Když se řekne Barcelona, co se vám vybaví jako první? Mnohým z vás pravděpodobně La Sagrada Familia. Barcelona ale nabízí mnohem, mnohem více. Je plná architektonických staveb, street artu, parků, dobrého jídla a co víc,  moře!

Pojďte se se mnou vypravit na čtyřdenní trip. Zdá se vám to krátká doba? Uvidíte, že se toho i tak dá stihnout opravdu hodně! Vybrala jsem místa, která určitě nesmíte minout a na konci pár tipů.

Barcelona je hlavní město Katalánska a leží s 1,5 miliony obyvatel při pobřeží Středozemního moře. Lidi, všude! Ze života na Islandu, kde dohromady žije 300 tisíc obyvatel, jsem skočila do druhého největšího města Španělska a cítila jsem se jako Alenka v říši divů.

Nezapomeňte na to, že Barcelona rozhodně není jedno z těch měst, které projdete za jeden den. 3-4 dny jsou dostačující na prohlídku těch hlavních památek, ale každopádně počítejte s nachozenými 30 km za den.

První místo, které jsem navštívila, byl park Guell. Park navrhl architekl Gaudi, kterého ještě několikrát zmíním, jelikož jeho významné stavby se objevují po celé Barceloně. Vstupenku do parku si zakoupíte na určitou hodinu, je lepší přijít hned z rána, kdy v parku nejsou davy lidí. Já jsem si ho naprosto zamilovala, už při vstupu jsem z něho měla skvělý pocit, který mě naplňoval po celou prohlídku.

Promenády jsou kryty sloupořadím ve tvaru stromů, některé plochy jsou pokryty barevnou mozaikou ze střepů nebo skla a nad hlavou vám létají zelení papoušci, kteří navodí tu správnou atmosféru. Tady Gaudi opravdu realizoval své dětské sny a představivost. Park je jedním slovem kouzelný.

Park je dobře situovaný a díky své vyvýšené poloze je poklidným místem mezi kontrastním rušným městem.

Přesuneme se do ulice La Rambla, která je srdcem celé Barcelony. Promenáda je dlouhá 1,2 km a najdete zde nespočet útulkých kavárniček a restaurací, spoustu obchodů a květinové trhy. Slavná jak mezi turisty, tak i mezi místními. Spojuje Katalánské náměstí a Kolumbův památník, který také stojí za prohlídku.

Pláž La Barceloneta by byl hřích nevidět, stejně jako zdejší přístav a přilehlé pláže. Nejlepší cesta do přístavu vede z centra města po proslulé La Rambla, navazující most Rambla de Mar a začátek přístavu Port Vell. Výhodovou a současně nevýhodou je dostupnost pláže z centra. V Barceloně jsem byla v březnu a už v tu dobu bylo na pláži nespočetl lidí, který relaxovali a slunili se. Barcelonské pláže jsou plné barů a restaurací, a tak se na každém kroku můžete občerstvit a načerpat trochu energie na další cestu.

Přesouvám se na zdejší rozhlehlý kopec Monjuic, kde naleznete hned několik skvostů. Bohužel mě tlačil čas, a tak jsem navštívila pouze Pevnost Montjuic. Úchvatný pohled z ptačí perspektivy aneb cesta lanovkou až na vrchol. Lanová dráha Teleféric de Montjüic má k dispozici 55 kabinek a délka dráhy je 752 metrů. Odměnou vám bude krásný výhled na celé město!

Castillo de Montjüic se stalo symbolem útlaku, bojů a historických událostí. Pevnost sloužila také jako vězení. Jako vojenské vězení byla pevnost využívána až do roku 1960. Od té doby působila jako vojenská základna a nyní slouží všem Barcelóňanům.

Z pevnosti Montjuic se přesuneme zase do centra, kde rozhodně nemůžete minout obrovský místní trh Mercado de La Boqueria. Tady zažijete tu pravou atmosféru Barcelony! Španělsko je divoké a nikdy nespí. Ano, když tedy nepočítám poobědové šlofíky.

Na trh se vydejte v dopoledních hodinách. Ze všech stran se na vás bude linout vůně, ať už masa, nebo ovoce, pečiva a dalších pochutin. Vše perfektně naaranžované. Nevíte, kam se dívat dříve. Kam se jen podíváte, tam je něco dobrého, pomalu to ani nestačíte stíhat. Dali byste si doslova všechno, tak samozřejmě i mě zlákala vůně a pár euro jsem tam utratila.

Když váš dovolenkový den začínáte právě na tomto trhu, cítite se jako místní! Káva v ruce, plné břicho a pomalu už čas na siestu.

