Bloggers RE

“MLADÍ ĽUDIA BY SA MALI VZDELÁVAŤ,” HOVORÍ VIERKA GUNDOVÁ


Mladá sympatická učiteľka z jednej strednej školy na Slovensku, ktorá sa okrem vzdelávania mladých ľudí venuje sociálnym sieťam, ktoré využíva na propagáciu a priblíženie vedy aj normálnym ľuďom mimo odbor. To, prečo si založila blog a ďalšie sociálne siete, no aj to, či vidí význam vo vzdelávaní, nám prezradila v našom rozhovore!

Na začiatok sa nám skús predstaviť. Kto je Vierka z projektu Život podľa seba? 

Vierka z projektu Život podľa seba je mladá osoba, ktorá si plní sny. Má vyštudovanú Prírodovedeckú fakultu v Bratislave v odbore chémia a environmentalistika a to pretavila aj na blog či YouTube. Jej hlavným životným krédom je robiť, čo má rada. A práve to aj robí, či už na blogu, alebo sociálnych sieťach, a dokonca aj v reálnom živote. Dennodenne sa stretáva s množstvom mladých ľudí, ktorých má rada, cez jej povolanie profesorky na strednej škole. 

„Život podľa seba“, tak sa volá tvoj blog a funguješ pod týmto menom aj na ďalších sociálnych sieťach. Prečo práve tento názov? 

Názov súvisí už s tým, čo som povedala pri mojom predstavení sa. Celý život som zasvätila tomu, aby som robila, čo mám rada. Takže aj z tohto dôvodu prišiel veľmi rýchlo a jednoducho názov blogu – Život podľa seba. Neznamená to však fungovanie mimo alebo bez žiadnych hraníc. Práve naopak, dôležité je vedieť v tom plávať. A skĺbiť všetko do dokonalého kruhu. Áno, fungujem aj na Facebooku či Instagrame. A v roku 2018 som spustila nový projekt cez blog aj na sociálnych sieťach s názvom Made by science, na ktorom produkujem edukačné články či videá z chémie pre základné aj stredné školy. 

Svoj blog si založila v roku 2015. Pamätáš si ešte svoje začiatky? Prečo si si založila svoj blog a ako si začínala a pridávala postupne iné platformy?

Pamätám si na ne. Končila som vysokú školu a bolo to presne to hluché obdobie po štátniciach, kedy si chcel človek úplne oddýchnuť a vypnúť, a presne tu som začala tvoriť ja. Postupne ruka v ruke k tomu išli aj sociálne siete. A potom som založila Made by science. To som zakladala hlavne z dôvodu vytvoriť online obsah z chémie. Najprv pre mňa ako pomôcka a potom aj pre ostatných. Blog bol na začiatku mojím koníčkom a život s trochu iného súdka. A teraz už proste nedokážem prestať. Aj keď netvorím úplne maistreamové články či celý obsah.

Na svojom blogu sa venuješ rôznym témam – od lifestyle, cez kozmetiku až po cestovanie. Ktorú z týchto sekcii máš úplne najradšej a prečo? 

Úplne najradšej mám cestovanie. Pretože ja v poslednej dobe som preferovala cestovanie po Slovensku. Nejako som sa toho zahraničia už najedla. Proste mi stačilo. A Slovensko je tak krásne a je tu množstvo vecí, ktoré mnohí ani nepoznajú ale hlavne, že boli v zahraničí na nejakých top destináciách. Slovensko je malá, ale bohatá krajina čo sa týka histórie, prírody… A preto je to asi moja najobľúbenejšia časť na blogu. Človek veľa vidí, stretne ľudí, má zážitky a ešte aj článok na blogu.

Na blogu sa snažíš presadzovať aj vzdelanie, konkrétne máš dve sekcie, ktoré sa venujú vede. Ako vnímaš vzdelávanie mladých ľudí? Myslíš si, že je to dôležité? 

Myslím, že mladí ľudia by sa určite mali vzdelávať. A teraz nemyslím len chémiu a vedu, ale vzdelanie ako také. Lebo až keď človek veľa vecí pozná, vtedy sa vie poriadne a správne rozhodnúť. Mladí by mali ovládať históriu a vedieť kriticky zhodnotiť fakty a informácie, ktoré sú im podávané. Určite má význam vzdelávanie či už to formálne v škole, alebo neformálne či samoštúdium. 

Zostaneme ešte chvíľu pri tvojom blogu a týchto dvoch vedných sekciách. Po rozkliknutí si každý môže všimnúť, že sa snažíš približovať vedu mladým, no aj starším ľuďom, ale zábavnou formou. Máš dokonca aj svoj YouTube kanál, kde pridávaš jednoduché pokusy, ktoré si vie spraviť každý jeden z nás doma. Myslíš si, že toto je tá správna cesta, ako vzdelávať a priblížiť chémiu ľuďom? V čom vidíš pozitíva? 

