Bloggers RE

“ČAS JE VEĽMI VZÁCNA KOMODITA,” ŘÍKÁ TONY DÚBRAVEC


Dnešný rozhovor bude o cestovaní, blogovaní, sociálnych sieťach a o vlastnej talkshow so zaujímavými ľuďmi. Tomu všetkému sa venuje Tony Dúbravec, kreatívny to človek s hlavou plnou nápadov. Aké je to, keď je práca záľubou a čo chystá v tomto roku?

Tony, prosím ťa, predstav sa nám trochu. Kto si, čo robíš a čo ťa baví?

Rád hovorím, že do 20 rokov môj život nestál za veľa. Bol som zlý študent, nemal som vízie, ciele ani plány. Potom som sa rozhodol s tým niečo urobiť. Začal som s dobrovoľníctvom, skúsil som podnikanie s eventami, neskôr pribudol blog a kariéra v reklame. Aktuálne, o 7 rokov neskôr, teda pracujem ako social media špecialista v reklamnej agentúre, popritom píšem články, robím vlastnú talkshow a podcast a stále vymýšľam nejaké nové veci. Mám to šťastie, že robím, čo ma nesmierne baví a neviem si to predstaviť inak.

Aká bola tvoja motivácia začať blogovať?

Hľadal som veľa informácií pred letom v Spojených štátoch a nikde na Slovensku som nevedel nájsť ucelené tipy na jednom mieste. Tak som si povedal, že práve môj blog bude ten, ktorý pozbiera všetko dôležité pre ľudí ako ja a sprostredkuje im to pekne pokope a v slovenčine. Tá motivácia sa dodnes nezmenila. Cez svoje skúsenosti pomáhať čitateľom, či už pri cestovaní, alebo v niektorých životných situáciách.

Robíš to už nejaký ten rôčik, ale popri zamestnaní asi nie je toľko času, ako by si človek predstavoval, však?

Čas je veľmi vzácna komodita, to si človek najviac uvedomí, keď ho nemá dostatok. Snažím sa to však všetko zladiť tak, aby som sa nezbláznil a zároveň mal pocit, že som stále produktívny. Je pravda, že práca zaberá času najviac, no ja som kreatívec a veľmi sa teším, že sa tým môžem živiť a nemusím robiť kompromisy v iných projektoch, vrátane blogu. A samozrejme mám aj nejaké kariérne ambície, ktoré ešte nie sú naplnené.

Práca je tiež mojou pridanou hodnotou, pretože cestovať popri full time zamestnaní je výzva a môžem ľuďom ukázať, že sa to dá aj bez toho, aby sa zbalili na pol roka a išli skúsiť život digitálneho nomáda.

Sú veci, ktoré sa v tvojej práci a blogovaní vyslovene prelínajú?

Keďže robím social media marketing už niekoľko rokov, tak to prepojenie je veľmi silné, čo sa týka spôsobov distribúcie obsahu a budovania značky. Tiež som kedysi robil „šéfredaktora“ blogu pre reklamnú agentúru, takže som písal, plánoval témy, koordinoval iných autorov, pomáhal im zlepšovať sa v písaní. Zaujímavé je, že práve môj blog mi dopomohol k mojej prvej reklamnej práci.

Na tvojich sociálnych sieťach píšeš o cestovaní, o zážitkoch a občas aj o tom, ako lepšie a šťastnejšie žiť. Je ťažšie napísať post na zamyslenie? Čo ťa najviac baví?

Možno je to ťažké pre niekoho, kto to robí cielene a z vypočítavosti. Pre mňa sú to vždy nejaké aktuálne myšlienky alebo témy, ktoré v tom čase riešim. Nedá sa povedať, čo ma baví viac. Rád ľuďom ukážem aj pekné miesta z ciest, dám im nejaké praktické tipy, ale rád aj uverejním, že každý z nás občas prechádza nie práve najpríjemnejším obdobím a zmenou myslenia sa toho dá veľa zlepšiť. Najviac ma ale poteší, keď mi potom chodia správy od ľudí, ktorým to, čo hovorím, naozaj pomohlo. Aspoň v tom, že sa v tom našli a mali pocit, že niekto povedal to, čo oni sami nevedeli sformulovať.

Aký si cestovateľ? Máš dopredu itinerár alebo sa túlaš miestom vedený momentálnou inšpiráciou?

