Jedna z nejkrásnějších zemí na světě, Thajsko! Zamilovala jsem si ho už v Bangkoku, ale další dny strávené na Phuketu mě přesvědčily na sto procent. Čerstvé kokosy na široké a klidné pláži, horké moře, příroda, milí lidé, luxusní hotel, perfektní jídlo.. To je jen zlomek popisu dokonalé dovolené v zemi smíchu.

Pět dní strávených v hotelu JW Marriot – Khao Lak začínalo ranním tréninkem (2 hodiny ráno českého času), snídaní, kde nevíte, co si dát dřív – sushi, čínské nudle, ovoce, nebo lívance? Zbytek dne strávený v moři s občasnou pauzou na kokosák a rychlé zopáknutí maturitních otázek study hard. Večeře podle chuti thajská, japonská, italská, sea food, nebo street food.

Výlet na Phiphi Island je asi největší zážitek. Brzy ráno jsme přejeli k přístavu, kde jsme nasedli na speedboat a cca hodinku a čtvrt jsme pádili na první ostrov. Phiphi se skládá celkem z šesti ostrovů, kde každý je něčím výjimečný. První zastávka byla krátká, asi třicet minut. Akorát na vyfocení pláže a setkání se s Japoncema, kteří hned chtějí fotku s blondýnou. Druhý ostrov už byl daleko zajímavější, protože jsme vytáhli šnorchly a okukovali podmořský svět divů. Úplně nejlepší ze všech byla Monkey beach. Malá plážička, která měří sotva pár metrů čtverečních a je plná drzých opiček. Opice si na vás dovoluje, ale vy jí nesmíte odporovat, jinak se naštve a kousne vás. Tak byla sranda, kdy se jedna z nich rozhodla rozeběhnout za váma až ke břehu moře, vytrhnout z ruky petky s vodou, napít se a taky si jí odnést domu do skály.

Nekonečně široké pláže, dlouhé odlivy, žádní lidé, klid a mír.
Každý večer jsme si mohli vybrat, jestli zajít na večeři do jedné z hotelových restaurací, nebo venku na tématický galavečer. Vyzkoušeli jsme japonský a thajský. Obcházíte různé cornery s nabídkou salátů, předkrmů, hlavních jídel i dezertů a necháte si udělat jídlo na jaký způsob chcete. Sashimi z tuňáka a lososa, nebo Pad Thai nudle nikdy nezklame, toho bych se mohla ujíst.
Jak už jsem jednou psala, thajská kuchyně je jedna z mých nejoblíbenějších. Podstata je v tom, najít chuť a ingredienci, kterou si oblíbíte, ne všechna jídla jsou pálivá, objevíte i jemnou chuť kokosového mléka a bylinek. Kouzlo netradičních kombinací vás dostane po prvním soustu. Ne jenom nudle a curry, ale také nespočet druhů ovoce, které tato země nabízí. Pitahaya, mini banány, papaya, mango, pomelo, smradlavý durian (stejně to miluju), jackfruit a další druhy, u kterých ani neznám název. Abyste toho ochutnali co nejvíce, servíruje se způsobem “for share” – všechna jídla se dají doprostřed stolu a každý si bere, jak je libo. Já tento způsob uznávám i u nás.

Tradiční jídla: Curry zahrnuje širokou škálu jídel od polévek přes hlavní jídla. Většinou se curry omáčky dochucují kokosovým mlokem (asi jako všechno ostatní). Pálivé červené curry, sladké zelené curry nebo kyselejší žluté curry s hovězím, kuřecím, nebo krevetami.
Smažené rýžové nudle nebo rýži na WOK způsob si tu oblíbí snad každý. Mé milované Pad Thai rýžové nudle doplněné tofu s krevetami, chilli, fazolkami a briliantí třešničkou na dortu v podobě arašídů nikdy neomrzí.
Tom yum je národní extra pálivá polévka, kterou najdete v každém meníčku.
Som Tam spicy papaya salát chutná pokaždé jinak, ale stále se jedná o sladko-kyselý vynikající předkrm.
Jako dezert musíte ochutnat specialitky mango sticky rice, banány ve sladkém kokosovém mléce nebo zase to naší barevnou duhu ovoce s kokosovým či palmovým cukrem.

 Nejlepší kombo – papaya, mučenka, limetová šťáva, kokos a kokosový cukr.

Tohle byl můj post-workout meal. Protejňák v podobě silken tofu, mořské řasy wakame a bezlepkového chlebíku z mořských řas (divnojídlo)

Konečně přichází na řadu hvězda Pad Thai!!!!

Tradiční dezert mango sticky rice je osvěžující a přesto dost sytý. Kombinace manga, kokosové smetany a sladké rýže je geniální, stejně jako způsob servírování.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here