Maminka, instagramerka, cestovatelka, podnikatelka a zakladatelka značky šátků na nošení dětí a doplňků pro děti YakoYako. Co z toho nejvíce vystihuje dnešní hvězdu našeho rozhovoru, jak by popsala sama sebe, proč pendluje mezi Slovenskem a Švédskem a jak těžké je založit na Slovensku vlastní značku? O tom všem v následujících řádcích…

Martino, které z těch slov z úvodního odstavce tě vystihuje nejvíce? Jak bys ty popsala samu sebe?

Maminka, všetko ostatné sú moje hobby.

Z tvého Instagramu je jasné, že hodně cestuješ. Kolik zemí jsi už navštívila?

Nikdy som si to moc neuvedomovala, ale vždy, keď po dlhej dobe niekoho stretnem, tak sa ma spýta: “A ty si doma? Či kde vôbec teraz žijete, tu či vo Švédsku?”…alebo: “Však ťa sledujem na IG a vy stále niekam cestujete.”

Moja mamina pracuje dlhé roky v cestovnej kancelárií, takže vždy keď bola nejaká výhodná ponuka vycestovať, neváhala som – so sestrou na tábor do Talianska, s kámoškou autobusom do Grécka, do Bulharska. Vždy ma to nejak ťahalo preč z domu, nie že by som utekala od rodiny, ale asi som mala takú dobrodružnejšiu povahu. Náš otec cestoval za prácou do Nemecka, so sestrou sme sa za ním vybrali na prázdniny, neskôr aj na brigádu. V Tirolsku mám krstnú mamu, keď mi pred rokmi vybavila prácu na hoteli, sadla som do auta a vybrala sa bez navigácie svojím autom, na ktoré som si našetrila ako aupair v Anglicku.

Takže, koľko netuším, ale takmer každú prímorskú krajinu v Európe, Tunis, Dubaj a Maldivy.

Podle čeho si destinace vybíráš? Navštěvuješ raději města, nebo přírodu?

Oboje. Dnes už cestujeme ako rodina, a preto sa prispôsobujeme najmladšej cestovateľke. Bola som napr. v Dubaji, čaká nás cesta do New Yorku, no povedala by som, že nič nie je viac ako pobyt v prírode, od ktorej sme sa my, dnešní ľudia veľmi odklonili.

Změnilo se to nějak, když nyní cestuješ s dítětem? Na co si teď dáváš pozor, co musí vaše cesta splňovat?

Áno, máme výhrady voči niektorým krajinám s malým dieťaťom, preto prihliadame najmä na bezpečnosť krajiny a možné riziká, i keď tie sú vždy a všade.

V biu u sebe na profilu máš napsáno Slovakia/Sweden. Znamená to, že často cestuješ mezi Slovenskem a Švédskem? Proč?

Ja som to odtiaľ toľkokrát už zmazala, ale moje srdce prosto patrí “pološvédovi” a ja tak nejak cítim, že Švédsko je môj druhý domov. Cestujeme tam minimálne dvakrát ročne. Môj partner žil s matkou vo Švédsku od 13 rokov a bola to prvá naša spoločná destinácia. Doteraz ho so Švédskom spája práca a u nás doma stále počuť švédštinu, pre mňa to je už taká samozrejmosť ako Slovensko, slovenčina. Okrem toho je Švédsko krajina, v ktorej pobyt ma vo veľa smeroch pozitívne ovplynil a veľa naučil.

S narozením tvého dítěte souvisí i fakt, že jsi založila vlastní značku. Jak tě to napadlo?

Bol to úplne spontánny nápad. Ja som Rebeku začala nosiť v šatke hneď po príchode z pôrodnice. Keďže sme bývali v byte a mala som psíka, potrebovala som ho 3x denne venčiť a prišlo mi praktickejšie odniesť dieťa ako nakladať kočiar do výťahu.  Okrem toho sa s dieťaťom v šatke či v nosiči človek dostane všade bez problémov. Keď mala dcéra pol roka, presťahovali sme sa na pár mesiacov do Švédska. Veľa sme sa o šatkách bavili, ja sama som odskúšala niekoľko vtedy dostupných šatiek a začali prichádzať prvé podnety k vzniku značky. Môj partner je ešte akčnejší ako ja a on bol v tomto smere mojím motorom. Jeho mama je vyštudovaná textilná dizajnérka a vo Švédsku sa venovala interiérovému dizajnu. Práve ona ma nasmerovala správnym smerom. V dobe keď som začala uvažovať nad vlastnou značkou na Slovensku ešte nebola konkurencia, čo sa časom rýchlo zmenilo, no aj tak si dovolím tvrdiť, že úspech yakoyako vystrelil hneď na začiatku ako blesk z jasného neba a náš prvý dizajn s odtlačkom detskej ručičky si našiel mnoho zákazníkov najprv vo Francúzsku, Švédsku a neskôr aj na Slovensku.

