Bloggers RE

“KAŽDÝ KUS JE NAPROSTÝ UNIKÁT,” ŘÍKÁ PJ Z BLOGU STYLE BRUNCH

Téma udržitelnosti v módě je stále aktuálnější. Vnímáme to nejen my, ale také blogerka PJ. Ta se rozhodla jít s kůží na trh a tento týden spustila svůj vlastní e-shop s recyklovanou módou značky P/J collection. Kdo vlastně stojí za pseudonymem PJ, jak se dostala k tomu, co dělá, a čím je její tvorba výjimečná? O tom všem a ještě více v dnešních rozhovoru!

Ahoj Péťo, napiš nám na začátek pár slov o sobě pro ty, kdo o tobě neslyšeli. Kdo je PJ?

Ono je to hrozně těžký se takhle popsat. Připravila jsem si pro takové případy větu, že PJ je takový chodící paradox, ale to přeci jen moc neřekne, že jo. Tak jinak, řeknu, co dělám, a ať si pak každý udělá obrázek. Bloguju už od 12 let, takže to letos bude už deset let, co působím v online světě. Psala jsem chvíli pro Krásná.cz a to mi umožnilo dostávat se tam, kam moji vrstevníci úplně běžně nechodili a díky tomu jsem propadla módnímu světu. Od tý doby se v tom světě tak různě pohybuji, občas ne úplně korektně, a píšu o tom na svůj blog Style Brunch. Jsem sarkastické, víno pijící a muže obdivující stvoření, se kterým může být i občas sranda.

Nedávno jsi spustila e-shop s recyklovanou módou, kterou sama šiješ. V čem je tvé oblečení jiné?

Oproti fast-fashion řetězcům jako je H&M, Zara a další je jiné v tom, že to šiju s láskou a tady v Čechách a materiály nakupuji od českých lidiček, takže na 99% lokální.

Ale především je každý kus naprostý unikát. Nikdy nekoupíte v second-handu dva stejné kousky, a proto to ani u mne nepůjde. Takže když si někdo můj model koupí, může si být jist, že v tom už nikoho nepotká. A to může být fajn.

Kdy ses naučila šít?

Už co si pamatuju, tak maminka vždycky vyšívala a já se hrabala v její obrovský krabici plný materiálů na šití. Vždycky jsem měla období, kdy jsem chtěla šít. Naplno jsem do toho šla ale až vcelku nedávno. Bylo to, když mne přijali na filozofickou fakultu (což jsem si přála už od prváku na střední) a najednou na mě padla taková ta správná filosofická depka. Jediný způsob, jak se udržet v náladě a při smyslech, byla pro mne móda, a tak jsem se přihlásila do institutu módní tvorby, kde jsem se pod vedením skutečných návrhářů dozvěděla o tom, jak se skutečně šije. A od tý doby mám něco něco, u čeho se skutečně cítím dobře.

Jak tě vůbec napadlo přijít na trh s recyklovanou módou?

S touto myšlenkou koketuji již delší dobu. Jsem proti fast-fashion, ale zároveň jsem se ještě nenaučila fungovat s minimalistickým šatníkem. Hlavně protože můj styl se stále vyvíjí, a ačkoliv mám také pár dražších kusů, na které nedám dopustit, přeci jen bych si občas šla zahřešit nad nějaké sezónní trendy. Problém je, že na to, abych šla hřešit k návrhářům, rozpočet nemám, a tak jsem cítila víc a víc nějakou mezeru, kterou jsem se rozhodla vyplnit sama. Začala jsem si pro sebe upravovat secondhandové oblečení, které splňovalo to, co se mi zrovna v tu sezónu líbilo.

Jaké byly začátky tvé značky?

Minulý rok jsem chtěla vyzkoušet, zda-li by o takové oblečení byl zájem a udělala mini kolekci, kterou jsem dala na Vinted. A tak to začalo. Během 14 dní byla rozprodaná a slečny mi začaly i psát své představy, co by se jim líbilo, a jestli bych jim to nemohla ušít. Pamatuju si, jak jsem z toho byla nadšená. Úplně první takový výrobek byly džíny s perličkama. Ta práce mě začala hrozně bavit a dávala mi smysl, což je to nejdůležitější.

