Jmenuje se Petra a je to mladá slečna vlastnící krásný Instagram, na kterém sbírá sledující jako nic, módní blogerka a stylistka vytvářející online obsah. Co pro ni znamená být fashion blogerkou, kdy ji napadlo, že by jí mohla být a proč v tom pořád pokračuje? O tom v dnešním rozhovoru!

Milá Petro, mohla bys nám trochu blíže přiblížit, kdo stojí za Taste of Violet?

Jmenuji se Petra Fialová, je mi 27 let a pocházím z Brna, kde mě i přes všechny mé myšlenky odcestovat stále najdete. Mým velkým zájmem je móda, ale taky ráda cvičím, zajímám se o zdravý životní styl a zvířata. Hrozně mě baví astrologie, znamení zvěrokruhu. Někdy si říkám, jak je neskutečné, že se dá člověk odhadnout podle toho, v jakém je znamení. Já jsem ve znamení ryb, což mě perfektně vystihuje. Jsem přátelská, ráda pomáhám druhým, ale taky jsem dost citlivá a ubrečená. Často sním a jsem hrozný perfekcionista. Většinou mě to bohužel zdržuje od dokončení práce, protože všechno musí být perfektní. Strašná vlastnost. (smích)

Mohla bys nám také říci, co vlastně Taste of Violet je, o co jde, kdy to vzniklo a jak?

Vždy jsem chtěla mít nějaký svůj projekt, něco svého, na čem bych mohla pracovat a mít se kreativně kde vyžít. Já totiž nejsem ten typ člověka, co by rád seděl doma na gauči, nic nedělal a jen koukal na televizi, chyběla mi nějaká aktivita ve volném čase. Něco, na čem bych mohla pracovat. A v té době jsem už sledovala několik zahraničních blogů a pořád jsem si říkala, jaké by to bylo, kdybych si ho založila taky. Ale dlouho mi trvalo, než jsem se k tomu odhodlala. Jsem spíše introvert, takže jsem se toho dost bála, co by na to řekli ostatní, a ze začátku jsem o tom ani nechtěla nikomu říct. Už ani nevím, kde jsem na to sebrala odvahu, ale v roce 2013 jsem si založila módní blog.

Móda mě totiž bavila, ale neměla jsem kolem sebe nikoho, kdo by měl stejné zájmy, a navíc jsem se vždy oblékala trošku jinak, nakupovala jsem jinde než ostatní a říkala jsem si, že bych třeba mohla někoho i inspirovat, nebo díky blogu možná poznat. Taky jsem chtěla někomu dodat odvahu, ukázat, že se nemusíme bát vykročit ze své komfortní zóny, že se můžeme obléci trošku jinak. Kdybych inspirovala i jen jednoho jediného člověka, byla bych za to vděčná.

Postupem času se k blogu přidaly i sociální sítě jako Instagram, Facebook a teď nově i Youtube a baví mě to stále stejně, možná i víc.

Kdy a kdo tě poprvé oslovil jako fashion blogerku a jak toto označení vnímáš?

Když jsem začínala, bylo mi to oslovení dost nepříjemné, protože v té době u nás většina lidí o nějakých blogerkách nikdy neslyšela. Často jsem se navíc setkala s tím, že si z toho ostatní dělali spíše srandu. Protože když se mě někdo zeptal, co že to dělám a pořád dokola se vyptával, co to má za význam chodit do města, fotit se a ještě o tom psát na blog, nemusela jsem mluvit dlouho a většina konverzací končila ironickým úsměvem a suchým dovětkem “aha”. Takže jsem to po nějaké době vzdala, přestala jsem se tak prezentovat a vůbec jsem o tom nemluvila.

Až po několika letech jsem ale došla k závěru, že vlastně vůbec nevím, proč bych se měla zabývat tím, co si o tom myslí ostatní a ještě se za to, co dělám, dokonce stydět! Každý by měl přece dělat to, co ho baví a soustředit se jen a pouze na sebe. Neměli bychom se konečně začít navzájem tolerovat a spíše se podporovat, než kroutit hlavou a smát se? Ale to bych se tu rozpovídala úplně o něčem jiném…

Ale jen abych to nějak zakončila, zjistila jsem, že si lidé vůbec neuvědomují, kolik je za blogováním práce, a že to vůbec není tak lehké, jak si myslí. Ono totiž napsat nějaký článek nebo vytvořit fotku není záležitost několika minut, ale spíše hodin až dní. Celý proces od vymyšlení outfitu, lokace, úhlu fotky, formátování článku, propagace, a to nejsem ani v půlce. Je to opravdu hodně práce, ale když vás něco baví, vůbec vám to tak nepřijde.

Co pro tebe znamená být fashion blogerkou?

Jak už jsem psala výše, pro mě je to o tom někoho inspirovat a občas taky dodat kuráž nebát se nosit něco neobvyklého a nestarat se o to, co si myslí ostatní. Možná taky ukázat, že móda není o tom mít doma přeplněné skříně a že není vůbec nutné stále kupovat nové oblečení. Hezky se obléci a najít si svůj styl se dá i z pár základních kousků, které ve skříni vydrží roky. Takže úplně jednoduše, inspirovat a dodat kuráž.

Byl to tvůj plán nebo sen stát se fashion blogerkou, nebo se to stalo nečekaně?

