Bloggers RE

“VŽDY VRAVÍM, ŽE SOM NIČ ORIGINÁLNE NEVYMYSLELA,” HOVORÍ SOŇA VIŠŇOVSKÁ

Na strednej škole študovala fotografický dizajn, na vysokej dejiny umenia, no po dvoch semestroch odišla, aby sa začala venovať vlastnému biznisu. Soňa Višňovská stojí za značkou Tvoriť a ľúbiť, ktorej sa na Slovensku darí stále viac. Preto nás zaujímalo, ako vznikol nápad vytvoriť niečo také a aké boli jej začiatky. V rozhovore nám prezradila aj to, ako a kde tvorí, kto ju inšpiruje a čo chystá nie len pracovne, ale aj súkromne. 

Soňa, na strednej si študovala fotografický dizajn, na výške dejiny umenia, avšak po dvoch semestroch si odišla domov, vydala sa a začala tvoriť. Prečo si sa nevrátila späť na výšku? Neľutuješ to?

Takto som našla to, čo som myslela, že nájdem po ukončení vysokej školy, a keďže som bola spokojná na tom mieste, kde som práve bola, nemala som chuť meniť to. Odvtedy už prešlo niekoľko rokov a do tejto chvíle odchod z vysokej školy nejako zvlášť neľutujem. Tým nechcem povedať, že vysoká škola nemá žiadny význam. Toto je len príbeh, ktorý platil u mňa. A ktovie, možno príde obdobie, kedy mi bude ľúto, že som to nechala, ale veď nikdy nie je neskoro pustiť sa do toho znova, všakže?

Tvoja kreatívna nôta musí byt’ veľmi silná. Aké boli tvoje začiatky?

Vždy som radšej sedela na chodníku a kreslila s kriedami, ako liezla na preliezky. Nechodila som na umeleckú školu, nemám vlastne ani žiadne kurzy či certifikáty. Počas základnej som začala chodiť na gitaru, no po pol roku som to vzdala. (smiech) Moja mamina dokonca milovala šport a ocino bol skôr technický typ, ale rád fotografoval (vtedy ešte na kinofilm) a ukazoval mi, ako čo nastaviť. To ma chytilo a na strednej som začala študovať fotografický dizajn. No a odtiaľ sa mi už ukazovali nové cestičky.

Tvoríš približne od roku 2013, dokonca si si neskôr založila aj vlastný blog. Prečo si sa rozhodla blogovať?

Tvorenie ma už sprevádzalo takmer každým dňom a vždy som musela do niečo šprtať. Plus keď som manželovi nadhodila myšlienku, že by som si chcela založiť blog, povedal mi, že na blog je už neskoro a teraz fičia vlogy (vtedy to tu ešte len začínalo). Toto ma celkom nabudilo, čo vám poviem. (smiech) Na tom celom sa mi ale páči to, že môžem moje postrehy a pokusy posúvať ďalej. Je mnoho ľudí, ktorí si vravia, že také čosi nedokážu vyrobiť, no ak sa do toho pustia, tak krok po kroku sa dopracujú až k výsledku a potom mi zašlú fotky svojich výrobkov. Spätná väzba je nad zlato.

Veľmi sa nám páči, pod akou prezývkou na sociálnych sieťach pôsobíš. Ako vznikol názov “Tvoriť a ľúbiť”?

Chcela som, aby mal blog slovenský názov, a tak som premýšľala dni a noci, až z toho vzniklo Simplicity. (smiech) Úplne v ranom začiatku mal teda blog tento názov, no pár dní na to som si zakladala aj Instagram a keď som písala info do biografie, úplne spontánne som napísala: “Som žieňa s chuťou tvoriť a ľúbiť” a vtedy som vedela, že toto je ono. Tvoriť a ľúbiť.

Blog tvoria prevažne tipy a DIY návody, ako si vytvoriť rôzne vecičky. Čo všetko tam ešte nájdeme?

Občas pribudne článok o tom, čo práve hmýri našimi životmi alebo nejaký recept či info o nových výrobkoch, ktoré v danom momente zavádzame do ponuky, no gro blogu tvoria naozaj DIY postupy. 

Tričká, zápisníky a hrnčeky sú produkty, ktoré momentálne nájdeme na tvojom e-shope. Prečo si rozhodla práve pre tvorbu dekorácií a oblečenia ?

Tričká boli len taký úlet, pretože niektoré z našich motívov na hrnčekoch boli často predávané a sem tam nám zákazníci nadhodili myšlienku, či by sme tie najľúbeznejšie motívy nechceli posunúť aj na tričká. Tak sme to vyskúšali a páčili sa. Momentálne ale vyrábame len smaltované hrnčeky a zápisníky, ale radi robíme aj nejaké limitky, ako boli napríklad sviečky, macramé výrobky, diáre či kalendáre… Snažíme sa vyrobiť niečo, čo sa páči nám, a potom zisťujeme, či je o to záujem. Celý ten proces tvorby a učenia sa nás oboch s manželom baví.

O čo majú ľudia najväčší záujem?

O dobrých manželov a manželky, ale to vieme ponúknuť iba napísané na hrnčeku.

Plánuješ svoju ponuku rozšíriť aj o iné produkty? Ak áno, čo konkrétne to bude?

Ách, toho by bolo veľa. Momentálne by som vyšívala svetre, plietla macramé, vyrábala sviečky, môj muž by sa zas rád pustil do drevených hračiek či rámov na obrazy, no nastáva otázka, kde na to všetko nájsť čas. Zatiaľ teda v našich zrealizovateľných plánoch je nástenný kalendár na rok 2021.

Výroba vecičiek potrebuje určite čas a miesto. Kde a ako tvoríš? Máš svoj vlastný ateliér?

Keďže si práve opravujeme starý domček a sme v prechodnom bývaní, tvorím vo svojom kresle a na koberci.

Inšpiruješ sa aj inými tvorcami?

Určite áno. Inšpiráciu čerpám zo všetkých podnetov. Taktiež viem hodiny presedieť nad Pinterestom. Ale ja vždy vravím, že som nič originálne nevymyslela. Všetko je to len akýsi remix nápadov, ktoré sa mi nazbierali, či už v hlave, nástenkách na Pintereste, alebo screenoch v mobile.

Je vecička, ktorá je tvojmu srdcu najbližšia?

Hmm. To je ťažké vybrať. Ak by som ale mala vybrať nejaký z našich výrobkov, asi by to bol hrnček s motívom “Chcelo by to (s)nehu”.

Nie len, že tvoríš a máš vlastný blog, ale si aj mamina malej Hanky. Ako to všetko stíhaš manažovať?

Ja nie som veľmi organizovaný typ s časovým harmonogramom dňa v ruke, takže toho asi až tak veľa nie je. (smiech) Skôr len dúfam, že Hanka bude dobre spať a ja niečo popritom stihnem. Samozrejme ak mi súria nejaké termíny, tak môj muž pracuje z domu a je tu možnosť sa pri mamičkovaní prestriedať.

Tvoj biznis si si už rozbehla. Aké tipy a rady máš pre tých, ktorí by sa chceli venovať niečomu podobnému?

Začať najprv popri práci a mať pevné nervy, keďže buď je práce príliš veľa, alebo príliš málo, a nájsť niekoho, kto dopĺňa vaše nedostatky. Lebo veď nikto dokonalý z neba nespadol.

Aké máš plány na najbližšie obdobie? Súkromné, ale aj pracovné…

Úplne najväčší plán je dokončiť rekonštrukciu nášho domčeka a presťahovať sa. Inak sa nám verím, že podarí zrealizovať nástenný kalendár, ktorý som už spomínala a ostatným sa necháme viesť.

Poznala si náš projekt BloggersRE pre tým, ako sme ťa oslovili? Páči sa ti? Čo si o ňom myslíš?

BloggersRE registrujem už dlhší čas a dostala som sa k vám cez Instagram. Je skvelé, že tu je niekto, kto združuje blogerov či celkovo tvorcov z našich krajov, pretože sama viem, že taký článok sa nestihne napísať medzi tým, ako čakám, kým mi zovrie voda na čaj. A je skvelé, že to vie niekto oceniť.

Autor: Dominika Blchova (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Soni Višňovské, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)

Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

.