Bloggers RE

“KAŽDÁ STRAVA, KTORÁ NIE JE PESTRÁ ALEBO JE ZALOŽENÁ NA OBMEDZOVANÍ A POCITE VINY, MÔŽE BYŤ NEZDRAVÁ,” ZASTÁVA ZUZANA VAN DER WERF KULICHOVÁ


Zuzka žije s manželom, štyrmi dievčatami a psíkom v Holandsku. Jej práca a rodičovstvo nebolo vždy ľahké. Trpela úzkosťou, nespavosťou a vyčerpanosťou. Toto obdobie ju prinútilo prehodnotiť životné priority a začala sa sústrediť na jej najväčší projekt, ktorým bola ona sama. Od roku 2017 je raw vegánkou. A ako sama hovorí, tento životný štýl jej zmenil život. Pozitívne. Na jej Instagrame zdieľa nielen to, čo je, ale aj čo si myslí. My sme Zuzku vyspovedali o tom, aké to je stravovať sa surovo, ale prezradila nám aj to, ako vyzerá jej jedálničiek a či sa jej muž a deti taktiež stravujú rastlinne…

Ďakujeme, že si si našla na nás čas. Na začiatok by sme boli radi, aby si sa našim čitateľom stručne predstavila. Kto sa skrýva pod instagramovým nickom @zuzusrawjourney?

Volám sa Zuzana van der Werf Kulichová, mám 37 rokov. Narodila som sa v Piešťanoch, kde som žila prvých 22 rokov svojho života. V septembri 2005 som počas štúdia na slovenskej poľnohospodárskej univerzite odišla študovať do Holandska, kde som skončila druhu vysokú školu a doktorát, stretla manžela a už tu žijem 15 rokov.

@zuzusrawjourney som začala v decembri 2019. Práve vtedy som bola 3 roky doma s deťmi a cítila som, že sa chcem niekde realizovať. Vegánská a raw vegan strava ma fascinovala od roku 2015, vtedy som precitala tonu kníh o strave a jej vplyve na zdravie človeka a do dnešného dňa čítam a vzdelávam sa v tejto oblasti. Je to moja obrovská vášeň a moje poznatky, ktoré stále pribúdajú, zdieľam na svojom Instagrame. Viac o mne nájdete na mojom blogu.

Z tvojho profilu sme sa dozvedeli, že si “raw vegan”, čiže sa stravuješ len surovo a bez akýchkoľvek zvieracích produktov. Ako dlho už takto žiješ a čo ťa k tomu viedlo? Aké boli tvoje začiatky? 

O surovej strave som prvýkrát počula v roku 2003, ale naozaj som sa o ňu začala zaujímať až v roku 2015, keď som sa začala zaujímať o vegánstvo. Od malička som trpela rôznymi infekciami, hlavne hrdla, a od puberty som mávala ťažkosti s trávením a vždy som podvedome vedela, že strava je veľmi dôležitá. Pretože som počas svojho života vybrala nespočetné množstvo antibiotík, ktoré moje symptómy vyriešili iba na krátky čas, vnútri som cítila, že musí byt aj iná cesta. Tak som od roku 2015 začala experimentovať s rastlinou stravou a experimentujem dodnes.

Máš manžela a deti. Ako sa stravujú oni? Jete každý niečo iné? A je náročné variť pre takú veľkú rodinu? 

Áno, mám manžela, štyri deti a vegán psa. Pre všetkých pripravujem jedlo doma. Samozrejme, že sedemčlenná rodina vyžaduje veľa práce. A hlavne keď si človek vyberie cestu rastlinnej stravy, ovocie a zelenia majú málo kalórií, a preto musia byť konzumované vo väčších množstvách. Na začiatku bolo náročné zorganizovať týždenný nákup pre toľkých ľudí, naučiť sa koľko čerstvá zelenina a ovocie vydržia bez pokazenia, kde nakupovať ovocie, ktoré je zrelé, a koľko vlastne potrebujem kúpiť, aby to bolo dosť na jeden týždeň. Časom som si však našla systém a objednávanie jedla sa mi veľmi zjednodušilo, keď si ma vďaka Instagramu našiel dodávateľ, ktorý mi vozí ovocie a zeleninu priamo k dverám.