Ze začátku jsem nevěřila, že by to u nás mohlo být možné a dalo by se tím uživit, tak jako v zahraničí. Proto jsem to dělala (a stále dělám) spíše pro radost a vůbec jsem to nebrala jako nějaký plán do budoucna. Možná proto jsem nepřidávala tolik obsahu, jako bych dříve mohla. Teď toho lituji, protože jsem to podcenila a navíc jsem v tu nejdůležitější dobu asi na rok přestala. Což mě bohužel pozastavilo, možná spíše posunulo dozadu. Protože všichni, co začali ve stejnou dobu jako já, jsou už úplně někde jinde a v dnešní době, kdy už to dělá každý, a sociálním sítím vládnou algoritmy, je mnohem těžší se prosadit. Ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. Je to něco, co mě baví, a v nadcházející době neplánuji přestat, spíše naopak. Chystám se i častěji přidávat videa, které nezůstanou jen u módy. Mým snem bylo vždy živit se něčím, co mě baví a naplňuje, tak uvidíme, jak to všechno dopadne.

Setkáváš se i ty v praxi s pověrami, že lidé už tolik blogy nečtou?

Pověry to bohužel nejsou, statistiky potvrzují, že to tak doopravdy je. Dnešní doba je uspěchaná a většina lidí dává přednost rychlejší variantě, což jsou videa. Navíc, teď se opět vrátily podcasty, které hýbou světem. Ale zase uznávám, podcasty jsou skvělá věc, taky jsem se do nich zaposlouchala. Ať už doma uklízím, nebo jedu do práce, zapínám podcast a perfektně to šetří čas, protože můžu dělat více věcí zároveň. V autě už poslouchám hudbu málokdy.

Ale co se týče blogů, z mého pohledu je škoda, že tak upadají. Já jsem asi stará škola, ale dodnes si raději zapisuji do deníku a mám svůj vlastní diář, než abych měla vše v telefonu a počítači. A to platí i u blogů. Raději si přečtu nějaký článek, kde se můžu pokochat i hezkými fotkami a vidím, jak jsou stránky zpracované a jaký mají design, mám z toho mnohem větší „požitek“, než se jednoduše podívat na video. Ale záleží na člověku. Věřím, že dobře zpracovaný blog si své čtenáře najde i v této době.

Jak se s tím popřípadě vypořadáváš? Snažíš se třeba psát zajímavější články, přizpůsobuješ tomu nějak obsah?

Musím se přiznat, že už jsem přes půl roku na blog nic nepřidala. Je to hrůza a stydím se, když vidím, jaká je to už doba. Ale není to z toho důvodu, že bych ho psát už nechtěla. Jen s přítelem stále řešíme nový design a taky jsem se poslední dobou zaměřila spíše na Instagram a své vlastní projekty. Začala jsem více fotit, ať už pro značky, nebo různé oslavy a rozlučky se svobodou, takže bych na blog stejně neměla ani tolik času. Ale blog mi chybí, jakmile spustíme nový design, ráda bych se zase vrátila do starých kolejí. Námětů na články mám v hlavě plno. Od módy po cvičení, vaření, způsob myšlení… Je toho hodně, tak uvidíme, co z toho bude.

Proč chceš blog pořád psát, když z nich lidé odchází? Co tě na blogu drží?

Všímám si, že hodně lidí přestává na své blogy přispívat a všechnu svoji tvorbu přesouvá na sociální sítě. Myslím si, že je to jednak škoda, ale taky je to veliká chyba. Já bych se blogu nevzdala, protože je to MOJE místo, které mi nikdo nemůže ze dne na den jen tak vymazat. Samozřejmě pokud platíte vše, jak máte. To už jsem se poučila. (smích) Na rozdíl od sociálních sítí, kde své účty nemáme vůbec pod kontrolou a jednoho rána se můžeme probudit a všechna naše tvorba může nenávratně zmizet, a my s tím vůbec nic neuděláme. Takže si myslím, že je důležité mít i svůj vlastní prostor, u kterého máme nějakou jistotu, ať už se jedná o blog, nebo jakýkoliv business.

Navíc, zatím mě to stále baví, takže i to je jeden z důvodů, proč bych z něj nechtěla odejít.

V biu na Instagramu si o tobě můžeme přečíst, že jsi Content creator, co si pod tím máme představit?

Content creator je člověk, který vytváří obsah, jehož účelem je získat zájem určitého publika a také vytvořit vizuální obraz, pod kterým se daná značka či jedinec prezentuje. A to nejen na online platformách. Může se jednat o vytváření fotek, videí, článků na blog, různé grafiky nebo přímo správu sociálních sítí. Já jsem se tomu začala věnovat díky Instagramu teprve půl roku zpátky a většinou vytvářím spíše fotky. A musím říct, že mě to neskutečně baví.

Díky tvému citu pro módu se věnuješ i stylingu. Znamená to, že ty sama někomu radíš, co si obléknout? Stal se ti někdy během toho nějaký kuriózní zážitek?

Co jsem absolvovala kurz stylingu u Alenky ve Škole Stylu jsem se nějakou dobu o styling zajímala a hledala jsem si zakázky, ale po určité době jsem zjistila, že to není ta cesta, po které bych chtěla jít, a navíc mě to ani nenaplňovalo tak, jak jsem očekávala. Někdy si to zkrátka musíme vyzkoušet, abychom zjistili, jestli je to správná cesta. Proto jsem od toho upustila a ve volných chvílích už jen radím svým kamarádkám nebo příteli. Což někdy bývá dost náročné – pro obě strany. (smích)

Děkujeme za rozhovor a poslední otázku už nemůžene ani položit jinak, než se tě zeptat, jaký máš názor na náš projekt BloggersRE jako takový? Znala jsi nás před tím, než jsme tě oslovili? 

Já také moc děkuji za rozhovor. Ano, už vás nějakou dobu sleduji a musím říct, že se mi celý váš projekt vždycky líbil, protože pomáháte zviditelnit začínající blogery a v dnešní době algoritmu a špatného dosahu je to obzvlášť potřeba!

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Petry Fialové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here