Cestování v páru nebo s kamarádkou je skvělá záležitost, ovšem vydat se na cestu úplně sám, to je teprve to pravé dobrodružství! Přiznám se, že pár let dozadu by mě tahle varianta ani nenapadla, ale člověk míní a život mění. Někdy se rozhodnete vycestovat sami a někdy vám hold nic jiného nezbývá.

Na sólo cestě se toho hodně naučíte, nejen sami o sobě, ale celkově se naučíte nové životní lekci. Pojďme se podívat na pár tipů a rad, jak takové cestování “přežít” a  jak si z toho odnést to nejlepší! Objevíte nejen tipy, ale taky důvody a souhrn mých myšlenek, které proběhly v mé hlavě na jedné z prvních cest, na kterou jsem se vydala. Byl to jednodenní trip a příprava na mnohem větší trip. Nedávno jsem se rozhodla, že letos půjdu poutní cestu do Santiaga de Compostela, a tak by bylo na čase začít trochu trénovat delší trasy. Dnešní článek však nebude o konkrétní cestě, ale to uvidíte dále.

A tady to všechno začíná.

Myslím, že jsem vždycky tíhla k určité samotě, ne že bych neměla ráda společnost, to právě naopak, ráda se obklopuji lidmi, ale ty hluboké pocity, které mám v sobě, si ráda urovnávám v poklidu samoty.

Důvodů je samozřejmě mnohem více, ale tyhle mě osobně přijdou důležité a měly by vám předat tu správnou myšlenku sólo cestování.

Řekla bych, že už nějakou dobu je mezi lidmi sólo cestování velkým “hitem” a stále představuje velkou výzvu!

Sólo cestování vám rozhodně změní život, na to buďte rozhodně připravení!

Důvody:

1. Cesta za poznáním sama sebe

Víte, kdo jste, o tom nepochybuji! Ovšem přesto jsem přesvědčená o tom, že jedině až tehdy, kdy se vydáte někam sami, odhalíte takové stránky svého já, o kterých jste doposud neměli ani tušení. Jste obklopení naprostým tichem i samotou, že po delší době začnete naslouchat svému vnitřnímu já. V tu chvíli začnete doopravdy žít. Přirovnala bych to k jakémusi prozření. Každý si to musí vyzkoušet na vlastní kůži, protože v člověku se odehrávají neskutečné momenty.

2. Vyjdete ze své komfortní zóny

Věta, která mě pronásleduje už nějaký ten pátek. Pořád je ale stejně pravdivá! Komfortní zóna je jakási bublina, do níž se uzavřete a cítíte se tam pohodlně. Jakmile vystoupíte z této zóny, naplníte se motivací, vaše osobnost začne růst, získáte nové možnosti a zkušenosti. Přeskočíte své hranice a vydáte se poznávat něco nového!

Ten správný čas je TEĎ.

3. Neohlížíte se na nikoho dalšího

Cestování ve více lidech nebo jen ve dvou je zpravidla nejlevnější variantou. Všechno se totiž dělí dvěma. Nejen co se bydlení týče, ale dělíte se o jídlo nebo popřípadě auto.  Na druhou stranu, vy jste tím “velitelem” celé cesty a nemusíte se na nikoho ohlížet, je pouze na vás, kde si vyberete spát nebo co budete zrovna jíst. Já osobně jsem na cestách ušetřila více, když jsem jela sama. Jedete si jen podle svého scénáře! Možná právě o tom to celé je, ta možnost nedělat kompromisy!

4. Poznáte nové lidi

Mnohem lépe se seznámíte s novými lidmi. Samozřejmě to platí i v běžném životě, ale také na cestách. Naučíte se nebát se ptát cizích lidí na cesetu, no taky proto, že vám nic jiného nezbývá. Budete více otevření k novým lidem, až vás to mnohdy překvapí, co vše jste schopni sdílet s cizími lidmi. Někdy poznáte nové lidi, se kterými si vytvoříte přátelství, které vám otevřete dveře za dalším poznáním, třeba jiné země, o které jste už dávno snili.

