Bloggers RE

“BAVÍ MĚ NOVÉ VÝZVY,” ŘÍKÁ VÍNOVÁ PRINCEZNA KAROLÍNA BLAŽKOVÁ


Znáte tu scénu z Přátel, kde se Joeyho ptá jedna z jeho holek, jestli spolu půjdou malovat hrníčky? A taky jste úplně přesně nechápali, jak to myslí? Možná se Karolína nechala inspirovat u ní. Pod přezdívkou Vínová princezna vytvořila Instagram, kde sdílí svou tvorbu a prodává ručně malované a velmi originální nádobí. Jak ji to vůbec napadlo?

Karolíno, koukáš na Přátele? Znáš tu výše zmiňovanou scénu? Neinspirovala ses trochu?

Přátelé jsou láska. Jsem na nich odkojená asi jako většina mé generace a pouštím si je ráda znovu a znovu. Ačkoli i přes ty roky, co na ně koukám, mě občas dokáže překvapit scéna, kterou jsem buďto vůbec neviděla, nebo jsem si jí nevšimla. S tím rovnou souvisí i odpověď na další otázku, tu scénu s malováním hrnečků si absolutně nevybavuju. (smích) Takže tady ta inspirace neproběhla. (smích)

Nemůžu se nezeptat – proč Vínová princezna? Máš ráda víno, nebo jsi z Moravy? Nebo obojí?

No, Vínová princezna vznikla asi tři roky zpátky, když jsem si zakládala blog. Chtěla jsem něco jednoduchého a mě vystihujícího. Ty dvě slova mě v tu chvíli asi vystihovaly nejvíc. Vínová jednak proto, že studuji v Brně (tenkrát jsem tam i přes týden normálně žila) a díky Brnu jsem si našla cestu k vínu. Dalším důvodem byly moje vínové holky, se kterýma jsem se dala dohromady ve škole a stmelily nás hlavně naše vínové dýchánky. Princezna pak proto, že mi tak holky vždycky říkaly, když jsem dělala svoje naivní kotrmelce, hlavně ohledně chlapců. (smích) Navíc blog jsem tenkrát dávala dohromady za pomoci Holky z Moravy a ta mi se jménem také pomáhala. Každopádně můj blog už nenajdete, protože neexistuje. (smích) Po roce „psaní“ jsem si uvědomila, že to není moje cesta. Vínová princezna mi ovšem zůstala, ale během tohoto roku se plánuju přejmenovat, aby jméno sedělo víc k tomu, co právě dělám.

Moc se nám líbí tvá tvorba a tvé originální nádobí! Jak tě to vlastně napadlo?

Jéé to moc děkuji, to mě fakt neskutečně těší! Ono to přišlo vlastně náhodou. Mě vždycky bavilo tvořit. Moje rodina mě v tom neuvěřitelně podporovala od dětství a to především moje babička, která říká, že „dárek ručně vyrobený, je ten nejhezčí“. V rámci toho jsem se vždycky snažila rodinu o Vánocích nebo nějaké události překvapit něčím, co jsem vyrobila. Kdybyste jen viděli babičky obývák. (smích) No a tak to bylo i s nádobím. Loni na jaře jsem vymýšlela, co dám tetě k narozeninám a vznikly z toho první dva mnou pomalované talíře.

Maluješ opravdu moc hezky, máš na to nějakou školu? Nebo ses to naučila sama?

Maluju, kreslím a tvořím od malička. Moje teta se mnou byla schopna x hodin sedět a podle takových brožurek obkreslovat, vystřihovat a slepovat různé tematické motivy. Takže právě teta má na svědomí, že se ve mně probudila kreativita už jako v malé holce. Na prvním stupni jsem pak chodila na keramiku a pak následovalo asi 9 let v základní umělecké škole.  Na základce mě přemlouvala třídní učitelka, ať jdu na střední uměleckou školu, ale já nechtěla a zkusila jsem si pak až přijímačky na vysokou uměleckou. Bylo to do Liberce na design a nedostala jsem se. Doporučovali mi, ať zkusím odvolání, ale já nechtěla. Vůbec jsem se tam necítila dobře, už v lidušce mi totiž bylo vyčítáno, že maluju podle předlohy a že vlastně nejsem tak „art“ a taková éterická duše, jaká bych jako umělkyně měla jednou být. To mě odradilo, já chtěla vždy tvořit to, co mě baví a u čeho si odpočinu. Ona ta moje tvorba byla totiž pokaždé blíž normálním lidem, než k tomu uměleckému světu, pro ten je moje tvorba „kýčem“ většinou. Každopádně základy mám z lidušky a už nějaký ten rok si maluju a kreslím sama pro sebe a zjišťuju, že i tak se učím novým a novým věcem.

Lidé si smí vytvořit i návrhy, nebo maluješ pouze podle sebe?

