Hlavne mesto Švajčiarska je Bern a nie Zürich. Veľa ľudí si to mýli, pravdepodobne preto, že Zürich je väčší a sídli tu finančné centrum. Ja žijem v Berne už viac ako 10 rokov a nesťahovala by som sa do iného mesta. Aspoň zatiaľ nie. Aj napriek tomu, že Bern nie je žiadna veľká metropola, vždy sa nájde miesto, kde som ešte nebola, a v dnešnom článku by som vám chcela ukázať, čo všetko vám toto mesto s historickými pamiatkami chránenými UNESCO ponúka.

Federálny palác (Bundeshaus)

Priamo v centre mesta sídli federálny palác (Bundeshaus), kde v súčasnosti hniezdi parlament. Zaujímavosťou je to, že je otvorený aj pre verejnosť a počas dna sa organizuje niekoľko prehliadok vo viacerých jazykoch.

Pred palácom sa nachádza fontána, ktorá je v lete prístupná. V zime sa pred palácom postaví malý štadión, kde sa môžete korčuľovať a každú sobotu sú pred Bundeshausom farmárske trhy. Na budovu sa väčšinou v októbri alebo novembri premieta laserová show tzv. “Rendez-vous”, ktorá má každý rok jedinečnú tematiku. Ak sa práve v ten čas budete nachádzať v Berne, určite si ju nenechajte ujsť.

Katedrála Bern Münster

Tato reformovaná katedrála sa nachádza v starom meste a bola postava z miestneho pieskovca. Je najväčším kostolom v meste a keďže vytŕča spomedzi všetkých budov, nie je môže si ju nevšimnúť. Pred katedrálou sa nachádza malé námestíčko (Münsterplattform), kde sa v lete konajú rôzne koncerty a festivaly.

Záhrada ruží (Rosengarten)

V tejto záhrade nájdete okrem ruží aj iné kvety. Rosengarten je na opačnej strane meste, na malom vršku, z ktorého môžete vidieť cele historické mesto Bernu. Nachádza sa tam reštaurácia, kaviareň, detské ihrisko a aj miesto, kde môžete piknikovať. Ja tu v lete chodím relaxovať s knihou, učiť sa alebo na prechádzky so psíkom.

Medvedí Park (Bärengraben)

Keďže medveď je symbolom Bernu, nesmie chýbať ani medvedi park. Ten sa nachádza na brehu rieky Aare, kde pre medvedíkov boli vytvorené prirodzene podmienky pre ich život, môžu šplhať alebo loviť ryby. Toto miesto je obľúbené hlavne pre rodiny s deťmi, ale aj pre turistov. Momentálne tam žije jedna medvedia rodinka.

Hodinová veža Zytglogge

Tato hodinová veža, je asi jednou z najznámejších pamiatok v Berne. Nie je ani minúta bez toho, že by tam nikto bol a fotil si ju. Každú hodinu sa tu nazbiera kopec turistov, ktorí obdivujú zvonkohru, malého mužíčka, ktorý odbije kladivom hodinu. Zytglogge v podstate delí Staré mesto od Nového.

Kopec Gurten

Pamätám si, že, keď sme prišli prvýkrát cez letné prázdniny za maminou do Bernu, tak sme sa šli prejsť. A bolo to na kopec Gurten. Bola to asi hodinová prechádzka, ktorá stala za to. Môžete sa tam dostať aj na bicykli, no najrýchlejšie vás hore vyvezie lanovka. Z kopca máte vyhliadku na cely Bern a na Alpy. Nachádza sa tu reštaurácia a park, kde môžete oddychovať alebo grilovať a pre deti sú tu rôzne preliezky a atrakcie ako napríklad bobová dráha. V lete sa tu koná hudobný festival tzv. “Gurtenfestival”, na ktorom som bola už párkrát aj ja.

Centrum Paula Kleeho

Toto múzeum bolo postavené na pamiatku zosnulému rodákovi a maliarovi z Bernu Paulovi Kleemu. Jeho dcéra venovala všetky jeho obrazy mestu, aby sa na neho nezabudlo. Tak sa môže aj verejnosť kochať jeho dielami. Nielenže tu uvidíte jeho tvorbu, ale dozviete sa viac aj o jeho súkromnom živote. Múzeum bolo postavené v roku 2005 vo futuristickom štýle.

Centrum Starého Mesta (Altstadt)

Altstadt alebo Staré mesto je historické centrum Bernu obklopené z troch strán riekou Aare. Je to chránené územie UNESCA. Nachádza sa tu spomínaná katedrála Münster, Medvedi park a aj hodinová veža Zytglogge. Staré mesto je navštevovane turistami, nachádza sa tu veľa obchodíkov na zakúpenie suvenírov, preto sú niektoré otvorene aj v nedeľu. Okrem toho si tu môžete posedieť v kaviarni alebo reštaurácií a kochať sa pohľadom.

Einsteinov dom

Bern nie len dnes, ale v minulosti lákal mnoho ľudí. Jedným z nich bol aj Albert Einstein, ktorý tu niekoľko rokov žil. V dome, v ktorom prebýval, je dnes múzeum zariadené v štýle, ako keď tam žil. Ak chcete vidieť izbu, v ktorej spal Einstein a dozvedieť sa viac o jeho živote, určite by ste toto múzeum mali navštíviť.

Mesto studní a fontán (Brunnen)

Viete, akú zaujímavosť ešte nájdete v Berne? Fontány a studne. Je ich viac ako sto a sú rozprestrete po celom meste. Fontány sú obohatene aj o sochy, ktoré sú zaujímavé aj pre turistov a každá jedna z nich ma aj svoj názov a význam. Voda vo fontánach je pitná.

Rieka Aare

Aare je najdlhšia rieka vo Švajčiarsku a jej splavovanie ma v Berne veľkú tradíciu. Známa splavovacia trasa začína v meste Thuna a konci na mestskej “pláži” Eichholz v Berne. Trasa je dlhá približne 25 kilometrov. Kto si netrúfa na takú dlhu trasu môže “naskočiť” do Aare na nafukovacom člne aj bližšie. Člny si môžete požičať, ale vide vás to lacnejšie ak si kúpite vlastný. Toto dobrodružstvo musíte vyskúšať. My splavujeme Aare každé leto a nie len jeden krát. Je to výborný relax, ale aj adrenalín. Takže vrelo odporúčam.

Je ešte omnoho viac zaujímavostí, ktoré by sa oplatili vedieť a vidieť. Ak sa vám článok páčil a chcete pokračovanie tak určite dajte vedieť.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here