Bloggers RE

“PAKLIŽE VÁS ONLINE BUDE BAVIT, MÁTE Z VELKÉ ČÁSTI VYHRÁNO,” ŘÍKÁ KATEŘINA PIFFLOVÁ


Pokud by se vám do rukou dostal její životopis, rozhodně byste nemohli říci, že vás ani trochu nezaujal. Marketingová specialistka, která je na sociálních sítích jako ryba ve vodě – to je Kateřina Pifflová, kterou možná z online prostředí znáte spíše pod instagramovým nickem @withlovekata. Co nám prozradila o své práci v oboru, který prochází neustálým a velice rychlým vývojem? Je podle ní důležitější praxe, nebo teorie? Jak ve skutečnosti vypadá profesionální správa sociálních sítí, pod kterou si spousta lidí představuje jen obyčejné přidávání fotek? A jak vlastně Kateřina přistupuje ke svým osobním profilům na sítích nebo k aktuální situaci s blogy?

Tvou parketou je marketing, online prostředí a sociální sítě. Co tě k tomuto oboru přivedlo a jaké byly tvé začátky?

Stejně jako spousta dalších věcí v mém životě se to odehrálo zcela přirozeně. Odmala jsem si přála živit se psaním, což se mi v 18 letech splnilo a já se přes pozici junior editora stala po čase redaktorkou, díky čemuž jsem prošla několika mediálními domy a přišla do styku se spoustou lidí a aktivit. Jednou z těch klíčových bylo PR, kterému jsem se věnovala volnočasově a nárazově, právě s ním šel ruku v ruce online. Během jednoho z externích projektů pro Novu jsem si poté uvědomila, že je to něco, co mě baví mnohem víc a vlastně mi to možná i jde…

Myslíš si, že je v tomto oboru důležitější praxe a zkušenosti než teoretické vzdělání? Co jsi studovala ty? Jsi toho názoru, že je u nás aktuálně možnost studovat takový obor, který by byl ideální přípravou na práci v onlinu?

Vzdělání je samozřejmě důležité a je to jeden díl k úspěchu dostat se tam, kam chcete. Škola vám dá nějaký základní přehled, zjistíte, co vás baví méně a co více, určitým způsobem vás nasměruje. Nemyslím si, že je to ale nutný klíč ke splnění nějakého kariérního snu, pakliže se tedy bavíme čistě o online a nemluvíme o specializovaných a odborných pozicích jako jsou lékaři či piloti. Online mě baví právě v tom, že je v něm stále spousta nových věcí, v pondělí se něco naučíte a v úterý to celé může být jinak. Vývoj je rychlý, a proto si myslím, že je v tomto směru nejlepší samostudium. Zajímám se, čtu tematické publikace anebo nasávám informace od kolegů a person, které se v online pohybují… Nejdůležitější je zde tedy zapálení. Pakliže vás online bude bavit, máte z velké části vyhráno.

Co tě na tvé práci úplně nejvíc baví a v čem vidíš její největší přínos?

Jsem kreativec. Denně se mi v hlavě zrodí desítky nápadů a online je skvělým místem, kde můžu většinu z nich realizovat. Zároveň je to prostor nezměrné inspirace, a tak nejen vydávám, ale ve velké míře i přijímám. Vlastně každý den se něco učím, což je pro mě největší přínos pro můj další rozvoj a posun.

Spousta lidí si pod správou sociálních sítí představuje jen občasné přidávání příspěvků a InstaStories, které zabere maximálně pár minut denně. Jak je to ve skutečnosti? Co všechno obnáší správa sociálních sítí?

To je věc, se kterou se ve svém oboru setkávám nejčastěji. ,,Takže nahráváš fotky na Instáč?” zní zvídavé dotazy. Práci v social media bych rozdělila do několika oblastí a jednou z těch nejdůležitější je za mě management. Každý projekt potřebuje strategický plán, přehled KPI a jasný cíl sdělení. Vše tedy začíná u prezentací, brainstormingu a čísel. Poté se přechází k výrobě, realizaci a následné publikaci. Tím to však nekončí, je nutné být interaktivní, neustále ve střehu a reagovat na aktuální dění. Práce mých kluků, jak svůj tým na Nově nazývám, je tedy 24/7.

Jak přistupuješ ke svému osobnímu profilu? Máš ho jen pro zábavu, nebo ho bereš i businessově?

Abych byla upřímná, práce mě v přístupu k osobním sociálním sítím dost změnila. Když jsem si Instagram a Facebook založila, byla jsem v pubertě a vůbec si neuvědomovala, jak moc velkou digitální stopu po sobě zanechávám a jak moc to může ovlivnit mou budoucnost. Naštěstí mám v sobě skvělou výchovu mých rodičů, díky kterým jsem ven nikdy nevydala nic, co by mi v budoucnu působilo problémy. Jsou však věci, které bych už k volnému přístupu a šíření nepustila. I proto jsem svůj profil před rokem zamkla. Ačkoli můj počet sledujících není jen v řádu stovek, cítím větší kontrolu nad tím, s kým svůj život sdílím. Své účty tedy vnímám jako prezentaci svého života a do určité míry i soukromí.

Soukromě i pracovně se pohybuješ mezi spoustou influencerů a lidí aktivních na sociálních sítích. Chodí si k tobě někdy kamarádi pro radu, jak své profily co nejlépe vést?

Paradoxně s takovými lidmi se o pozadí socialu moc nebavím. Občas přispěju kreativním nápadem na realizaci nějaké spolupráce či se podílím na výrobě, ale více si ke mně pro radu chodí úplní začátečníci anebo lidé, co by se chtěli influencery stát. Častým dotazujícím je pak můj tatínek, který je pro mě chodící encyklopedií, ve které najdete odpověď na vše. Tedy až na fungování socialu. Takže občas vedeme vtipné diskuze a já jsem ráda, že ho také mohu něčemu přiučit.

Kromě marketingu a sociálních sítí se věnuješ také psaní. Jaké jsou tvé dosavadní zkušenosti jakožto redaktorky?

Jak už jsem říkala v začátku, psaní je mým koníčkem od dětství, už bych se mu asi nechtěla věnovat v plném rozsahu. Práce redaktora je velmi náročná, a to především, pakliže máte do několika řádků přenést myšlenku někoho jiného. Kromě vlastních témat a rozhovorů totiž musíte plnit i věci, se kterými třeba tolik nesouzníte, a to vede k určité frustraci. Do tohoto stavu bych se tedy znovu dostat nechtěla. Nicméně jsem zastáncem věty “nikdy neříkej nikdy”, protože opravdu nikdy nevíte, kam vás život zavede.

Společně s Karolínou Šramlovou jsi psala blog. Už poměrně dlouho jsme na něm ale od tebe nezaznamenali žádný příspěvek. Pověsila jsi blogování na hřebík?

Jsem ráda, že tahle otázka zazněla, protože když jsme se s Karol naposledy viděly, opět jsme skončily u myšlenek na společný projekt. Našeho blogu se tedy určitě zbavovat nechceme, je to sdělovací platforma, která ačkoli není tolik aktivní, stále ji navštěvuje poměrně dost lidí. A tak snad brzy vypustíme “upgrade”, který bude odrazem všeho, co aktuálně děláme. Myslím, že je se na co těšit.

Jak vnímáš momentální situaci, kdy jsou blogy na ústupu a pozornost lidí se soustřeďuje hlavně na sociální sítě? Jaký si myslíš, že to bude mít vývoj?

Podle mě je to zcela přirozený vývoj a je jen otázkou času, kdy něco sesadí z trůnu současné platformy. Myslím, že velkým důkazem je například TikTok, který se především v době koronavirové krize dočkal velkého zájmu širší věkové kategorie. Lidé nemají čas a čtení si ho vyžaduje, je tedy logické, že většina obsahu směřuje k videu, a já se těším, co přijde dál.

Čteš ty sama blogy? Jaké jsou podle tebe jejich benefity oproti sociálním sítím a v čem jsou naopak v nevýhodě?

Zcela upřímně, nečtu. Ani si nevzpomínám, kdy jsem nějaký přečetla. Kromě těch zaměřených pro mou práci v nich nevidím už takový přínos jako dřív. A vůbec to není o tom, že by tu nebyli lidé, co tvoří kvalitní obsah, naopak oceňuji všechny, co se udrželi, spíše je to o nějakých časových prioritách a zájmech. Jakmile nemusím být online, nezdržuji se ve virtuálním světě déle, než je nutné. Vcelku paradox.

Moc děkujeme za rozhovor. Rádi bychom se tě na závěr zeptali, zda jsi náš projekt znala jsi před tím, než jsme tě oslovili. Co si myslíš o BloggersRE a o tom, co děláme?

Zaznamenala jsem pár rozhovorů a myslím si, že je super online komunitu udržovat ve spojení. Ačkoli nám ze všech těch profilů přijde, že dotyčného člověka známe, často to nemá nic společného s realitou. A tak jsem ráda, že aktivní jedince mohu poznat i jinak než v rozměru 1500×1500 nebo 1080×1920.

Autor: Deni Hartmannová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Kateřiny Pifflové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X