Bloggers RE

“NESLEDUJEM NEJAKO ODBERY ANI ZHLIADNUTIA,” TVRDÍ MARTIN MALEC


Martin je šofér kamióna, už vyše 8 rokov, a svoju prácu miluje. Na sociálnych sieťach sa práve pre jeho povolanie dostal do povedomia ľudí. Svoje šťastie odišiel hľadať zo Slovenska do Švajčiarska. Ako sa k tejto práci dostal? Je život vo Švajčiarsku naozaj taký drahý? Plánuje tam ostať, alebo sa vráti domov? Viac nám prezradil v našom rozhovore…

Na sociálnych sieťach ťa nájdeme pod prezývkou Som Šofér – pracuješ ako kamionista. Ako si sa dostal k tomuto povolaniu? Vždy si chcel jazdiť na kamióne?

Áno, pracujem ako kamionista už vyše 8 rokov. Môj otec jazdil celý život a ja som to mal okolo seba už od malička. Vždy som sa o tom zajímal, povedzme si od srdca, ktorého chlapca nezaujímajú veľké stroje. Časom, keď prišla stredná škola, by som nepovedal, že budem niekedy jazdiť. Vyštudoval som IT školu a myslel som si, že sa budem uberať týmto smerom. Po strednej som začal pracovať, ale nebola to žiadna sláva. Po necelom roku sme sa teda dohodli s otcom, že to skúsim a dočasne, možno rok dva, pojazdím a privyrobím si. A nejako sa to ťahá už 7 rokov. Moja práca ma baví, ale nikdy neviete, kedy môže prísť zmena.

Svoju kariéru si ako kamionista začal na Slovensku. Prečo si sa rozhodol odísť práve do Švajčiarska?

Pracoval som skoro 5 rokov pre švajčiarsku pobočku na Slovensku. Chcel som sa niekde posunúť, a tak som sa začal pohrávať s myšlienkou, či by som sa nejako nedostal pod materskú firmu. Nebolo to ľahké, nechceli si moc presúvať zamestnancov medzi firmami, ale podarilo sa. Podmienkou bola 100% zmluva, to znamenalo pre mňa, že sa musím presťahovať. Tak sme sa zbalili a šli. Už tam žijeme vyše 3 rokov.

Aké podmienky musíš spĺňať, aby si mohol šoférovať kamióny vo Švajčiarsku?

Popravde je to jednoduchšie ako na Slovensku. Ak chcete jazdiť na Slovensku, potrebujete vodičák, KKV kurz, psychotesty, a ak si dobre pamätám, aj lekársku prehliadku. Vo Švajčiarsku je to podobné, až na psychotesty, ktoré nepotrebujete. Vodičák som si vo Švajčiarsku vymenil za ich, v rámci toho som absolvoval lekársku prehliadku a kontrolu zraku. KKV karta, tam to bolo trošku horšie, pretože mi slovenská karta končila a musel som to celé absolvovať tam. Asi 50 hodín školenia v nemčine, ktorú priznám sa až tak dobre neviem. Po príchode do Švajčiarska to bolo asi 6 týždňov vybavovania a čakania, ale potom už len sadnúť a jazdiť.

Väčšina z nás by si myslela, že práca šoféra je monotónna. Ako vyzerá typicky pracovný deň? 

Niekedy je to všetko tak monotónne, že mám chuť to viac nerobiť. Našťastie mám väčšinou prácu, ktorá je pre mňa zaujímavá. Niekto vám povie, že miluje jazdiť dlhé, niekoľko tisíc kilometrové trasy, no to nie je nič pre mňa. Preto jazdím nacionálku, to znamená, že navážam len vo Švajčiarsku a našťastie spím každý deň doma. Áno, niekedy sa stane, že spím v kabíne, ale to je tak dvakrát do roka. Večer dostanem rozpis práce na ďalší deň a toho sa držím. Väčšinou veziem pivo a rôzne nápoje, príležitostne obkladačky a iné špecialitky.

Do povedomia verejnosti si sa dostal točeným videí na tvojom YouTube kanály, kde ukazuješ, ako pracuješ a samozrejme aj Švajčiarsko. Čo ťa priviedlo k tomu, založiť si svoj vlastný kanál?

