Bloggers RE

SELF-IMPROVEMENT: TIPY, KTORÉ VÁM ZMENIA ŽIVOT


Mať plán a denný cieľ na zlepšenie situácie je dôležitým faktorom úspechu. Pretože čím viac cieľov na sebazlepšenie dosiahnete, tým viac sa zvýši kvalita vášho života. Sebazlepšovanie je proces, ktorý stojí za námahu. Bude vás síce stáť čas a energiu, ale všetko je potrebné na váš sebarozvoj.

Život je rad príležitostí na riešenie problémov. Problémy, ktorým čelíte, vás buď porazia, alebo rozvinú v závislosti od toho, ako na ne budete reagovať.

Naučte sa hovoriť „nie“

Ako často hovoríte „áno“ veciam, ktoré nechcete robiť? Zaväzujete sa veciam, o ktorých viete, že ich nechcete robiť? Nič sa nebojte, je úplne v poriadku povedať „nie“. Nielen to, je to aj dôležité naučiť sa hovoriť „nie,“ a to bez pocitu viny.

Začnite čeliť problémom, nevzdávajte sa

Je niečo, čo vás ťaží? Niečo, na čo myslíte každú noc pred tým, ako idete spať, a prvá vec, na ktorú myslíte, keď sa zobudíte? Problémy sa nevyriešia sami od seba, takže sa nemusíte báť konať a čeliť problémom. Nečakajte na poslednú chvíľu, ujasnite si, aký je to problém, a podniknite kroky.

Buďte ku sebe milí

Zamyslite sa nad tým, ako so sebou hovoríte a ako so sebou zachádzate. Ako často sa kritizujete za chyby? Buďte ku sebe milí a hovorte so sebou rovnakým spôsobom, ako by ste hovorili s priateľkou alebo malou sestrou.

Začnite odpúšťať

Naučte sa odpustiť nielen sebe, ale aj iným. Odpustite si za zlé rozhodnutia, ktoré ste urobili. Priznajte si chyby, ale odpustite si ich. 

Pracujte na malých cieľoch každý deň

Pokračujte v raste a neustále sa učte. Netreba začať so všetkým naraz, ale robte malé kroky. Malé zmeny vedú k veľkým výsledkom a každá veľká zmena sa začína malým krokom.

Začnite si všímať krásu malých každodenných vecí

Nemusíte čakať na niečo veľké, obrovské, aby ste boli šťastní alebo nadšení. Každý deň sa odohrávajú nádherné a úžasné veci – stačí si ich len všimnúť.

Urobte si čas pre svoju dušu a myseľ

Ak si nemôžete dovoliť vziať celý deň voľno, môžete si vziať aspoň pár hodín denne alebo týždenne a stráviť čas sami so sebou. Rozjímanie, zapisovanie do denníka, čítanie alebo posedenie v parku, pozeranie sa na oblohu, počúvanie vetra, cítenie slnka na pokožke… Čokoľvek sa rozhodnete urobiť, nezabudnite vypnúť telefón a na chvíľu sa odpojte od sveta.

Buďte sami sebou

Médiá a ľudia vám každý deň hovoria, čo máte robiť a čím máte byt’. Začnite žiť podľa vlastných predstáv. Nesnažte sa byť niekým iným, niekoho kopírovať alebo sa pretvarovať. Jednou z vašich najúžasnejších vlastností je vaša jedinečnosť. Ste jedineční, nič a nikto vás nemôže nahradiť.

Nepočúvajte, keď vám niekto povie, že ste „príliš starí“ na to, aby ste vyskúšali niečo nové, alebo že je príliš neskoro na to, aby si urobili niečo neuveriteľné. Ak to chcete urobiť, tak to jednoducho urobte.

Prestaňte čakať a začnite robiť

Ak budete čakať na dokonalý okamih alebo na dokonalú príležitosť, môžete stráviť zvyšok svojho života iba čakaním. Tak prestaňte čakať, neodkladajte veci a začnite niečo robiť. 

Začnite robiť viac vecí, ktoré vás desia

Jediným spôsobom, ako na osobný rozvoj, je dostať sa z komfortnej zóny. Skúšať nové veci je niekedy desivé, ale je to jeden zo spôsobov, ako sa stať odvážnym. Sú nejaké veci, ktoré ste odkladali alebo ste chceli vyskúšať už roky? Nepočúvajte svoj strach a nedajte mu šancu ovládnuť vás.

Začnite mať radi svoje telo

Jedzte zdravo, naozaj to nie je také ťažké, ako si myslíte. Začnite čítať štítky (prekvapilo by vás, koľko potravín, ktoré sa predávajú ako „zdravé”, nie sú až také zdravé). Buďte šetrní ku svojmu telu. Všetky malé veci ako napríklad ranná rozcvička alebo prechádzky na čerstvom vzduchu sa spočítajú a pomôžu vám cítiť sa lepšie.

Začnite žiť v prítomnosti

Prítomný okamih je všetko, čo teraz máte a je to ten najdôležitejší okamih. Prestaňte si želať, aby ste boli niekde inde – to je niečo, čo väčšina z nás robí, v ničom vám to nepomôže. Pokúste sa byť viac vedomí, naučte sa venovať pozornosť súčasnému okamihu.

Čo chcete začať robiť pre seba vy? Je niečo, čo ste vždy chceli robiť alebo vyskúšať? Ako často ste si povedali, že to, čo robíte, robíte dobre?


Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI