej sily mať každý deň úžasný, to sa nedá byť zle naladený. Ale samozrejme ani u mňa to nie je na sto percent a to je normálne predsa. No aj keď je pochmúrna nálada, veľa povinností, veci ktoré nehrajú tako, ako by mali, som si vedomá, že mám úžasný život, ktorý nepočká, a zlá nálada nebude fajn spoločníkom na ceste k prežitiu tohto dobrodružstva. Vďačnosť je u mňa alfou a omegou každého dňa. Bez precítenia tohto pocitu nevstanem ani nezaspím.

Slyšela jsi už někdy dříve o našem projektu BloggersRE?

Keďže blogersku scénu skoro vôbec nesledujem, doposiaľ som o vás nepočula. No som rada, že sa to zmenilo a môžem si trošku rozšířit obzory.

Autor: Kateřina Gregarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Soni Makranské, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X