Ať už chcete, nebo ne, lidi budete potkávat takřka denně, v autobuse, v restauraci, na náměstí, prostě kdekoliv. Každodennímu kontaktu se nevyhnete. Nebo takhle, když jsem šla přes přírodní rezervaci na Islandu, nepotkala jsem téměř ani živáčka, ale všeobecně platí to, co jsem psala výše.

5. Otevřete oči

Ať už to pro vás znamená cokoliv. Jakmile se vydáte na cestu, sami otevřete oči! Uvědomění si, že každodenní věci, které prožíváte, nebo věci, které vlastníte, jsou velmi cenné a nejsou samozřejmostí! Získáte jakýsi nadhled na věci, které jste dělali předtím a které děláte teď. Taky si uvědomíte, že lidi, kterými se obklopujete a máte je rádi, jsou pro vás najednou mnohem více důležití. Ne že by předtím nebyli, ale na cestách si uvědomíte zase o něco víc, jak moc je milujete a že vám chybí. Možná se naučíte dávat jim to více najevo. A také přijdete na to, že se s nimi často hádáte kvůli věcem, které ale vůbec nejsou podstatné. Dokážete více vnímat věci okolo sebe. Užíváte si přírody. Daleko silněji vnímáte své vnitřní pocity. Někdy je to boj, co vám budu povídat. Ale to k té sólo cestě patří. Přecejenom každý, kdo se na takovou cestu vydá, má určitý důvod, který je jen jeho a je jedinečný.

Sepsala jsem vám pár tipů, které by se vám mohly hodit a na které je třeba brát ohled.

Tipy:

  1. Vyberte si tu správnou destinaci. Přece jenom cestování po Evropě bude o něco jednodušší a bezpečnější než-li jinde ve světě.
  2. Ubytujte se v hostelech, ty jsou nejlepším místem na seznámení se s dalšími cestovateli.
  3. Používejte sociální sítě. Ať už Facebook, Snapchat, tak i Couchsurfing, kde se jednoduše seznámíte s lidmi nebo si zjednodušíte možnost ubytování atd.
  4. Plánujte. Cestování bude mnohem jednodušší, jakmile budete mít základní věci dopředu nastavené.
  5. Zároveň i improvizujte. Ne každý krok si můžete mít promyšlený dopředu, během své cesty. Zkuste to. Hodně věcí můžete vyřídit či získat za pochodu.
  6. Mějte mapy nebo neonline mapy v mobilu, k tomu se váže i externí disk, který byste měli mít s sebou.

Celý den s úsměvem!

I když se vám třeba nedaří, protože to je samozřejmě někdy součástí cesty, usmívejte se a neberte věci zase tak vážně, pokud tedy nejde o život.  Vše beru s nadhledem a i ty sebevětší problémy spadnou za mé záda a jsou menší a lépe snesitelné.

Nezapomeňte, že když budete cestovat sám, nikdy nebudete osamotě!

Ono taky není důležité, kam anebo na jak dlouho jedete, důležitý je ten krok. Rozhodli jste se v životě něco změnit či nalézt a tady se vám to určitě podaří!

Když se na svůj život budete zpětně dívat, spatříte okamžiky, na něž budete pyšní, místa, která objevíte, se vám navždy zapíšou do srdce i mysli.

Poslední a velmi důležitou součástí nejen sólo cestování, ale celkově cestování jako takového, je “Cesta k seběvedomí a vnitřní jistotě”.

Sebevědomí, mluvím o tom zdravém seběvedomí, které nás pohání dopředu. Je to náš vnitřní kompas, který určuje, že to, co děláme, děláme “správně”. Každý krok kupředu je rozhodně pozitivní!

Doufám, že vás mých pár důvodu, tipů a myšlenek, proč se vydat na sólo cestu, přesvědčilo o tom, že je to ten nejlepší nápad!

Děkuji za přečtení článku až dokonce! Pevně věřím, že pokud jste měli sebevětší pochyby o sólo cestování, jsou pryč!

A vy se můžete vydat na vaši sólo cestu, na kterou nikdy nezapomenete!

Přeji vám hodně sil a trochu toho štěstí, které se vždycky hodí!


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here