Bloggers RE

“LÉKY JSOU MOU SOUČÁSTÍ A ELEKTROŠOKY MI POMOHLY,” PŘIZNÁVÁ EDNA NOVÁ


Edna Nová je netradiční blogerka, matka a autorka knihy Ženy z Bohnic. Pokud u ní hledáte hauly a spolupráce, tak to na jejím webu Instagramu nenajdete. Ve své nové knize píše o příbězích dvanácti žen, které potkala během svého pobytu v Bohnicích. Jak Ednu napadlo psát zrovna o tomto lehce kontroverzním tématu? Jak sama prošla terapií?

Kdo je autorka knihy Ženy z Bohnic Edna Nová v pár větách?

Pár vět se mi zdá jako “příliš velký prostor”. V současné době jsem “jen” žena, matka, sarkasticky se nazývám jako “propagátor deprese” a “asociální extrovertka”. Propagátor deprese, neboť o tématu hodně mluvím. A asociální extrovertka zase vystihuje ten paradox, kdy někdy chci být jen sama, nechce se mi s dítětem jen na blbé pískoviště, protože cizí lidé, kteří třeba budou chtít navazovat vztahy… A někdy naopak srším zájmem o druhé, často se s někým vidím nebo jen propaguji knihu jako zrovna teď v rozhovoru pro DVTV. Blbé je, že třeba na rozhovor kývnu v náladě extroverta, ale na rozhovor dorazí mé asociální, tedy nespolečenské já.

V knize popisuješ příběhy 12 žen, včetně toho tvého. Kdy ses rozhodla napsat knihu? Bylo to už před tvým pobytem v Bohnicích, během něj, nebo až po něm?

Psát jsem chtěla už jako dítě. Nikdy jsem si ovšem nijak extra nevěřila, navíc na trhu “začínající spisovatel” je doopravdy hodně zájemců. Téma Bohnic mi přišlo nosné, tzv. “angažované”, popisuje důležitou sociální realitu, zároveň poskytuje dar skvělých nekonvenčních hrdinek. Nápad na knihu v této podobě přišel až v nedávné době, řekla bych na jaře, psaní zabralo intenzivní dva, tři měsíce.

Během léčby sis prošla elektrošokovou terapií a spolykala “tunu” léčiv, jak popisuješ při představení své knihy. Co pro tebe bylo nejhorší, nejnáročnější nebo nejdepresivnější? 

Samotná deprese byla náročná. Nedávno jsem setkala s velmi inspirativní ženou, která mi vyprávěla o svém pobytu v Bohnicích, byla na stejném pavilonu jako já. Ale ona po týdnu podepsala revers a přešla do ambulantní léčby, neboť ono bohnické prostředí ji prý stahovalo ke dnu. Ale já na dně už byla, tudíž mi nějaké prostředí bylo úplně ukradené. Léky jsou teď mou součástí a elektrošoky mi pomohly.

Nedá nám to se nezeptat. Kvůli čemu jsi byla hospitalizována do Psychiatrické nemocnice Bohnice?

Kvůli těžké farmakorezistentní depresi. Farmakorezistentní právě znamená, že jsem vyzkoušela opravdu hodně druhů antidepresiv, ale ty mi nezabíraly. Tudíž proto přišly na řadu elektrokonvulzivní terapie, ony elektrošoky.

Co nejhoršího se ti v životě přihodilo?

Jsem zřejmě hodně privilegovaný jedinec, neboť nemám ve svém životě žádná hluboká traumata. Naštěstí. Deprese byla to nejhorší.

Popisuješ, že jsi chvíli žila v polosquatu. Jak ses do této situace dostala?

Což může zavánět jako “jéje, ona se zblázní a pak bez peněz skončí jako bezďák”. On to nebyl squat v pravém slova smyslu, jen pro mou zhýčkanou pražskou osobu to bylo dost žalostné nuzné bydlení, normálně pronajatý pokoj v ostravském paneláku. Ten byt byl sdílený, bydlely jsme tam čtyři, byla tam nekonečná špína, dvě jsme obývaly průchozí pokoji. A na mé běžné standardy to bylo hodně punk, protože jsme žily s mou milou kamarádkou z mála, obracely každou korunu, nejčastěji chodily na nákupy večer do Kauflandu, páč se tam dalo ukořistit hodně věcí ve slevě. Pro někoho bohužel běžný život, pro mě tehdy takový “experiment” na pár měsíců. Mohla jsem žít v Praze, u rodičů, zotavovat se po hospitalizaci na psychiatrii, já si zvolila tohle. Pak jsem se opět normálně vrátila do Prahy, našla si práci.

Také jsme si přečetli, že jsi celé těhotenství strávila v posteli. Proč? 

V prvním těhotenství jsem ze začátku krvácela. Plus jak jsem vysadila hodně svých běžně užívaných prášků, tak jsem byla totálně vyfluslá, sem tam nějaký záchvat, propad do těžké deprese. Do práce jsem nechodila, tudíž jsem opravdu hodně času jen ležela, spala…

Ráda bych zde ještě vysvětlila, že třebaže se běžně říká, že lze antidepresiva užívat v těhotenství, tak skutečně ano, lze. Jenže některá. A seznam “dovolených” antidepresiv je krátký, mně v minulosti nezabírala, nebo jsem u nich trpěla nějakými ne zrovna příjemnými nežádoucími projevy.

Máš malou dceru. Byla už na světě během tvého pobytu v Bohnicích? Pokud ano, kdo se o ni staral?

Ne. V Bohnicích jsem byla před pěti lety. Dceři budou teprve v zimě dva roky. Ale nebojím se, že by se o ni neměl kdo postarat, kdybych já nemohla. Má kolem sebe hromadu milujících příbuzných, velmi schopného, pečujícího tatínka.

Co teď děláš? Kromě práce okolo nové knihy Ženy z Bohnic a staraní o dceru.

Ono jen tyhle dvě “aktivity” zaberou všechen můj čas. S dcerou jsem přes den a někdy během toho se pokouším “pytlíkovat” věci kolem knihy. Samotnou mě překvapilo, kolik práce je kolem knihy. Napsat knihu bylo asi nejlehčí, nejméně časově náročný úkon. Propagace knihy zabrala mnohem více času, psaní na všechny možné strany, zda o knize napíšou, co napíšou… Což se může zdát jako hračka, ale oslovím 100 subjektů a odepíše 1 jakousi vágní výmluvu, že “teď toho mají hodně”.

Pokud kniha sklidí úspěch, máš v plánu i pokračování? 

Nevím, jakou podobu by “pokračování” mělo mít. Chtěla bych psát, ale o čistou fikci příliš zájem není. Napadlo mě cosi jako “Muži z Bohnic”, ale zde bych jen upravovala zážitky jiných… Tudíž si myslím, že klasické pokračování nebude, spíše něco jiného.

Dokážeš o sobě říct, že jsi vyléčená? Myslíš si, že to jde, vyléčit se úplně z duševních nemocí?

Já si nikdy nepřišla “nemocná”. Jenže samozřejmě je i problém tvrdit, že jsem “zdravá”, když ráno a večer polykám tunu psychofarmak. Ale obecně hodně lidí má ve svém životě jednu ohraničenou zkušenost s duševním onemocněním, třeba užíval i léky, které postupně vysadil a tradá nyní žije plnohodnotný život. Což není nic neobvyklého.

Autor: Adéla Lelková (BloggersRE), Fotky: Soukromý archiv Edny Nové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

PODPOŘÍŠ NAŠI TVORBU?

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X