V současné době funguji tak, že se snažím vyhovět přáním zákazníka. Stačí mi říct, jakou představu máte a společně zkusíme něco vymyslet. Stalo se mi asi dvakrát, že mi přišla fotka s vlastním návrhem zákazníka, ale vždycky šlo o „přibližný“ návrh, jen abych věděla, jak přesně si to představují. Další věc je ta, že motivy tvořím vždy podle svých možností a schopností, a pokud se jedná o nějakou novou výzvu, dělám většinou ještě návrhy, než začnu naostro na nádobí. Obecně mi ale zákazníci nechávají volnou ruku, takže řeknou: „Chci motiv Malého prince nebo třeba králíka.“, ale jak to pojmu, nechají na mně. Což je skvělý, ale jednou bych to chtěla mít nastavené ještě trochu jinak.

Co je tvůj nejoblíbenější motiv a co si nejvíce objednávají tví zákazníci?

Neoblíbenější motiv. To asi nedokážu říct, ale baví mě nové výzvy. Paradoxem je, že se mi do toho většinou nechce, ale nakonec jsem strašně ráda, že se překonávám. Ale mojí velkou pýchou je podobizna Polibku od Gustava Klimta nebo Malý princ. Zákazníci poslední dobou nejčastěji objednávají motivy zvířat a to především svých domácích mazlíčků – psů nebo koček. A pak moje „lístečkové“ srdce.

Plánuješ rozjet vlastní business a živit se tím do budoucna?

Můj sen je živit se tím, co mě opravdu baví, a nejlíp být sama sobě šéfkou. V malování nádobí jsem obě tyto věci našla a byla bych šťastná, kdybych v tom mohla pokračovat. Zároveň ale vím, jak těžký je dneska udržet drobný podnikání. V současné chvíli ještě studuju a to malování je k tomu naprosto skvělý. Ale už to nebude trvat dlouho a já se potřebuju postavit na vlastní nohy. Takže ideální představa, když to nepůjde dělat na plný úvazek, je pro mě taková – na poloviční úvazek pracovat třeba ve školství a na druhý podnikat. Ovšem uvidíme, jaká bude realita. (smích)

Co děláš mimo malování hrníčků? Máš nějaké jiné koníčky?

Když nemám malování na nádobí dost, sednu si k rozmalovaným plátnům. Ráda si přečtu knížku, ale na to musím mít svoje čtecí období. Miluju jídlo, ráda jídlo vařím a ráda si dělám výlety jenom za ním. Celkově mám moc ráda výletování a krom gastrovýletů, pak hlavně na hrady a zámky a do historických center měst, a to už od malinka. S tím souvisí moje další vášeň, kterou je historie, vždycky mě hrozně bavila, proto mám obsesi na historické filmy a seriály a to hlavně české. Mezi moje oblíbené české seriály patří třeba Četnické humoresky. (smích) Seriály mě ale baví obecně, je to taková základní složka mojí relaxace. Cestování do zahraničí je skvělý, mám spoustu vysněných míst, ale stačí mi pár dní a ráda se zase vracím domů. Další mojí ohromnou relaxací je vyrazit si s kámoškami někam na víno a probrat všechny důležitý a nedůležitý věci. Mezi koníčky můžu rozhodně zařadit i psi, jednak máme teďka v rodině štěně yorkšíra a kdykoli můžu, beru si ho k sobě. A dalšího čtyřnohýho parťáka, se kterým trávím dost času, mají doma u mého přítele a až se spolu sestěhujeme, bude-li to někdy, chceme si pořídit vlastního. Ráda bych napsala, že mým dalším koníčkem je sport, ale nechci lhát. Vždycky mě bavilo lyžovat, ale na nějaké pravidelné sportování jsem zatím nenašla vůli. (smích)

Jaké jsou tvé plány do budoucna? Na co se můžeme těšit?

No v rámci osobního života bych v tuhle chvíli ráda co nejdřív dopsala diplomku a odstátnicovala, ať se zas víc můžu věnovat nádobí. Každopádně v blízké době plánuju začít s kolorizováním některých částí mých motivů na nádobí, ať to trochu s tím jarem rozveselím. Také bych ráda během roku vytvořila nějaké zatím menší série nádobí s mými vlastními motivy, s tím souvisí i plán, že bych svoje nádobí dostala i mimo Instagram a mým takovým velkým snem je dyzajmarket v Praze. Prozatím bych alespoň ráda navštívila nějaké trhy v okolí mého domova. Jinak uvidím, co mi tento rok v rámci nádobí přinese, ale zatím ho vidím jako velmi zlomový!

A poslední otázka se, již tradičně, týká našeho projektu BloggersRE. Líbí se ti jeho myšlenka a znala jsi ho předtím, než jsme tě oslovili?

Jasně, znám vás už dlouho! Od dob, co jsem začala psát blog. Váš projekt se mi moc líbí a ráda vás budu dál podporovat!

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Soukromý archiv Karolíny Blažkové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X