Bloggers RE

TRIČKO S POTISKEM: JAKOU TECHNIKU SI VYBRAT?


V tomto článku bychom chtěli popsat nejoblíbenější techniky potisku triček. Uvědomujeme si, že do triček dáváme velkou část sebe, a proto je důležité zvolit pro projekt a objednávku nejoptimálnější variantu potisku.

Nejdůležitější problémy, které je třeba při přípravě nabídky triček na trickovy.cz zvážit, jsou: množství, základní materiál, typ a formát grafiky pro tisk. Pokud jde o technologii, můžeme rozlišovat: sítotisk, flex a flock thermotransfer, plastický transfer, přímý DTG tisk, ekosolvent, digitální tisk, sublimace a výšivky.

Metody potisku triček

Sítotisk

Nejstarší technologie zdobení oblečení. Zjednodušeným způsobem spočívá tisk v přenosu vzoru přes šablonu připomínající mřížku. Na průsvitných místech zbývá barva, která potom přechází k materiálu.

Výhody potisku: trvanlivost tisku, široký výběr materiálů, nízká cena za velké množství

Nevýhody sítotisku: potřeba připravit matrici/síto je před zahájením značení nákladná, takže tisk malých množství je nerentabilní

Termotransfer flex/flock

Technologie je založena na vykreslování (řezání) fólií s „kluzkou“ nebo „chmýříčkovou“ strukturou, respektive flex a flock. Dále zahřejeme připravené médium do materiálu pomocí speciálního lisu za použití vhodné teploty, tlaku.

Výhodou této technologie je trvanlivost, schopnost provádět objednávky od1 kusu a kombinace barev. Dodáme zde, že ne každý kombinuje barvy, je možné, abychom vytvořili logo s flex pomocí několika nebo několika desítek barev.

Nevýhody: Bohužel, flex není možné použít na malé, komplikované návrhy. Doporučuje se, aby projekty nebyly tenčí než 1 mm.

Digit, ekosolvent, termotransferový tisk

Velmi moderní techniky zdobení, díky těmto metodám můžeme v podstatě vytvořit jakýkoli vzor uzavřený v určitém tvaru. Grafika je potištěna na fólii speciálními barvami ekologického rozpouštědla, poté je nastříhána a svařena do materiálu (bavlna, polyester).

Výhody: Vysoká trvanlivost tisku, plně barevný tisk – přechody tónů. Ideální řešení pro loga, sportovní loga, která jsou nejčastěji umístěny na hrudi. Určitou výhodou prezentovaných technik je možnost malých investic za nízkou cenu.

Nevýhody: Pokud uděláme malá loga – např. 8 nebo 9 cm, řešení je perfektní, ale pokud je grafika větší, vytvoří se na triku krusta a na tomto místě materiál nevdechuje. Proto se pomocí této techniky tisku nedělají prvky větší než 15 cm.

Sublimace

Metoda sublimace v každém vydání je téměř dokonalá. Tzv. malá sublimace zahrnuje potisk na poháry, polyester a všechny materiály se speciálním polymerním povlakem připraveným pro tisk. Polyesterová trika, keramika, podložky pod myš, deštníky, kroužky na klíče atd.

Výhodou sublimace je její trvanlivost. Tisk je nesmrtelný, barevný a nepostřehnutelný. Doporučujeme polyesterová trička – v jasných barvách – sublimační barva proniká do polyesterových vláken, umírá je a způsobuje, že tisk „dýchá“ spolu s tričkem.

Nevýhody: Jediným limitem jsou tmavá trička (odstíny jako černá, tmavě modrá, chrpa), bohužel nebudeme provádět sublimaci – pouze přenos. Poslední barva materiálu, na kterém je možné sublimace, je červená, na které natištěná černá vypadá velmi pěkně.

Výrobců triček s potiskem je skutečně mnoho a každý používá jinou metodu pro potisk. Důležitá je nejen kvalita tisku, ale i materiálu samotného.


Bloggers RE

Máš blog, Instagram nebo YouTube? Jsme platforma, která spojujeme online tvůrce a influencery z Česka a Slovenska. Přidáš se taky?

Add comment

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

X