Přesouváme se do slavného stadionu Camp Nou nebo Nou Camp, jak chcete. Domácí hřiště FC Barcelona, které je druhým největším stadionem na světě a druhým největším v Evropě! Sice nejsem velkým příznivcem fotbalu, nebo jinak – nesnáším fotbal, ale navštívit Camp Nou, pokud jste v Barceloně, to je povinnost. Vstupenky zakoupít přes jejich internetové stránky a s předstihem i za slušný peníz, ono taky záleží, na jaký zápas zrovna jdete.

Zážitek předčil má očekávání a já musím jen konstatovat, že to rozhodně stálo za to. Při prvním gólu všichni jásali jako u vytržení a ta energie mě naprosto zasáhla! Takovou atmosféru jsem nikdy nezažila! Ať žije Camp Nou.

Další zastávkou je Tibidabo, které se v  mém srdci ocitá na prvním místě. Tibidabo je hora, která shlíží na Barcelonu ze severozápadní části. Jde o největší vrchol přírodního útvaru Serra de Collserola. Naprosto kouzelné místo s výhledem na celou Barcelonu s kostelem, který mi připomíná Disneyho pohádky.

Hlavní atrakcí je zábavní park, ve kterém najdete hned 25 atrakcí. Já bohužel nejsem velkým oblíbencem zábavních parků, ale celkově ten fakt, že je vše hezky pokupě, dodává místu neskutečnou atmosféru.

Kvůli tomuhle místu bych se do Barcelony ještě jednou vrátila, abych se zase na chvíli cítila jako v pohádce.

Tak jo, jsme skoro na konci výletu. Mysleli jste si, že jsem zapoměla na nejslavnější budovu celé Barcelony? Tak to rozhodně ne! Sagrada Família – ikonická stavba Barcelony a také jedno z nejznámějších architektonických děl významného umělce Antonia Gaudího. Po více jak sto letech není výstavba stále dokončena. Jeho práce vykazuje vlivy maurské architektury. Sagrada Família byla v roce 1984 zařazena mezi světová dědictví UNESCO. Důvodem je zejména jedinečná architektura a schopnost Antonia Gaudího vytvořit umělecký a inovativní projekt. Další zajímavostí, která možná není tak známá, je fakt, že v roce 2010 papež Benedikt XVI. prohlásil katedrálu bazilikou.

Gaudí byl přesvědčen, že by stavby měly připomínat přírodu. Inspiraci přírodou aplikoval hlavně u návrhu přirozených oblouků v interiéru budovy. Po jeho smrti byl Gaudí pohřben uvnitř budovy! Hrob si můžete prohlédnout v podzemní úrovni.

K téhle dominantě jsem dojela na kole, což doporučuji všem. Vypůjčení kola přes aplikaci je velmi snadné, rychlé a levné. Ušetříte spoustu času. V Barceloně jsou vedle chodníků pro chodce také chodníky pro kola, takže bezpečná cesta může začít.

Po dokončení výstavby bude bazilika nejvyšší náboženskou stavbou v celé Evropě. Jestli se toho dočkáme, je ovšem ve hvězdách.

V blízkosti se nachází příjemná kavárna, kde si můžete objednat sangriu a nějaké menší občerstvení. Ano, tady si trochu připlatíte, ale za ten výhled to rozhodně stojí!

Tipy na závěr:

  • Nákup online vstupenek, kdy ušetřete peníze, nervy a hlavně čas.
  • Ubytování hledejte přes Airbnb.
  • Pokud nechcete utrácet, vyhledávejte restaurace spíše mimo centrum v zapadlých uličkách, uvidíte, že to nakonec bude stát za to.
  • Vybírejte si spíše měsíce z kraje roku, v letních měsících se v centru města upečete.
  • Pujčte si kolo, je to zábava a za jeden den toho uvidíte mnohem víc, než se proplétat metrem.
  • Dávejte si pozor na kapsáře a různé rádoby umělce, kteří jsou schopní vás otravovat docela dlouho.

Další místa:

  • Pokud budete mít čas navštivte i místa jako je Casa Batlo nebo přístav Port Vell.
  • Pokud máte rádi nákupy, Maremagnum nabízí nespočet obchodů a hned vedle obchodního centra se nachází obrovské Akvárium Barcelona, vstupné je kolem 20 euro.
  • Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia, která se nachází v historické čtvrti Barri Gótic.
  • V neposlední řadě Arc de Triomph.

Poslední fotka z parku de la Ciutadella, relax, káva v ruce, všudepřítomné kvetoucí stromy, klidná procházka. Tím bych ráda ukončila svoji travel tour de Barcelona. Je to opravdu krásné město, které toho hodně nabízí, a já jsem velmi vděčná, že jsem měla tu možnost ji vidět. A kdo ví, možná se tam jednou vrátím.

Barcelono jsi výjimečná!  

Doufám, že vás můj dnešní článek motivoval k cestě do krásného města, kterým Barcelona bezpochyby je. Tak co, už máte koupeny letenky?


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here