Bloggers RE

“CHCI INSPIROVAT A UKAZOVAT ZAJÍMAVÝ KONCEPT TOHO, JAK SE MŮŽE ČLOVĚK SDÍLET,” ŘÍKÁ VERONIKA KRAMLOVÁ


Miluje focení a je to vidět na první pohled – její instagramový profil je doslova pastvou pro oči, a to i přesto, že dle svých slov v posledním roce a půl své fotografie téměř neupravuje. Ke tvorbě dvaadvacetileté Veroniky Kramlové si našlo cestu už více než 3 tisíce lidí. Čím Veronika fotí a co vlastně fotí? Kdo ji inspiruje, jak ke svému Instagramu přistupuje a z jakého důvodu si myslí, že by se nemohla focením živit?

Kdy jsi začala s focením a co tě k němu přivedlo?

Focení jako takové asi neumím zařadit k věku. Jako malá jsem si furt půjčovala digitální rodinný foťák, ale technika mi nic v té době neříkala. Kreativním věcem se věnuji od mala a asi kdybych to nebyla já, kdybych se nemohla kreativně vyjadřovat. Největší zlom byl asi v 14 nebo 15 letech, kdy jsem si začala uvědomovat, co to vůbec fotka je a že to není jenom o tom vyfotit si rodinu kamarády a psa.

Největší základy mi dal můj brácha Jakub, vysvětlil mi, jak pracovat s první zrcadlovkou, naučil mě fotit na klasický analog a stala se z toho naše společná láska. Řekla bych, že i díky němu jsem se tomu začala věnovat naplno. Jakub je velkou inspirací v mém životě. Vždycky mě podporuje v tom, co dělám, a když potřebuju poradit, tak jdu za ním.

Co fotíš nejčastěji a nejraději?

Nejčastěji asi fotím lidi, streetovou fotku a architekturu. Bylo období, kdy jsem se věnovala produktové fotografii, protože jsem díky Instagramu navázala několik spoluprací. Ale asi si nejvíc užívám, když můžu fotit různé akce, koncerty, festivaly. Snažím se být flexibilní a do každého typu fotografie vložit můj vlastní styl.  

Fotíš kdykoliv tě během dne napadne, nebo vyrážíš někdy někam i cíleně za účelem fotit?

To je různé. Do fotky se nikdy nenutím. Pokud mám chuť se jít jen tak projít s foťákem, tak to prostě udělám. Jsem v tom hodně spontánní. Ale ano, mám i cílené focení. Momentálně mám spolupráci, kde fotím produkty, a to si plánuji, ale když něco vidím a chci to zachytit, tak to udělám.

Čím fotíš? Jak důležitá je podle tebe pro fotografa technika? Dá se říct, jestli je důležitější technika, nebo talent?

Fotím na Canon EOS 5D Mark III., používám objektiv Pentacon 2.8/29 a pak klasicky na iPhone. Upřímně, technika jako taková je důležitá, ale myslím si, že si každý musí najít to, co mu vyhovuje. Technika za vás odvádí kus práce, ale pokud to člověk neumí používat a nemá to v oku, tak může mít tu nejlepší techniku na trhu, ale nebude mít lepší fotky než člověk, který to třeba vyfotí na telefon. 

Některé moje fotky z telefonu mají mnohdy mnohem větší úspěch. Já se sama nedívám na to, čím je to vyfocené, ale to, jak na mě fotka působí. Pokud člověk nemá talent a přirozené cítění pro fotku, tak to prostě nefunguje. Řídím se tím, že pokud něco vidím a chci to vyfotit, tak je mi jedno, čím to vyfotím. 

Jak fotky následně upravuješ a jaké programy pro jejich úpravu používáš?

Tohle možná dost lidí překvapí, ale já svoje fotky poslední rok a půl skoro vůbec neupravuji. Pokud je to fotka, kterou potřebuju mít na “vyšší úrovni” a je potřeba ji víc upravit, používám Adobe Lightroom Classic. Pokud je to fotka jen tak pro moje účely, tak mám v telefonu VSCO. Ale jak říkám, poslední dobou to skoro vůbec neřeším. 

Snažíš se v oblasti fotografování nějak vzdělávat? Jak se stavíš k různým kurzům a podobně?

Vzdělávám se pořád. Můj způsob focení se za ty roky hodně změnil. Na žádném kurzu jsem nebyla. Občas se podívám na YouTube, ale fotím hodně pocitově. Mnohem víc mě ovlivňuje to, kde se v životě pohybuji a jaký mám životní styl. 