Co je na zakládání nové značky nejtežší?

Myslím si, že v dnešnej dobe sú dvere tak otvorené, že založiť si vlastnú značku nie je ťažké. Chce to len odhodlanie a trpezlivosť pri hľadaní konaktov.  Dôležité je dať svojej značke príbeh, hlavu a pätu. Ťažšie je skôr byť iným, nekopírovať a mať výnimočný koncept. Ja som si na začiatku povedala, že chcem podporiť moderné matky, aby nosili svoje detičky hrdo a cítili sa v šatke príjemne no zároveň elegantne a vkusne. Nie každá máme čas byť denne upravená, no ako sa vraví, že šaty robia človeka, platí to aj pri šatke. Dávame si záležať na tom, aby šatky boli minimalistickým a elegantným doplnkom a väčšinou ženy, ktoré sa stretnú s yakoyako sú prekvapené, že to vlastne na nich vyzerá dobre a nie je to len dúhová či batikovaná látka pre určitú skupinu žien.

Je těžké se v prosadit v Česku nebo na Slovensku?

Áno, je. Ale veľkú úlohu hrá komunikácia so zákazníkmi. My máme na Facebooku uzavretú skupinu (no prístupnú, pre nové členky, samozrejme) a s odstupom času si viac uvedomujem, že matky sa rady zapájajú do diskusií ohľadom vzniku produktov, obraciam sa na ne s otázkami o prípadných zmenách, pýtam si od nich názory a prijímam aj kritiku. Trvalo mi dlho, kým som sama získala sebavedomie v tom, čo robím. Som na seba veľmi náročná a sebakritická a neraz som počula od druhých, prečo si viac neverím? Moja odpoveď je jasná, lebo to chcem robiť ešte lepšie a držím sa hesla, že pomaly a opatrne ďalej zájdeš. Na druhej strane si ale myslím, že osobitný prístup ku každej zákazníčke je to, čo si cenia najviac, snažím sa vždy vyhovieť a ustúpiť aj za cenu straty zisku, pretože chcem, aby si značka udržala dobré meno.

Co všechno nabízíš a kdo jsou převážně tví zákazníci?

Začala som výrobou šatiek na nosenie detí, no tým, že som chcela vyrábať limitované edície, zostávali mi zvyšky priadzí, z ktorých šatky tkáme. Totiž, každá objednávka priadzí je limitovaná minimálnym odberným množstvom a sú stroje, ktoré priadze farbia v konkrétnych množstvách. A i keď nakupujem najmenšie možné množstvá, cena sa síce výrazne navýši, no aj tak mi zostávali kilá kvalitných priadzí, ktoré som chcela zúžitkovať. Vždy ma fascinovali pletené detské vecičky, dávala som si ich pliesť cez rôzne handmade portály, no vždy to bolo na dlhé lakte, prerábanie veľkostí, strihov. V našich obchodoch som ťažko hľadala pleteniny zo 100% prírodných materiálov a kupovala veľa z detských second handov na webe. Vo Švédsku som vďaka mojej svokre spoznala Hanku, pôvodom z Prahy, ktorá má v Čechách pletiarenskú dielničku a vyrába pleteniny pre severské značky. Slovo dalo slovo a rozhodli sme sa, že spojíme moje predstavy a jej skúsenosti. Začali sme merinovými pixie čiapočkami, ktoré som vždy na Instagrame obdivovala vďaka zahraničným účtom, neskôr dámske šály a deky.

A poslední otázka je ohledně našeho projektu BloggersRE. Znala jsi tento projekt dříve, než jsme tě oslovili a jaký máš na něj názor?

Áno, poznala a sledujem vás už dlhšie, aj keď sa nepovažujem za influencerku a ani neblogujem, mám rada všetky československé projekty, ktoré nejakým spôsobom spájajú a podporujú komunity ľudí aj keď len virtuálne.

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Instagramový profil @thinush, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here