Rok jsem plánovala co a jak, až teprve teď celoroční přípravy vyvrcholily v můj vlastní eshop s recyklovanou módou šitou přímo tady u nás v Čechách.

Pamatuješ si, jakou věc jsi poprvé přešila a pro koho?

První věc byla zcela sobecky pro mě. Byl to původně takovej obří Esprit XXXL svetr, který jsem našla v hrabáku za Prahou. Rozstříhala jsem ho, koupila si hezký zlatý ozdobný knoflíčky, které jsem na něj našila, a nosím ho doteď.

Jaký styl oblečení na tvém e-shopu můžeme najít?

Hodně ženský styl. Sama mám ráda jednoduchost a rafinovanost. Inspiruje mě styl Coco Chanel, Audrey Hepburn i Marilyn Monroe. Takové ty klasické divy. Zároveň mi ale v žilách proudí rock’n’roll, jak se říká, takže i trochu tohoto stylu tam pravděpodobně brzy přibude.

Šiješ i věci na míru? Jak to probíhá?

Funguje to tak, že mi zákazník napíše, že by se mu líbilo něco takového a makového v té a té velikosti. Společně se pak domluvíme na ceně, kterou nepřekročíme, a pak začne celý ten proces, obrážení secondhandů, stříhání a šití. Většinou nejpozději do 14 dnů se už pak může nový majitel kochat a fotit #ootd na Instagram.

Jak často oblečení bude na e-shopu přibývat? Průběžně, nebo si vždy musíme počkat na novou kolekci?

Budou přibývat průběžně. V ideálním světě si představuji každý týden, nejpozději za 14 dní, něco nového. Samozřejmě se to odvíjí i od objednávek kousků na míru. Všechno prochází mýma rukama a všechno si žádá svůj čas. Ale nenechám e-shop prázdný!

Sama se vyhýbáš kouskům fast-fashion a minimalizovala jsi svůj šatník. Jak jsi se s tímhle druhem šatníku naučila fungovat?

Ono s tou minimalizací šatníku to tak slavné nebylo. Ačkoliv jsem byla na několika workshopech i v rámci fashion weeku, kde nám Kamila Vodochodská vysvětlovala, jak je to snadné a osvobozující, stejně když jsem pak na Instagramu viděla, jak má někdo úžasný top nebo šaty z fast-fashion řetězce, tak jsem neodolala. Až když jsem začala chodit do sekáče a přizpůsobovat si vlastní oblečení, tak jsem přestala mít ten provinilý pocit, že hlásám vodu a piju víno. Takže jsem zkombinovala vědomosti, co mám o minimalistickém šatníku – tedy základní kousky jako jedny kvalitní džíny, kalhoty, nestárnoucí malé černé, kvalitní svetr a bavlněné tričko, košili a džínovou bundu! Vše z kvalitních materiálů, které vydrží několik let. No a pak ty sezónní radosti a trendy, kterým pravidelně propadám, aniž bych věděla, jak si vynahrazuji právě second-handy a šitím.

Co by podle tebe ze všech již zmíněných kousků nejvíc nemělo chybět v šatníků žádné ženy?

Černé šaty, ve kterých se bude cítit skvěle. Protože jsem ještě nebyla nikde, kam by se tyto šaty nehodily. Nemusí být nutně “malé černé”, na velikosti nezáleží, když to bude lichotit postavě.

Najdeme tyhle must have kousky i u tebe v nabídce?

To si pište!

A závěrem naše klasická otázka, kterou si nemůžeme odpustit – co říkáš na náš projekt BloggersRE?

Myslím si, že tento projekt krásně vyplnil díru, kterou jsme tu měli. Vzpomínám si, že dříve jsem hodně koukala na podobné zahraniční projekty, které takovýmto způsobem “zvýrazňovaly” blogery a poskytovaly i cenné rady na to, jak vlastně ten blog začít, do čeho investovat atp. A hrozně mi to chybělo na české scéně. Takže projektu moc fandím a doufám, že poroste dál a dál!

Autor: Martina Bartošová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Petry Jelínkové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)

Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

.
.