Kurzy jsou zajímavá forma vzdělávání, ale asi bych do toho nešla, stejně jako bych to nechtěla studovat. Nemám ráda, když mě někdo omezuje v tom, co dělám a jak to dělám. Fotka má svoje základní pravidla, ale to, co funguje pro jednoho, neznamená, že bude fungovat i pro druhé. 

Tvůj Instagram je doslova pastva pro oči. Dáváš své fotky jenom tam, nebo si tvoříš jakési portfolio i jinde?

Děkuju, to je milé slyšet. Fotky mám převážně na Instagramu. Svoje oblíbené fotky se snažím sdílet i pomocí VSCO platformy, která se dá používat jako portfolio. Vypadá to mnohem přehledněji na počítači.

Tvoříš Instagram čistě pro zábavu, nebo i za jiným účelem?

Instagram je hlavně zábava, ale nemůžu říct, že bych nepřemýšlela nad tím, kdo to například může vidět. Jak jsem zmiňovala, díky Instagramu jsem navázala zajímavé spolupráce, takže už je to i občasný pracovní nástroj. Ale rozhodně nepatřím mezi velké influencery. Nabídky na spolupráce mi chodí i teď, ale dost často se stává, že jde o produkty nebo služby, které bych sama nevyužívala, a tak se tomu tolik nevěnuji. Naposledy jsem přijala spolupráci pro Metronome festival, ale upřímně bych nikdy nechtěla využívat Instagram jen pro komerční účely. Chci lidi inspirovat a ukazovat jim zajímavý koncept toho, jak se může člověk sdílet.

Kdo tě v poslední době inspiruje? Koho sleduješ?

Díky Instagramu jsem objevila strašně moc zajímavých lidí. V poslední době mě nejvíc baví Tony Košař @tonyflunkey. Je to výborný fotograf, video tvůrce a nově dělá vlastní podcast, který se jmenuje Spotlight. Jeho tvorba je hodně osobitá a inspirativní. Rozhodně mě baví, že nedělá jenom jednu věc. Díky jeho talentu a pracovitosti se dokáže rozvíjet do všech stran a rozhodně by si zasloužil větší povědomí.

Ráda bych zmínila i Honzu Koláře @honzakolar. Jeho tvorbu sleduji tak pět let a jeho fotky architektury a prostředí celkově upřímně obdivuji. Je to geniální fotograf, fotky má vždy perfektní a rozhodně patří mezi profily, které mě inspirují dlouhodobě. 

Do třetice bych ráda zmínila mého nejoblíbenějšího fotografa Jana Šibíka @jansibik. Díky jeho tvorbě jsem pochopila, že opravdu nezáleží na tom, čím fotíte, ale jak se při tom cítíte. Díky němu jsem se zamilovala do streetové fotografie a myslím si, že každý, kdo se zajímá o fotografii, by ho měl znát.

Máš nějaké sny a cíle co se focení týče? Chtěla by ses kupříkladu jednou živit jako fotografka na volné noze?

Sny a cíle, co se týče focení, vlastně nemám, dělám, co mě baví, a nezáleží mi tolik na tom, jestli za to dostanu zaplaceno. Pokud se někomu moje fotky líbí a má zájem se se mnou domluvit, tak mám vždycky velkou radost a ráda to přijímám. Takhle mě oslovili na focení dvou svateb a ačkoliv se nepovažuji za svatebního fotografa, byla to nádherná zkušenost a ty fotky doteď upřímně miluju. 

Bylo by hezké se tím živit, ale to bych se musela naučit víc prodávat a nabízet, a to mi vůbec nejde. Takže si to nechávám jako koníček, který ale vnímám seriózně. 

Na závěr nám, prosím, dovol otázku týkající se našeho projektu. Jakožto člověk aktivní na Instagramu, byť ne jako online tvůrce nebo influencer, slyšela jsi o BloggersRE již někdy před tím, než jsme tě oslovili pro rozhovor?

BloggersRE znám, jelikož jste dělali rozhovory s lidmi, které sama sleduji nebo i znám osobně. Je úžasné, že existuje platforma, kde se člověk může inspirovat ostatními a objevovat nové tváře i mnoho dalšího. Byla jsem zaskočená, že i já jsem jednou z nich, ale opravdu si toho vážím.

Autor: Deni Hartmannová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Veroniky Kramlové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X