Bloggers RE

“PREČO NEVYUŽIŤ SOCIÁLNE SIETE NA PODPORU DOBREJ VECI?” PTÁ SE ZAKLADATELKA PROJEKTU ZACHRÁŇ KNIHU

“Zachráň knihu” – tento název dostal nedávno vzniklý zajímavý slovenský projekt. Jeho zakladatelkou je Mirka Varáčková. Ta nám prozradila, jak a proč projekt vznikl, kdo a co vše za ním stojí nebo i to, jak se do projektu můžete zapojit i právě vy. Jste připraveni zachránit knihu?

Jak by se v krátkosti dal charakterizovat projekt “Zachráň knihu”?

Zachráň knihu je iniciatíva na podporu súčasnej pôvodnej literatúry. Spája autorov, vydavateľstvá a kníhkupcov v snahe priblížiť ľuďom slovenské knihy a ponúknuť im rôzne druhy zábavy zameranej na podporu čítania.

Že je pro vás důležitá záchrana knih, respektive záchrana jejich papírové podoby, je patrné už z názvu projektu. Co přesně bylo hlavním popudem k založení projektu?

Zlá situácia, ktorá nastala v súvislosti s koronakrízou. Premýšľala som, čo spraviť, aby knihy nešli úplne do úzadia, a napadlo mi spojiť sa s ďalšími autormi. Na začiatku išlo o malý projekt, nečakala som, že to celé naberie až takúto silu, ale o to viac sa z toho teraz teším.

Jaké hlavní důvody má podle vás čím dál větší rozmach elektronické podoby knih?

Nemyslím si, že elektronické knihy zažívajú rozmach. Práve naopak. Tlačená kniha si drží stále popredné miesto.

Jaké výhody spatřujete ve čtení “klasických” knih a tedy naopak i nevýhody těch elektronických?

Pre mňa je najväčšou nevýhodou elektronickej knihy práve fakt, že je elektronická, čiže ju musím čítať z displeja, a to mi unavuje oči. Aj keď áno, sú vraj nejaké šetriče. Na druhej strane má elektronická kniha veľkú výhodu v tom, že ju môžem mať stále so sebou bez toho, aby som pocítila jej váhu, keďže sa ľahko vprace aj do mobilu. Myslím si, že hlavní odporcovia ebookov sú ľudia, ktorí milujú vôňu kníh, šušťanie papiera pri pretáčaní strán a ktorí chcú mať knihu uloženú na polici, skrášliť si ňou nielen dušu, ale i dom.

Kdo za projektem stojí a jakou v něm jednotliví členové týmu sehrávají roli?

V iniciatíve sme dôležití všetci. Autori, vydavatelia, kníhkupci a najviac, úplne najviac, ľudia, pre ktorých to všetko robíme. Založila som ju ja, bol to môj nápad, ale bez ostatných by nemal zmysel. Monika Macháčková mi pomáha s FB stránkou, Kika Ježovičová s Instagramom, môj syn strihá a upravuje videá a stará sa o web, no aj veľa iných vecí robíme spoločne. Tina Van der Holland, Vita Jamborová, Juraj Thal, Peter Opet, Petra Hederová a mnohí ďalší majú denne množstvo skvelých nápadov, ako zapojiť ľudí a motivovať ich k čítaniu. Veľmi nápomocní sú aj kníhkupci. Literama nás podporuje na blogu a pre všetkých zapojených autorov vytvorila čosi ako “edíciu” Zachráň knihu, kde ponúka informácie o autoroch a dáva na naše knižky zľavy. Panta Rhei je s nami stále v kontakte a spoločne vymýšľame, ako ešte podporiť iniciatívu. Prišli s nápadom videí #sedimdoma a #zachranujemknihu spojenými s kampaňou na podporu slovenských autorov, ktorý je úplne skvelý. Okrem toho dali autorom možnosť online besied, zapojenia sa do knižnej poradne pre deti a mládež a neprestávajú prekvapovať novými a novými ponukami na spoluprácu. Veľmi sa teším, že sme sa spojili pre dobrú vec a že ľudia reagujú na našu snahu pozitívne.

Váš projekt zahrnuje různé aktivity – jaké například?

Ako spomínam vyššie, natáčame videá, v ktorých odporúčame slovenské knihy. Nie svoje, ale knihy autorov, o ktorých sme presvedčení, že stoja za to. Vytvárame tým pomyselnú záchrannú sieť, ktorá nás má držať nad vodou všetkých do jedného. Okrem toho denne uverejňujeme rôzne zaujímavosti zo sveta kníh, kvízy, súťaže o knihy, čítame úryvky, snažíme sa ľudí zabaviť, spúšťajú sa online besedy… Je toho veľa a verím, že bude ešte viac.

Jak se do “Zachráň knihu” mohou zapojit i běžní čtenáři?

Sledovaním nás na sociálnych sieťach, komentovaním, zdieľaním, súťažením, kladením otázok počas besied… a predovšetkým čítaním našich kníh. A áno, aj kúpou. Lebo ako je aj v jednom našom slogane: Kúpou knihy zachrániš autora, vydavateľa aj kníhkupca.

Jak dlouho bude projekt trvat? Je nějak časově omezen?

Dúfam, že čo najdlhšie. Aj po skončení koronakrízy. Potom ho môžeme presunúť zo sociálnych sietí priamo medzi ľudí, do kníhkupectiev, knižníc, škôl… a byť čitateľom ešte bližšie ako doteraz.

Celý projekt běží tedy zatím jen na internetu. Není to paradox využívat právě elektroniku k tomu, aby elektronika nezabila tištěnou podobu knih?

Nemyslím si. Sociálne siete sú veľmi mocný nástroj a prečo ich nevyužiť aj na podporu dobrej veci?

Náš projekt BloggersRE funguje také v online světě. Co si o něm myslíte?

Páči sa mi. Ponúkate zaujímavý obsah, ktorý nielen zabaví, ale často i poučí. Len tak ďalej. Určite vás budem s radosťou sledovať a odporúčať aj svojim priateľom.

Autor: Aďka Gundová a Deni Hartmannová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě projektu “Zachráň knihu”, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)

Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

.