Instagram není jenom místo, kde jsou všichni styloví a fit. Je to i místo, kde se vzájemně inspirujeme a otevíráme si oči. Za jedním takovým profilem, který vám může doslova změnit život, stojí Klára Moravuszová. My jsme se rozhodli ji vyzpovídat a zjistit, že život je barevnej…

Kláro, řekni nám na začátek pár slov o sobě pro ty, kteří o tobě nikdy neslyšeli. Kdo je Klára Moravuszová?

Jsem lektorka a koučka, se zaměřením na soft-skills, emoční inteligenci a enneagram. A taky holka, co miluje palačinky a ráda se směje.

Co tě dělá šťastnou?

Už jsem zmiňovala palačinky? Šťastná jsem, když mohu trávit čas se svými blízkými. V přírodě, kdy chodím bosýma nohama, ať už v trávě, nebo v písku. Miluji vodu a nekonečné procházky krajinou. Šťastnou mě dělají chvíle, kdy cítím vděčnost za to, kým jsem, kde jsem, a s kým jsem.

Pomáháš i ostatním v nalezení jejich životního směru a štěstí. Jak ses k tomuhle oboru dostala? 

Vždy jsem se zajímala o to, jak jako lidé fungujeme. Jak pracuje lidská psychika, co je to duše. Především jsem si vždy pokládala otázku PROČ? A to mi zůstalo. I teď se nejčastěji ptám “proč”. Doufala jsem, že naleznu odpovědi během studia psychologie. Následovaly různé výcviky a kurzy. Tímto způsobem jsem objevila i systém enneagramu, který se zabývá právě vnitřní motivací naší osobnosti. A odpovědi najednou začaly přicházet. Od té doby vedu semináře, osobní konzultace a občas promluvím na nějaké akci. Práce a kontakt s druhými mě nesmírně baví.

Jak to probíhá?

Nyní je to přesně rok, co jsem založila na Instagramu profil @zivot.je.barevnej. Skrze něj píšu různé příspěvky, zveřejňuji semináře, které organizuji, nebo akce, kde se mohu s druhými vzájemně potkat. Velmi často mě oslovují klienti na osobní konzultace. Na nich pak společně pracujeme na tématech, které potřebují.

Nedávám návody na životy ani nevyžádané rady. Spíše se vnímám jako průvodkyně s kapsičkou plnou otázek pro každého, kdo se rozhodl být tvůrcem svého života. Věřím, že především na nás samotných záleží, jak aktuální situaci prožijeme a co s ní uděláme. Barvy života si totiž volíme sami.

S čím se na tebe klienti obrací nejčastěji?

Nejčastěji se na mě klienti obracejí se svými vztahy. Samozřejmě v momentech, kdy se cítí nespokojení a mají pocit, že chtějí od vztahu něco jiného. Čím dál častěji také probíráme, jaký život vlastně chceme žít, jak si ho tvoříme a kudy se vydat dále. Z toho mám radost, protože to je přesně ten moment, kdy začínáme hledat a pokládat si “správné” otázky k tomu, abychom mohli žít to, co je pro nás přirozené. A právě toto téma vztahy otevírají neintenzivněji. Proto dřív nebo později provázím klienty k sobě samým. K pozornosti k sobě a ke svému životu. Odtud pramení spokojenost téměř všech oblastí našich životů.

Můžeme tu cestu hledat i sami, nebo je jednodušší a rychlejší poprosit někoho, jako jsi ty, o pomoc?

Určitě můžu hledat cestu sám/sama. Naopak si pořád myslím, že to, na co si člověk nepřijde sám, co si neuvědomí a neprožije na vlastním těle, tak je pořád poloviční zkušenost. Jen v některých momentech možná potřebujeme podporu, sdílení a například nový přísun informací, které nás mohou inspirovat a přivést například na novou cestu poznání. Jsme totiž zvyklí přemýšlet a fungovat nám vlastním způsobem, a proto je někdy jednodušší a rychlejší situaci/téma konzultovat. To nám umožní trochu poodstoupit a získat nadhled, ze kterého pak můžeme vidět nové možnosti, které by nás před tím třeba ani nenapadly.

Co je systém enneagram?

Enneagram je dynamický nástroj popisující devět strategií, motivů, které používáme k vlastní ochraně/obraně, ale také proto, abychom získali to, co chceme. Člověku je jedna z těchto strategií natolik vlastní, že si díky ní vytváří návyk a pokládá tento způsob za zcela přirozený, ale především “normální”. Proto je důležité uvidět, jak to mám já a porozumět svým vlastním motivům, abych poté mohl/a jít a více porozumět druhým, kteří například fungují zcela jiným způsobem. Enneagram popisuje, co je tím způsobem a co s tím mohu dělat. Pro každého z nás je totiž jedna ze strategií dominantní, a ta nás ovlivňuje.