Kedysi som bol určite ten „itinerárový“ typ cestovateľa. To bolo hlavne, keď som si plnil sny nejakými destináciami. Odkedy som začal cestovať spontánnejšie podľa toho, kde sú dobré ponuky leteniek, tak to riešim menej a snažím sa nemať očakávania. Väčšinou tak itinerár riešim iba zo dňa na deň. Večer v posteli si pozriem, kam by som chcel ísť na ďalší deň. Mení sa to tiež podľa toho, či cestujem sám alebo s niekým iným. Väčšinou chcem, aby mali moji spolucestujúci predstavu, čo ich čaká a zároveň sa tak jednoduchšie dokážeme zladiť.

Máš zatiaľ nesplnené cestovateľské sny?

Určite áno a je ich veľa. Chcel by som navštevovať ďalšie hlavné mestá v Európe, láka ma precestovať južnú Európu alebo viac spoznať balkánske krajiny, pretože mám veľmi rád ich autentickú atmosféru. Celkovo sa to často mení, že vždy chcem niečo iné. Taký sen, ktorý ma drží najdlhšie, je prejsť celú Route 66 zo Chicaga do Los Angeles. Amerika je celkovo krásna krajina na cestovanie.

Začal si s Youtube rozhovormi so zaujímavými ľuďmi. Ako si ich vyberáš a ako sa k tebe vôbec dostávajú?

Tým, že mám za sebou pomerne veľa projektov, vždy som poznal veľa ľudí a s veľa ľuďmi som nejakým spôsobom spolupracoval. Keď som rozmýšľal, ako uchopiť video tak, aby som sa cítil komfortne, rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi, ku ktorým mám zároveň blízko, mi prišli ako najlepšie riešenie. Takže vyberám si ľudí, ktorých buď osobne poznám, alebo ma zaujíma ich príbeh a práca.

Presedlať z blogerského písania na natáčanie videí asi nie je najjednoduchšie. Ako si si s tým poradil a čo ťa najviac potrápilo?

Prvý rozhovor, ktorý sme urobili, bola moja druhá skúsenosť s rozprávaním na kameru v živote. Mal som obrovskú trému, keďže som nevedel, ako to bude vyzerať alebo znieť. Dnes už sa cítim v talkshow oveľa komfortnejšie a viem si dokonca predstaviť, že by som robil aj nejaký formát, kde budem na videu sám, to je však možno hudba budúcnosti. Veľmi mi pomohli chalani z môjho „štábu“, pretože si veľmi dobre rozumieme, na nakrúcaní je vždy super atmosféra a hlavne sú mega šikovní v tom, čo robia, takže im môžem dôverovať.

Čo by si poradil niekomu, kto ide natáčať svoje celkom prvé video?

Nech si nájde formát, v ktorom sa cíti dobre a prirodzene. Pretože nie každý je Sajfa a dokáže točiť daily vlogy a vyzerať pri tom dobre. A hlavne, ak sa na video niekto necíti, nech ho nerobí len preto, že je to trendy. Existuje kopa iných formátov, ktorými sa dá preraziť, vždy je to len o kreativite a práci s nejakou platformou alebo druhom obsahu. Blogy, podcasty, vtipné statusy na Facebooku, dobre spracované instastories, alebo memečká.

Keď si na sociálnych sieťach v pozícií sledovateľa, aký obsah vyhľadávaš, čo ťa najviac baví?

Oveľa viac sledujem reálnych ľudí, než influencerov a značky. Nezáleží úplne, čomu sa venujú, skôr ide o to, aké posolstvo šíria. Niekto je vtipný, niekto pozitívny, ďalší má básnické vlohy, niekto iné umelecké nadanie. Mám rád dlhšie copy, ako robí napríklad Sweet Lady Lollipop. Ktorá síce má veľa promo postov, no vie mi ich väčšinou predať nejakou myšlienkou.

Aké sú tvoje ďalšie blogerské plány?

Chcem úplne eliminovať články, ktoré blogeri píšu len preto, aby mali pravidelný obsah. Žiadnych 5 tipov na to, ako ušetriť 4 eurá na nejakom lístku na autobus. Chcem sa venovať, čo sa cestovania týka, iba sprievodcom miestami, ktoré navštívim. Takže do jedného komplexného článku dať všetky dôležité a praktické informácie, ktoré môže čitateľ potrebovať pred aj pri návšteve daného miesta.

Poznáš platformu BloggersRE?

Poznám, poznám. Viem, že robí najmä veľa rozhovorov s mojimi blogerskými kolegyňami a kolegami. Som rád, že sa môžem zaradiť do tak šikovnej spoločnosti.

Rozstrelové otázky:

Destinácia veľkomesto alebo prírodné krásy?

Veľkomesto

Káva či čaj?

Káva bez debaty

Deň či noc?

Noc

Autor: Miša Švarová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Tonyho Dúbravce, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X