Bloggers RE

UŽÍT SI VÁNOČNÍ TRHY?

Vánoční trhy. Místo, které nás dokáže krásně vánočně naladit. Zvlášť poslední dobou však bohužel také odradit. Jak se mění v průběhu času a jak si je co nejvíc užít? O tom, kterak se to letos daří, nebo nedaří mně, se můžete dočíst v následujících řádcích.

Čím je člověk starší, tím náročnější bývá nasát to správné vánoční fluidum… Proto jsem snad odjakživa (alespoň co si pamatuju) zbožňovala vánoční trhy. Byla to pokaždé taková sázka na jistotu, že si ho alespoň kousíček pochytm do kapes nebo pod čepici a odnesu domů. Navíc ty naše trhy v kulisách historické Olomouce byly vždy takové milé, útulné, malebné a výjimečné. Tak moc výjimečné, až začaly být vyhlášené široko daleko a lákat návštěvníky ze všech koutů republiky. Zároveň s tím však paradoxně jejich kouzlo postupně vyprchávalo. Když na vánoční olomoucká náměstí zamíříte někdy odpoledne nebo v podvečer, a nedej bože ještě během adventního víkendu, můžete být dost nemile překvapeni.

 Já už se jim v posledních letech během těch exponovaných časů snažím spíš vyhýbat. Davy tlačících se lidí, všudypřítomný nadměrný hluk a alkoholové výpary, to úplně nejsou Vánoce podle mého gusta. Ale pokud se naskytne možnost zažít trhy ve všední den dopoledne nebo kolem poledne, nikdy si ji nenechám ujít. Návštěvníků je tam tak akorát, aby byly uličky mezi stánky zabydlené, ale rozhodně se nemusíte prodírat přelidněnou masou a trávit desítky minut ve frontách na cokoliv. Pokud chcete, můžete taky v klidu rozjímat a poslouchat maximálně cinkání přání ze zvoničky nebo sem tam nějakou tu koledu.

Překonat překážky 

Letos jsem se těšila, jak si trhy krásně užiju, jak budu chodit na dlouhé zimní procházky zakončené právě mezi stánky na náměstí. Jenže to mělo hned několik zádrhelů…

Na první obhlídku jsem se vydala ještě když se všechno teprve chystalo a bylo otevřených jenom pár chaloupek. Těch s punčem samozřejmě, ty jsou vždycky otevřeny daleko víc než jakékoliv jiné. Pro mě letos punč jedině dětský, což mi na chuťových pohárcích z posledního koštu utkvělo jako nepříliš zdařilý cukrový roztok, o nějž není radno stát. Schválně jsem si všechny ty chaloupky obešla, jestli by náhodou neměli nějakou alternativu, jako třeba svařený mošt. Neměli. Riskla jsem tedy jeden dětský lektvar, a nakonec to nebylo tak zlé. Vlastně to bylo i docela dobré, vzhledem k mým očekáváním. Trhy bez punče by se tedy zvládnout daly.

Zbývalo se ještě vyrovnat s nepříjemnou skutečností dlouhodobě znehodnocené dominanty náměstí. Radnice nešťastně zahalené do lešení a až nedůstojně připravené o svou korunu krásy skalpovanou hlavní věží. Už v létě mi bylo líto turistů, kteří olomoucké centrum uvidí v tomhle stavu a nechápala jsem to načasování. A to jsem ještě netušila, že stejně smutný úděl postihne i vánoční trhy. No, nedá se nic dělat, snad se někdy dočkáme a snad bude výsledek opravdu stát za to. 

V poněkud špatné kondici se mi zdál hned takto zkraje i náš vánoční strom. Okamžitě mě napadlo, že asi schválně nevybrali ten nejreprezentativnější vzorek, aby se vším tím lešením příliš nekontrastoval… Posléze jsem ale zjistila, že je to stromeček s příběhem. Stromeček z jednoho olomouckého sídliště zralý na porážku. Čili se mu dostalo velmi důstojného rozloučení a může si ještě splnit své vánoční poslání. Takový stromeček bych přece nemohla nemít ráda!

Takže všechny výzvy a nástrahy překonány či přelstěny, a teď už si jen dosyta užívat a čerpat do zásoby to magické fluidum… Nebo ne?

Realita vs. očekávání

Na Mikuláše byli objednaní na ultrazvuk miminka. Respektive Ona byla objednaná, ale On si tato vyšetření nikdy nenechal ujít, pokaždé si zařídil tolik vzácné volno. Ona už si v duchu vysnila, jak bude jejich následující společný volný pracovní den v adventní době vypadat. Jistě už napadne lehký bílý sněhový poprašek. Zároveň to bude ale takový ten jasný den s azurově modrou oblohou a oslnivými slunečními paprsky. Čili ten sněhový poprašek se bude navíc i krásně třpytit. Prochází se ruku v ruce po trzích, nakupují drobné dárky a mlsají dobroty. Třeba ty pečené kaštany, které si Ona nikdy neodolá nekoupit, aby se pak mohla zase vztekat, že se nedají oloupat, a už vůbec ne v mrazu a za chůze.

Na Horním náměstí si ve zvoničce cinknou pro splněná přání a nebude jim vadit ani lehce unavený stromeček ani těžce opancéřovaná radnice. Pak se přesunou na Dolní náměstí, kde se prohřejí doušky dětského punče a nebude jim vadit, že je sladký jako láska. U toho budou zasněně pozorovat bruslaře na kluzišti. Možná už se začne i lehce stmívat, aby krásně vynikla všechna ta romantická světélka. A aby nebylo té sladké romantiky málo, stylově vše zakončí vyhlídkovou jízdou na ruském kole.

A teď z obláčku zpátky na zem. Snad od začátku adventu už ji trápí úporný suchý kašel. Ráno se tak probouzí s knedlíkem v krku, nemůže mluvit a dusí se. Za okny se válí šedá mlha, vane krutý vichr z hor, zkrátka ukázkový nečas. Kolem trhů vlastně jenom proběhnou s drkotáním zubů a jedinou vizí: co nejdřív zaplout někam do tepla. Tady nastává alespoň drobná shoda. Od horkého nápoje pohlíží na hemžení kolem kluziště. Není to ale v přímém přenosu, nýbrž zpoza okna její oblíbené kavárny.

Vlastně její nejhezčí návštěva trhů byla právě ta první, předadventní… Nakonec se sice dočkala i těch svých vysněných prosluněných okamžiků, ale bylo to bez něj a cestou k paní doktorce (kvůli tomu stále neustupujícímu kašli), což není zrovna ten nejpříhodnější moment. O nějakém nasávání a vychutnávání atmosféry nemohla být úplně řeč. Ale pár pěkných pohledů si tam i tak přece jen nastřádala. Navíc advent ještě nekončí a naděje umírá poslední!

Tak mi držte palce a ať se vám na vánočních trzích daří lépe!

Kateřina Vychodilová

Article Editor

Přidat komentář

.