Můžete si to představit jako devět pokojů, kdy každý má své kvality, ale i svá zákoutí. Na první pohled vidíme, co se v daném pokoji nachází, jak vypadá, jak na nás působí… Stále to ale nic nevypovídá o člověku, který v něm žije. Enneagram tedy popisuje 9 těchto pokojů do detailu, ale zcela s respektem k individualitě každého z nás.

Neexistuje tedy 9 typů lidí, ale 9 typů strategií nebo 9 ego struktur, které používáme.

Tenhle systém ti otočil život vzhůru nohama. Jak?

Díky enneagramu jsem konečně uviděla a porozuměla tomu, co se uvnitř mě děje, ale především, jak to ovlivňuje to, co se děje okolo mě. Najednou jsem si uvědomila, čím život sama sobě komplikuji a co potřebuji k tomu, abych byla spokojená. Od té doby se můj život radikálně proměnil. Především vztahy. Mnoho jich skončilo, ale daleko více jich přibylo. Nelituji toho, protože nefunkční a toxické vztahy vymizely a nyní opravdu mohu říct, že lidé, které kolem sebe mám, jsou mému srdci opravdu blízko. Potkáváme se na zcela jiné úrovni. Za to jsem neuvěřitelně vděčná.

Kromě jiného mi enneagram opravdu projasnil a ujasnil, proč se mi některé situace opakují. Jakou roli v tom hraje můj způsob uvažování. A ano, začala jsem být sama k sobě více upřímná v tom, kde tak trochu pokulhávám a kde naopak mohu objevit a rozvíjet svůj potenciál. Netlačím se do situací, které vím, že nejsou pro mě a užívám si ty, které mi dělají dobře. To je pro mě největším přínosem.

Na Instagramu jsi v dubnu odstartovala osobní detox. O co se jednalo?

Měla jsem pocit, že se s jarním obdobím všichni zblázní do trendy detoxikací. Sportem, jídlem, promazáváním sociálních sítí… Napadlo mě, že opět věnujeme více pozornosti sekundárním problémům než sami sobě. Věřím, že vše pramení z našeho psychického naladění. Proto jsem se rozhodla aplikovat detox, který se bude věnovat nám. Naší duši, našim životům, dnům, vztahům. Mottem osobního detoxu bylo ODLOŽ TO, CO UŽ NECHCEŠ. Celý měsíc jsem symbolicky každý den odkládala to, co mě tížilo, co mi bylo nepříjemné a co jsem se rozhodla už nemít ve svém životě. Tato témata a podněty jsem, kromě sdílení na svém instagramovém profilu, psala na papírky a házela je do nádoby. Na konci měsíce (v den pálení čarodejnic) jsem nádobu otevřela, daná témata zrevidovala a sepsala si, co bych chtěla a přála si místo toho, co jsem odložila. Nakonec jsem všechny papírky spálila a udělala si takový osobní rituál toho, že aby mohlo něco nového přijít, musí to staré odejít. S odstupem času můžu potvrdit, že některé z těch věcí mi už doopravdy zafungovaly.

Psala mi spousta lidí, jak se pustili do detoxu se mnou, ale jen soukromně. To mě těšilo. Ono totiž stále není zvykem věnovat otevřeně a upřímně pozornost sobě a věcem, které jsou pro nás citlivé. Všichni stále žijeme v nějaké bublině, protože máme strach anebo se stydíme. To bylo také hlavní myšlenkou osobního detoxu – alespoň na pár minut denně být se sebou a reálně věnovat pozornost pouze sobě.

Co sis z této zkušenosti odnesla?

Bylo pro mě hodně zajímavé, jak jsem šla v průběhu měsíce více a více do hloubky. K tématům, nad kterými běžně neuvažuji. Myslím, že mě výzva donutila i k tomu zastavit se a zpomalit, abych si mohla vůbec všimnout, co se kolem mě děje a položit si otázku, zda mi to vyhovuje. Mohu tedy říct, že chvílemi byl osobní detox i pro mě náročný, ale při závěrečném rituálu jsem měla velikou radost a především jsem pocítila obrovskou úlevu.

Znala jsi náš projekt BloggersRE před tím, než jsme tě oslovili? Co na něj říkáš?

Projekt BloggersRE jsem objevila jen pár dní před tím, než jste mě oslovili. Inspiruje mě a líbí se mi, že si mohu na jednom místě přečíst o osobnostech, které potkávám na Instagramu. Moc se mi líbí ta barevnost jednotlivých profilů a hlavně obsah, za kterým se skrývá vždy jedinečná osobnost jednotlivých blogerů. Zkrátka, já si v rozhovorech přijdu na své. Děkuji vám moc, že mohu být součástí.

Autor: Martina Bartošová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Kláry Moravuszové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here