Bloggers RE

ROZHOVOR S KRISTÍNOU Z THE TOLERANT COOK: “NEPOVAŽUJEM SA ZA SUPER ZDATNÚ KUCHÁRKU.”


The Tolerant Cook je názov blogu, ktorý sa snaží variť s láskou a tolerantne aj pre tých, ktorý musia niečo zo svojho jedálnička vylúčiť. A možno nie len jednu vec. Variť vegánsky, bezlepkovo, bez vajec či orechov. V niektorých prípadoch všetko naraz. To je už riadna výzva. Rozprávať sa budeme s blogerkou Kristínou, ktorú k tolerantnému vareniu, ako to sama nazýva, priviedla potravinová alergia jej synčeka.

Ahoj Kristína. Začneme tak netradične. Keď si človek klikne na tvoju stránku a hľadá informácie o tebe, ako prvé píšeš, že nevieš variť. Prosím ťa, ako to, že vôbec robíš blog o varení?

Je to pravda, vôbec sa nepovažujem za super zdatnú kuchárku, veď sa opýtajte môjho manžela (pozn. red. fotograf a bloger Adam Rustman, link na rozhovor s ním nižšie). Keď som z dôvodu potravinových alergií nášho syna musela začať variť bez alergénov, tak sa mi veľmi ťažko na internete vyhľadávali vhodné recepty. Keď sa mi potom konečne podarilo pripraviť nejaké jedlo bez obsahu toho a hentoho, pripadalo mi fajn si recepty neukladať len do môjho zápisníka, ale rovno na verejný blog, kde by recepty pomohli ľuďom s podobnými problémami aké mám ja. Od kedy blogujem, tak už som sa to varenie naučila trochu lepšie.

V čom je pointa tvojich tolerantných receptov?

Moje recepty sú „tolerantné k potravinovým intoleranciám“. To znamená, že sú bezlepkové, bezlaktózové, či bezvaječné, nízkohistamínové, alebo vegánske, alebo aj všetko naraz. Hrdá som hlavne na spôsob vyhľadávania na mojom blogu, kde si môžete vyhľadávať na základe mnohých kritérií naraz. Napríklad, že hľadáte nízkohistamínový vegánsky dezert, alebo hlavné jedlo bez lepku aj laktózy. Toto mi strašne chýbalo na všetkých weboch, na ktoré som narazila. Všade sa dalo vyhľadávať len na základe jediného kritéria.

Dajú sa tolerantne navariť aj celkom tradičné recepty, povedzme špeciality slovenskej kuchyne?

Obdoba tradičných receptov sa navariť dá, ale povedala by som, že v drvivej väčšine prípadov chutí klasický recept lepšie ako upravený. Aspoň ja osobne cítim, keď je koláč bezlepkový, alebo napríklad v smotanovom jedle použitá rastlinná smotana. Preto sa snažím zdieľať recepty také, ktoré prirodzene nevyžadujú použitie surovín, ktoré by vám mohli spôsobovať problém. Čiže napríklad nerobiť nasilu sviečkovú na smotane s rastlinnou smotanou, ale skôr zvoliť podobný recept, ktorý tradične smotanu nevyžaduje. Ale je pravda, že keď niekto dlhodobo nemôže niektoré suroviny jesť a veľmi mu tieto jedlá chýbajú, určite ho poteší aj tradičný recept z alternatívnych surovín.

Nezainteresovaný človek môže byť trochu skeptický voči potravinovým alergiám. Niektorí tvrdia, že je to len módna vlna, iní, že ide o následok dlhodobých zlých stravovacích návykov. Aký je tvoj pohľad?

Ja som spočiatku bola tiež skeptická a nevedela som, čo si mám myslieť o všetkých tých histaminikoch, bezlepkových a bezlaktózových ľuďoch, ktorých pred pár rokmi začalo v našom okolí rapídne pribúdať. Ako to, že ZRAZU každý tretí človek nemôže jesť lepok či laktózu? Bohužiaľ nás to postretlo v podobe potravinovej alergie nášho trojmesačného dieťaťa, ktorého sme už nemohli podozrievať z toho, že si vymýšľa. Osobne si myslím, že z dôvodu kvality stravy a celkovo životného prostredia, v ktorom v posledných desaťročiach žijeme, potravinové alergie rapídne narastajú a tiež sa vďaka pokrokom v medicíne neustále zlepšuje diagnostika. Avšak určite sú medzi nami aj takí, ktorí žiadnu potravinovú alergiu diagnostikovanú nemajú, ani ňou možno vôbec netrpia, avšak sa snažia svoje rôzne problémy riešiť nezmyselnou úpravou stravy, napríklad vynechaním lepku a laktózy.

V akom veku je už možné potravinovú intoleranciu diagnostikovať deťom?

Pri malých deťoch je to ťažké, nášmu synovi tiež z oficiálnych vyšetrení žiadna potravinová alergia nevyšla. Potom sa to testuje tak, že dieťaťu vylúčite na niekoľko mesiacov všetky alergény z jedálnička (ak je dojčené, tak aj zo stravy matky) a postupne sa do ich stravy znova pridávajú. Naše dieťa bolo vystavené alergénom už cez moju stravu, keďže sám vtedy ešte ani zďaleka nejedol. Nie som však lekár a nepripadám si kompetentná vyjadrovať sa k takýmto odborným otázkam.

Aký je rozdiel medzi potravinovou intoleranciou a alergiou?

Rovnako ako pri predošlej otázke, nie som lekár a mne samej to trvalo asi rok študovania odborných článkov, aby som si povedala, že ako-tak tento rozdiel chápem. Keby som to mala vysvetliť absolútne laicky, potravinová intolerancia je neznášanlivosť niektorých potravín, po požití ktorých môžete mať nešpecifické príznaky, ako tráviace problémy, migrény, kožné problémy a mnoho ďalších a môže nastúpiť aj niekoľko dní po skonzumovaní problematickej potraviny. Potravinová alergia je abnormálna reakcia organizmu na prijatú potravu, ktorá nastupuje okamžite ale maximálne do dvoch hodín od prijatia potraviny a môže skončiť až anafylaktickým šokom. Je to oveľa zložitejšie, ale takto by som to zhrnula.

Možno si už vieme predstaviť, ako doma variť, keď povedzme jeden člen rodiny má v strave obmedzenia. Ale čo ak ich je viac, alebo poriadame večierok pre ľudí, z ktorých jeden neje mäso, jeden mliečne, ďalší lepok… nie je to nočná mora hostiteľky?

Raz som na mojom instagrame robila anketu, kde som sa pýtala ľudí, či by takejto návšteve vyšli v ústrety a pripravili pohostenie spĺňajúce kritériá všetkých hostí, alebo by v takomto prípade hostí poprosili, aby si zabezpečili vlastnú stravu. Vyšlo to presne 50:50. Keď žijete s takýmto človekom, jednoducho sa prispôsobiť musíte a časom sa to naučíte. Nočná mora hostiteľky to asi je, ale konkrétne mňa to baví a je pre mňa výzva pripraviť také jedlo, na ktorom si môžu pochutnať úplne všetci. Avšak keď ideme na návštevu my, tak nič podobné od hostiteľa neočakávam a napríklad pre seba a naše dieťa pripravím pohostenie, ktoré si tam sama prinesiem, aby sme ich neobťažovali a zároveň sa najedli s ostatnými.

Keďže sama intoleranciou netrpíš, prezraď, čo najradšej ješ?

Ja síce intoleranciou sama netrpím, ale keďže nášho syna ešte stále dojčím, tak sa na mňa vzťahuje celá jeho eliminačná diéta. Tým pádom posledné tri mesiace nejem mlieko, vajce, orechy, ryby ani citrusy. Mojou najväčšou slabosťou sú sladkosti a hlavne rôzne koláče a dezerty. Takže keď raz opäť nabehnem na normálnu stravu, tak si asi dám najväčšie Tiramisu plné surových vajec, mascarpone, klasických piškótov s lepkom a kakaa! Tu mi napadá, že by som mohla skúsiť vyrobiť niečo ako bezlepkové vegánske Tiramisu.

Ako na dobrú fotku jedla? Fotíš len tak od kuchynského stola, alebo to chce riadnu prípravu?

(smích) Tiež som si kedysi myslela, že foodblogerky fotia svoje recepty tak, že predtým, ako ho začnú jesť, vyberú foťák, spravia cvak a fotka je hotová. Postupom času som však zistila, že ide o niekoľko hodinový proces prípravy jedla, foodstylingu, setstylingu, svietenia, nastavovania fotoaparátu a napokon ešte aj postprocesu v PC. Od kuchynského stola fotím tak maximálne Instastories z reštaurácií.

Na záver nám nedá nespomenúť, že máš doma fotografa, dokonca blogera (rozhovor s Adamom Rustmanom – odkaz zde). Určite každá blogerka by si priala, aby jej instahusband vedel aspoň trochu fotiť. Ako je to u vás, fotíte spolu alebo je to naopak? Ako sa hovorí, že obuvníkova žena chodí bosá?

Keď sme ešte neblogovali, tak platilo skôr to druhé. Fotenie bolo pre Adama prácou, nechcelo sa mu prácu nosiť domov a po celodennom fotení ešte zo zábavy doma fotiť aj mňa. Takže všetky kamošky si mysleli, že ja mám kopu fotiek, kde vyzerám ako modelka a pravdou bolo to, že som na každej dovolenke musela Adama uprosiť, aby sa odhodlal a spravil mi aspoň jednu poriadnu fotku. Teraz, keď obaja blogujeme, tak sa fotíme navzájom, ale tiež sa pri tom občas pohádame, pretože aj keď to tak môže vyzerať, nie vždy ide o fotenie zo zábavy, ale často krát fotíme pod stresom za účelom splnenia deadlinov a záväzkov voči našim klientom.

Povinná otázka: poznáš platformu BloggersRE a čo na ňu vravíš?

BloggersRE som spoznala vďaka rozhovoru, ktorý ste robili s mojím manželom. Páči sa mi, že si tam viem prečítať rozhovory s rôznymi ľuďmi, ktorých denne sledujem, alebo v mojom prípade aj osobne poznám. Baví ma to. Naposledy som si čítala rozhovor s Paťou z @hitjezdravozit (pozn red. odkaz zde) a potešilo ma, že spomenula aj náš food photo workshop.

Rozstrelové otázky:

Zemiakový šalát s majonézou či bez?

Kebyže môžem jesť vajce, tak s majonézou.

Čerstvé či varené?

Na vianočných trhoch varené, inak čerstvé.

Biele či červené?

Prosecco

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Kristíny Suchánkové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X