Pýtali ste sa na stravu mojich detí a manžela. Môj manžel sa stravuje ako vegán. Deti jedia viac menej rastlinnú stravu, ale nie striktne – mimo domu majú slobodu výberu. Nechcem im vnucovať iba moju cestu, raz musia ísť tou svojou a spraviť vlastné rozhodnutia. Avšak vo väčšine prípadov preferujú rastlinne alebo vegetariánske možnosti.

Ako vyzerá tvoj denný jedálničiek? Mohla by si nám uviesť nejaký príklad, čo cez deň papáš?

Môj jedálničiek sa mení, preto sa aj môj Instagram vola tak, ako sa volá. Na začiatku mojej cesty som bola prísna, snažila som sa jesť podľa kníh a pravidiel. Ale postupom času som zistila, že potrebujem nájsť svoj vlastný spôsob stravovania, ktorý dokážem praktizovať dlhodobo a konzistentne pri svojej veľkej rodine.

Ale da sa povedať, že počas posledných troch rokov som sa držala tohoto jedálnička: raňajky – ovocie alebo smoothie, obed – ovocie alebo veľký šalát s dresingom bez tuku, večera – veľký šalát s dresingom s tukom. Medzi hlavnými jedlami ovocie.

Posledné týždne experimentujem s pridávaním vareného jedla. Cítim, že potrebujem byť viacej flexibilná, hlavne pretože my ako rodina radi cestujeme a stanujeme. Takže posledné týždne môj jedálničiek vyzerá takto: raňajky – ovocie, obed – veľký šalát alebo surová marinovaná zelenina, večera – varený carbohydrate, napríklad quinoa, pohanka, pšeno a udusená zelenina a strukoviny a trochu humusu podľa chuti alebo avokádo, orechy a semienka.

Možno sa to zdá ako jednotvárna strava, ale druhov ovocia, zeleniny a celozrnných obilným a pseudo obilnín je nesmierne veľa. Veľa surových receptov a varených receptov zdieľam v mojich Instagram “highlights” a IGTV.

Aké je tvoje obľúbené jedlo? A čo naopak vôbec nemáš rada?

Moje obľúbene jedlo je zrelé ovocie. Mam veľmi rada červený melón, zrelé mango, kaki, červený dragon fruit, dobre šťavnaté jablká, hrušky a šaláty s rôznymi dresingami. Čo nemám rada a nikdy som nemala rada, je mastne jedlo, ktoré plavá v upečenom tuku alebo oleji.

Nemáš niekedy chute na niečo varené? Alebo na úplne niečo iné, ako je surová vegánska strava?

Ako som spomínala, ja neodsudzujem varené jedlo. Podľa môjho názoru zdravá strava môže zahŕňať varené jedlo, podľa mňa najdôležitejší faktor pre zdravie je, ako strava ovplyvňuje hladinu cukru v krvi a produkciu inzulínu. Rastlinná strava, ktorá je založená na nerafinovaných potravinách, teda čerstvom ovocí, zelenine, obilninách a pseudo obilninách ako napríklad pohánka, ma prirodzene nižší obsah tuku ako strava založená na živočíšnych produktoch ako napríklad mäso, mlieko, syr, vajcia. Nízky obsah tuku a vysoký obsah vlákniny sú prospešne pre zdravé regulovanie cukru v krvi.

Ak by som mohla odporučiť zaujímavú knihu na tuto tému, tak by som odporučila “How Not To Diet” od Michael Greger, v ktorej autor danú problematiku zaujímavo diskutuje. Ja osobne verím, že všetky chute, ktoré mame, sú reč nášho tela a treba ich počúvať a snažiť sa im porozumieť. Striktne dodržiavať diétu, a pritom bojovať s chuťami na “zakázane” jedlo, nie je podľa mňa dlhodobo zdravé a vlastne ani možné. 