Podľa mňa je to úplne dobrá a vhodná forma. Jasné, že toto všetko som robila alebo robím so študentmi na hodinách. Pravda je, že ak sa človek chystá na vysokú školu, ktorá je zameraná na chémiu, alebo sa chce venovať chémií vedeckou formou, je to pre neho triviálne. No ja sa zameriavam na povzbudenie, motivovanie, propagáciu vedy a chémie obzvlášť. Dnes je 21. storočie, sme už takmer nonstop na svojich telefónoch, smartfónoch a tabletoch, tak nech je to účelné. Podľa mňa v tom, čo robím, si každý nájde to svoje, či už si chce prečítať článok, či pozrieť video, alebo urobiť pokus.

Kde hľadáš inšpiráciu pri tvorbe? Podľa čoho si vyberáš témy na videá? 

Inšpiráciu beriem priamo pri mojich študentoch. A tam je jej teda požehnane. Témy sú tiež takmer totožné s plánmi a osnovami a výklad či text prispôsobujem do “pomaly” laickej reči. Veď nie každý, kto číta môj blog alebo pozerá video, chce byť vedec, proste to jednoducho potrebuje vedieť či poznať. Vždy sa snažím, aby to bolo hlavne jednoduché a účelné. A tiež sú to také témy, ktoré by mohli zaujímať aj širokú verejnosť a nie len človeka, ktorý ide prioritne po tomto obsahu.

Ako bolo spomenuté vyššie, tak si učiteľka na strednej škole. Vidíš vo vzdelávaní určitý posun od doby, kedy si ty sama chodila do školy? V čom? 

Jasné, že áno. Kedy som povedala, že nie, tak klamem. A to som nechodila na strednú až tak dávno. Ale jednoznačne vplyvom modernej techniky a technológií či nových inovatívnych prostriedkoch. A z pohľadu študenta by som asi vypichla to, že dnešný študenti sú nonstop v spojení a veľmi ľahko odkážete aj neprítomnému žiakovi podstatné informácie. Ja v tom napríklad vidím množstvo plusov aj pri samotnom vyučovaní. Ale tiež to má aj svoje negatívum, napríklad keď študenti trávia čas počas hodiny na mobile, ale tomu už veľmi ťažko zabránite.

Myslíš si, že sociálne siete pomáhajú vo vzdelávaní mladých ľudí? Vidíš v tom pozitíva, alebo skôr negatíva?  

To je zákerná otázka. Závisí to od toho, ako sa nato človek pozrie. A keďže ja myslím pozitívne, tak skôr pozitívne. Je veľa materiálov či aplikácií na vzdelávanie v rôznych oblastiach. No zároveň si myslím, že učiteľ je pri vzdelávaní mimoriadne dôležitý komponent a podľa mňa ho len tak ľahko nenahradí žiadna sieť či aplikácia. 

Okrem svojho osobného profilu, kde sa snažíš prenášať na ľudí pozitívnu náladu a celkovo teda myšlienku žiť život podľa seba, máš aj druhý Instagram, kde sa venuješ priamo vede. Prečo si si vytvorila tento účet? Aká je jeho myšlienka? 

Presne taká ako samotného projektu Made by science. Teda popularizovať vedu a obzvlášť chémie. Ukázať experimentovanie a objavovanie. A založila som si ho preto, aby som selektovala ľudí, ktorí chcú prioritne len tieto informácie a združuje to peknú komunitu z celého sveta. Zároveň mi slúži na propagáciu videí či článkov.

Okrem svojich aktivít na sociálnych sieťach, ako aj na blogu, sa venuješ tvorbe učebných materiálov, ktoré poskytuješ aj online. Dokonca si vytvorila svoj vlastný e-book Chemistry hacker. Čo ťa priviedlo k tvorbe takejto eknihy? 

Chcela som prvom rade pre seba nejaký komplexný materiál na vyučovanie, kde by okrem samotnej látky boli aj hry či úlohy, ale také viac kreatívne. Vytvorila som ho viac menej pre základné školy, to bolo totiž v čase, keď som pôsobila ešte tam. No myslím si, že sa zíde každému, kto chce ovládať základy chémie. A keď som to už vytvorila a vyzerá to tak dobre, prečo by som si to nechala len pre seba. (smiech)

Počula si o našom projekte už pred naším rozhovorom? Čo si myslíš o BloggersRE?

Počula som o ňom aj sledujem na Instagrame vaše príspevky. Je to super projekt, ktorý združuje komunitu blogerov. Držím vám palce v tom, čo robíte, pokračujte ďalej.

Autor: Aďka Gundová (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Vierky Gundové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X