Bloggers RE

“ZA INFLUENCERA SE NEPOVAŽUJU,” ŘÍKÁ VENDULA JIRMANNOVÁ


Milovnice kávy a suchého červeného vína. Umělec se sklony k sarkasmu. Introvertní fotografka. Potetovaná odbarvená bloncka. Takhle sama sebe popisuje Vendula Jirmannová, kterou blogování baví už téměř 10 let. Jak se za tu dobu její tvorba a přístup k psaní změnil? A jak se poprala s problematickou pletí? To i mnohem víc se dozvíš v dnešním rozhovoru…

Vendy, na úvod nám napiš pár slov o sobě pro ty, co tě neznají.

Jmenuji se Vendula a asi nikdy jsem toto oslovení neměla ráda. Až můj přítel mě naučil se s tím jménem ztotožnit. Je mi čerstvých 21 let a v mé duši sídlí umělec, který si vždy stojí za svým názorem, a ač se to možná ne vždy ze sociálních sítí dá dedukovat, ráda jdu proti proudu. Jsem poněkud bláznivá, hodně upřímná a znamení střelce naprosto charakterizuje můj zápal pro každou spontánní činnost, ať už se jedná o sebevětší hloupost či i velmi důležitá rozhodnutí.

Začala jsi s blogováním už ve 12 letech. Co tě k tomu tenkrát vedlo?

Vyrůstala jsem na vesnici u lesa a do školy jsem to měla zhruba čtyři kilometry. Mojí jedinou kamarádkou tam byla stejně stará sousedka. Mám sice starší sestru, ale dělí nás větší věkový rozdíl, který byl v čase dospívání velmi zřetelný. Můj táta je IT technik, tudíž jsem se v podstatě již narodila s počítačem v rukách a nikdy mi rodiče nebránili se v něm „hrabat”. Jednou, ani nevím jak, jsem se dozvěděla o možnosti založit si vlastní stránku a někde tam to všechno začalo.

Snila jsi už tenkrát, že by z tebe mohla být influencerka?

Rozhodně ne. Ani dnes se za influencera nepovažuji. Vždy to byl jen můj koníček, který mě naplňoval. Až postupem času se mi čísla začala zvedat a kolem mě se vytvořila skupinka, dejme tomu, fanoušků. Ale i tak si myslím, že vzhledem k době, jakou bloguji, se není moc čím chlubit.

Jak se po tu dobu tvoje tvorba vyvíjela?

Začínala jsem s blogy o pixelkách, následovalo přepisování článků z dívčích časopisů a až později jsem se odvážila na vlastní texty a fotografie. Dříve to bylo všechno hodně na sílu. Chtěla jsem psát to, co ostatní. Fotila jsem si outfity na 5 mpx fotoaparát zabudovaný v telefonu na samospoušť a psala o všemožných kosmetických produktech, které jsem našla u mamky ve skříni, jen aby to vypadalo, že něco používám. Tenkrát jsem v podstatě nic z toho nevyužívala. Nicméně to se tu bavíme zhruba o mých třinácti letech. Možná mě až trochu mrzí, že jsem všechny ty staré blogy a články smazala. Hádám, že by byla docela sranda si to všechno znovu přečíst.

Kdy přišel zlom a získala jsi nejvíce fanoušků na Instagramu?

Určitě v době, kdy jsem začala natáčet na Youtube. Ta doba už ale pominula.

Píšeš hodně o kosmetice. Jaké produkty jsou v poslední době tvé nejoblíbenější?

Co se týká dekorativní kosmetiky, tak určitě Annabelle Minerals. Z pečující kosmetiky si aktuálně nemohu vynachválit produkty Bio Aroma a ruku do ohně bych dala za masku Tarika. Zjistila jsem, že na problematickou pleť fungují stejně dobře, ne-li lépe, přírodní produkty, než ty běžně dostupné v drogeriích a lékárnách. Čímž je nechci zatracovat, jen mluvím z vlastní zkušenosti. S přírodní kosmetikou je to tak trochu běh na dlouhou trať, ale jakmile člověk zjistí, co mu opravdu vyhovuje, má napůl vyhráno.

Delší dobu tě trápilo akné. Co ti nakonec pomohlo nad ním zvítězit?

Vyhráno zdaleka nemám, ale podařilo se mi zjistit, odkud to všechno pramení. A to samozřejmě z těla. Velkou roli zde sice hraje i genetika, ale dá se v tomto směru zahnat do kouta. Když má člověk zdravé tělo, bude mít i zdravou pleť. U mě vše pramenilo ze stresu. Akné jsem začala léčit hormony, do toho jsem byla často nemocná a brala jedna antibiotika za druhýma. To mi rozházelo střevní mikroflóru a ještě jsem měla oslabená játra. Stačilo upravit jídelníček, nasadit bylinky, probiotika a vše se hned začalo měnit a uklidňovat. Snad jen škoda, že mi to nikdo neřekl již dříve.

Z tvých fotek je patrné, že se nějak výrazně nelíčíš a dáváš přednost spíše přirozenému vzhledu. Jsou i přesto chvíle nebo příležitosti, kdy volíš výraznější look?

Pokud jde o významnější akci, jako je například ples, pak určitě. Ale většinou se držím u hnědých přírodních a nude odstínů, případně si udělám černou linku za pomoci stínu. Nic náročného.

Co pro tebe, jako pro ženu, make-up znamená?

Asi ani nic důležitého. Kdyby mě nikdy netrápilo akné, dost možná bych se ani líčit nezačala. Dnes, i se stále mírně problematickou pletí, nemám problém vyjít ven mezi lidi nenamalovaná. Samotný makeup používám jen pro lepší pocit, kdy mám dojem, že mi lidi nekoukají na pleť. Řasy si skoro nemaluji, jelikož je mám od přírody relativně dlouhé a husté. Pokud bych si měla vybrat jen jednu kosmetickou věc, tak určitě tužku na obočí. Krásně totiž  podtrhne obličej a dodá mu nějaký výraz.

Tvůj šatník tvoří z části věci z druhé ruky. Kde je nejraději nakupuješ?

Dříve jsem prolézala kamenné secondhandy či Vinted, později jsem objevila internetový secondhand, odkud mám většinu svých kousků z druhé ruky.

Máš pro nás nějaký zaručený tip, jak ulovit skvělý kousek v second handu?

To bohužel nemám. Je to, myslím, hodně o štěstí. Jsou secondhandy, kde bych se hrabala hodiny a nic nenajdu, pak jsou takové, kde se musím přemlouvat, abych si neodnesla všechno.

Jaký byl tvůj nejlepší úlovek v second handu? Máš třeba něco, co ti dělá už dlouhou dobu radost?

Velmi ráda mám bundičku, kterou šila jedna slečna na focení a poté jí ležela ladem ve skříni, než se rozhodla ji prodat. Což tedy není až tak moc secondhandové. Jinak aktuálně hodně nosím černý svetr značky Monki a khaki košili původně ze Zary. A nedávno jsem si pořídila krásnou sukni původně ze Zary, odkud je původně i jeden kabátek, který jsem také sehnala z druhé ruky. Ale když se celkově zamyslím, řekla bych, že více jak polovinu šatníku tvoří kousky ze second handů.

Znala jsi projekt BloggersRE před tím, než jsme tě oslovili? Co na něj říkáš?

O projektu jsem se dozvěděla již dříve ze sociálních sítí, tudíž ano, znala. Líbí se mi, že se zde tvoří komunita, jejímž cílem je nejen propojovat, ale především podporovat online tvůrce.

Rozstřelové otázky:

Káva, nebo víno?

Sice aktuálně popíjím víno, ale to narozdíl od kávy umím odmítnout.

Hory, nebo města?

I přes fakt, že miluji architekturu a ráda bloudím městem, odpovím hory.

Mobil, nebo foťák?

Hodně těžká otázka vzhledem k mému povolání, nicméně i mobily už mají kvalitní fotoaparáty, takže mobil.

Autor: Martina Bartošová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Venduly Jirmannové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X