Už nejakú dobu žiješ v Holandsku. Prečo práve Holandsko? Aká je tam vegánska komunita? Je tam veľa ľudí s podobným životným štýlom, akým žiješ ty?

Ako som spomínala na začiatku, v Holandsku žijem už 15 rokov, z toho 5 rokov ako vegan. Za posledných 5 rokov som bola svedkom veľkého prevratu, čo sa vegánstva týka. Tento štýl stravovania je tu veľmi populárny – každý supermarket a väčšina reštaurácií ponúkajú rastlinne alternatívy. Holanďania nejedia veľké množstvo mäsa, aspoň z mojich skúseností, a väčšinou sú otvorení experimentovať s rastlinnými alternatívami.

Je známe, že vegánska strava je odsudzovaná kvôli nedostatku živín a vitamínov. Aký je tvoj názor?

Toto je výborná otázka. Ja osobne si myslím, že každá strava, ktorá nie je pestrá alebo je založená na obmedzovaní veľkosti porcii (hladovaní) a pocite viny, môže byť nezdravá.

Pozrime sa napríklad na množstvo ľudí, ktorí jedia podľa nejakej diéty, ktorá im sľubuje veľkú stratu váhy. Dajme tomu, že títo ľudia jedia vo svojom jedálničku mäso, ryby, syry a vajcia, ale obmedzujú prijem svojich denných kalórií. Podľa môjho názoru, takáto strava nemôže byt dlhodobo zdravá a neustála snaha držať diétu môže dlhodobo spôsobiť poruchy jedenia. Toto je práve téma, ktorej sa momentálne venujem na svojom Instagrame. Posledných 10-15 príspevkov pokrýva tuto tému na základe vedeckých faktov. Taktiež odporúčam oboznámiť sa zo štúdiou “The Minnesota Semi Starvation Experiment”, ktorá ponúka poznatky o negatívnom vplyve hladovania, čiže obmedzovanie príjmu kalórií.

Máš dva instagramové profily. Čomu sa venuješ na tom druhom?

Druhý profil som dávno prestala používať.

Ako vidíš svoju budúcnosť na surovej vegánskej strave?

Myslím si, že surová strava bude, a vlastne bola vždy, súčasťou môjho života. Keď som bola malá, babka mala veľkú záhradu a naučila ma milovať surové ovocie a zeleninu a moja láska k ovociu a zelenine ma už asi nikdy neopusti. Každé ráno, keď sa zobudím, tak jedine, na čo mam chuť, je čerstvé ovocie alebo smoothie. Ako som uviedla, byť 100% raw vegán nie je momentálne môj cieľ. 

Je niečo, čo by si chcela našim čitateľom odkázať?

Rada by som čitateľom odkázala, aby sa nedali uniesť pravidlami jedenia, ktoré niekto iný výmysel a propaguje, a aby vždy zostali verní svojej intuícii a zdravému rozumu. V dnešnej dobe je na internete kopec informácií a veľa z nich môže byt zdraviu škodlivých, hlavne keď ide o extrémy, kde telo očividne protestuje a človek nechce povoliť, pretože je presvedčený, že musí vydržať a zostať verný diéte.

Než sa s tebou rozlúčime, dovoľ nám ešte jednu otázku – počula si o našom projekte BloggersRE už pred tým, ako sme ta oslovili? Čo si o ňom myslíš?

O iniciatíve som počula od Dominiky Blchovej (article & interview editorka, pozn. red.) a myslím, že je výborne vytvárať sieť, ktorá spája blogerov z Česka a Slovenska.

Autor: Dominika Blchova (BloggersRE), Fotky: Sociální sítě Zuzany van der Werf Kulichové, Editace: Deni Hartmannová (BloggersRE)


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojuje online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI