Bloggers RE

“VÁŽNĚ NIKDO PODLE TOHO OBALU NESOUDÍ?” PTÁ SE WENDULIE


V dnešní době je už docela vzácnost, když si lidé přečtou něco delšího, než je popisek obrázku na Instagramu nebo vtipné meme. Možná i proto Wendulie zaměřuje svůj Instagram a svou tvorbu na to, co tolik miluje, a to jsou knížky. Studentka, milovnice knih a korektorka je dnešní hvězda našeho rozhovoru…

Mohla by ses nám na začátek představit? Kdo stojí za nickem Wendulie?

Jsem 27letá studentka vysoké školy, na které studuji český jazyk. To znamená, že se prakticky dnes a denně zabývám češtinou jako jazykem (pracuji jako korektorka v novinách), který všichni používáme, ale málokdo už pak přemýšlí nad tím, jak těžký je třeba pro cizince. Ale abych neodbočila, tak nějaké ty roky na vysoké už za sebou mám a tam velkou roli hrála právě literatura, i když ne úplně ten typ literatury, který znají mí sledovatelé. Takže asi nějak přes to jsem se dostala k tomu, že jsem knížky nechtěla jen číst, ale také se o nich bavit s ostatními, číst doporučení a sama doporučovat, co by třeba stálo z mého hlediska za přečtení.

Tvůj Instagram je celý o knížkách, proč zrovna knížky a byl to původní záměr?

Jak už jsem řekla výše, tak literatura jakou součást mého života mě provází už od začátku studia na vysoké škole v roce 2010. Na druhou stranu pro mě knihy nikdy nebyly to hlavní, spíš šlo o jistou formu odpočinku, úniku od reality a snění o vlastních světech. Ono dřív takové možnosti nebyly. Dnes vás na IG sledují třeba žáci základních škol a nechávají se inspirovat tím, co jste četli. Vidí, že je to dobré, že se nám to líbilo, tak si třeba i na naše doporučení přečtou nějakou tu klasiku. To já jsem na základní a střední škole nečetla klasiku téměř vůbec, nebyly možnosti přečíst si recenze, podívat se na video. Bylo jen to, co nám řekli učitelé, a ve většině případů to bohužel bylo takové to „autor-dílo.“

Původně jsem svůj Instagram měla čistě soukromý, ale nebyla jsem na něm příliš aktivní. Zhruba před třemi lety jsem přidala fotku s knížkami, ze kterých jsem čerpala na diplomku. Pak jsem měla více „srdíček“ než normálně, tak jsem se začala rozhlížet, komu se to líbí a našla jsem skvělé bookstagramy, které sleduji dodnes. A pak už to šlo nějak samo od sebe, kdy jsem přidávala, co baví nejen mě, ale i ostatní.

Co nejvíce zajímá tvé sledovatele? Diskutují s tebou o knížkách?

Sledovatele mám různé. Nedokážu jednoznačně říct, že by je zajímalo něco konkrétního. Spíš jde celkově o to, jakým směrem Instagram vedu, takže i podle toho se projevuje okruh mých sledujících. Jsou to v zásadě lidé, kteří mají rovněž své bookstagramy a doporučují knihy ostatním. Někteří jsou velice aktivní a rádi se mnou debatují nejen o knihách, ale třeba i nad tím, zda ke knize pijí čaj, nebo kávu. Jsou to maličkosti a pro někoho ne třeba tak důležité jako diskuse o knihách, ale už jen tím, když vám sledující napíšou a vidíte, že je baví to, co děláte, tak je to neskutečně motivující.

Všimli jsme si, že jsi založila i YouTube kanál! Na co se můžeme těšit?

Založila a první video už mělo být na světě, ale trošku se peru se střihem. Všechno to budu říkat v tom prvním informačním videu, ale myslím, že můžu prozradit to, že můj kanál nebude úplně takový ten booktube, na který jsme možná zvyklí a že tam hlavně nebudou jen videa o knížkách.

Čteš ráda od malička?

Ano. Vždy slyším od rodičů, když za nimi přijedu, že už jako malá jsem si neskutečně ráda četla. A když jsem byla ještě fakt mimino, tak jsem si prostě vzala staré noviny a časopisy a dokázala si v nich listovat třeba celé hodiny a prohlížet si obrázky.

Kolik knížek přečteš průměrně za měsíc?

Tak kolem pěti, někdy více, jindy méně, záleží na času, chuti a samozřejmě i tloušťce knihy.

Mnoho lidí v dnešní době tvrdí, že nečte, protože na to nemají čas. Jak je to podle tebe, jde jen o výmluvu? Kde na to bereš čas ty?

Ono je to složité a nedá se jednoznačně říct, že každý si na to najde čas, když chce. Jsou lidé, kteří se minimálně osm hodin denně dívají do počítače a večer po práci už prostě nemají chuť se dívat do knížky a namáhat si oči. Já díky tomu, že studuji doktorát a pracuji víceméně z domu, mám toho času více. Ale sama vím, že ne vždy to tak je a když jsem jednou dobou měla tři brigády, tak jsem pak byla vždy ráda, že se dostanu domů a na čtení už ten čas nebyl.

Jaká je pro tebe nejlepší knížka, kterou jsi kdy četla?

Hodně těžká otázka, na kterou by snad žádný knihomol nenašel jednoznačnou odpověď. Ale za tu dobu, co mám Instagram a zabývám se knížkami více, se mi nejvíce vštípila do hlavy Hana od Aleny Mornštajnové, i když to budou už tři roky, co jsem ji četla. Vždy si na ni vzpomenu, když se mě někdo zeptá na tip na knihu či na knihu, která se mi fakt líbila.

Podle čeho si knížky vybíráš, platí pořád to staré známé: “Nesuď knihu podle obalu”?

Ono se vždy toto krédo říkalo, ale buďme upřímní… vážně nikdo podle toho obalu nesoudí? Je to podobné jako s jiným zbožím, pokud vás nezaujme, tak si ho nekoupíte (odhlédněme od případu, kdy vám někdo knihu doporučí). Já osobně si knihy vybírám spíš podle anotací a doporučení a časy, kdy jsem šla do knihkupectví jen tak a vybrala si knížku, která měla prostě jen zajímavý obal, jsou už dávno pryč.

Čteš více zahraniční nebo české autory?

Já bych řekla, že je to tak padesát na padesát, ale v poslední době je to možná i více té české literatury.

Měla jsi někdy ty sama ambice napsat svojí vlastní knihu? O čem by byla?

Asi jsem nikdy úplně nepřemýšlela, že bych napsala vlastní knihu, takže ani vůbec nevím, jaký žánr bych zvolila… možná společenský román kombinovaný s fantasy?

Poslední otázka je ohledně našeho projektu a webu BloggersRE. Slyšela jsi o něm předtím, než jsme tě oslovili? A jaký máš na něj názor?

Už nějakou dobu váš projekt znám. Líbí se mi na něm to, jak propojuje nejen blogery, ale i lidi, kteří třeba úplně blogery nejsou, ale dělají to, co je baví a můžou to pak předat dál. A to třeba i díky vám.

 

Autor: Klára Recmanová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Wendy Zimmerové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

Instagram @bloggersre

Náš Instagram