Možno práve to, že som sa chcel venovať videu, trošku sa realizovať a oživiť tie niekedy monotónne dni v práci. Nevedel som však. čo mám točiť, aby to malo zmysel. Povedal som si, že skúsim svoju prácu. A ono to sa to nejako samo rozbehlo, ani neviem ako. (smiech)

Tvoje vlogy sleduje viac ako 11 tisíc ľudí. Kedy prišiel ten zlom a tebe začali pribúdať sledovatelia?

Začiatky sú zložité, čísla rastú pomaly. Trvalo 2 mesiace dostať sa na 1000 odberov. Najviac to celé vybuchlo asi po zverejnení rozhovorov pre rôzne slovenské portály. Ale priznám sa, nesledujem nejako odbery ani zhliadnutia. Pre mňa je to skôr o tom, že ma baví proces strihania a prípravy každého videa. Ale samozrejme je pre mňa odozva a reakcie ľudí, čo ma sledujú, obrovský impulz robiť to ďalej.

Čo baví ľudí na tvojich videách? S akými reakciami sa stretávaš?

Toto celé nie je formát, ktorý by sledovalo 300 000 ľudí. Je to dosť špecifické, motám sa okolo kamiónov atď. Reakcie ľudí sú často práve také, že oceňujú spracovanie. Nie je to len o tom zapnúť kameru, nasmerovať ju na cestu a kecať. Snažím sa to robiť inak.

Švajčiarsko je krajina, o ktorej sníva mnoho Slovákov. Krajina neobmedzených možností, niekoľko tisícové platy…To znie skvele. Aké sú tam životné náklady?

Tu každý vidí len výplatu, nie náklady. Náklady sú brutálne, ale keby sa to neoplatilo, tak tu nie sme. Bývanie mesačne stojí dajme tomu od 1000 do nekonečna. Je na každom, čo chce a čo si môže dovoliť. Zdravotné poistenie neplatí zamestnávateľ, platí si to každý zvlášť. A zase ak som často chorí, zaplatím si drahšiu poistku, aby som toľko nedoplácal pri každom vyšetrení. Ak nie som často chorí, môžem platiť menej. Bavíme sa o sumách 200 až nekonečno. Jedlo je drahšie, ale kvalitnejšie. Za mäso v Švajčiarsku zaplatíte kľudne 10 násobok ceny na Slovensku. Môžeme to celé zhrnúť tak, že aj keď nemáte vysokú pozíciu a 15 tisícoví plat, môžete a viete žiť v lepšom štandarde ako na Slovensku. Aj pri tej povedzme obyčajnejšej práci ako je kamionista viete mať novšie auto, pekný byt a máte čo jesť.

Aký sú Švajčiari? Bolo pre teba na začiatku ťažké prispôsobiť sa ich životnému štýlu? A ako si na tom dnes?

Nejako Švajčiarov neriešim. Ja mám také pravidlo v živote, že sa do cudzích ľudí a životov nemiešam. Mám svoju rodinu, a to je to najdôležitejšie. Ale všetko je to ľuďoch. Nemôžem súdiť ľudí podľa národnosti. Aj tu máme Slováka a Slováka. Snažím sa s ľuďmi vychádzať.

Je niečo, čo by sa Slováci mohli od Švajčiarov naučiť?

Určite to, že aj keď má Ferrari a na diaľnici je povolená rýchlosť 120, ide podľa predpisov. Je to síce mierne povedané policajný štát, ale všetko funguje. Ľudia si toľko nezávidia. 

Plánuješ tam zostať dlhodobo? Aké sú tvoje plány do budúcnosti?

Neviem. Je možné, že tam budem ďalších 10 rokov a možno si poviem o pol roka, že dosť a prídem na Slovensko.

Dovoľ nám ešte na záver poslednú otázku. Poznal si náš projekt BloggersRE predtým, ako sme ťa oslovili? Čo si o ňom myslíš?

Nepoznal. Celý tento rozhovor dávame dokopy asi 2 mesiace, nemal som toľko času to riešiť. Posledný čas neviem, čo skôr, ale som rád, že som sa k tomu dostal a spracovali sme to.

Autor: Dominika Blchova (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Martina Malce, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI