Bloggers RE

VĚCI, KTERÝMI ZABÍJÍME SVÉ BLOGY


Autor: Lenka Koubová, littledreamer.cz

Ahojte,

jsem člověkem, který rád čte blogy a rád objevuje nové. Během brouzdání po internetu a hledání nových blogů ale občas narazím i na takové, které mne něčím odrazují a já je hned zavírám. Nedávno jsem se zamyslela nad tím, co vlastně tyto věci jsou, a o tom bude dnešní článek. Doufám, že se v následující odstavcích nepoznáte.

Absence odstavců

Nevadí mi číst delší články, do některých se ponořím a ani neregistruji, že už je vlastně čtu docela dlouho. Co mi ale vadí hodně, je to, když dlouhé články nemají odstavce. Kdo by se dokázal orientovat v několika desítek řádků dlouhého textu a neztratil pozornost, když by text nebyl logicky rozdělen do odstavců? Když na nějaký takovýto článek narazím, okamžitě blog vypínám, protože nechci ztrácet čas snahou o orientaci v neuspořádaném textu. V naprosté většině z článku stejně nic nemám, protože se stále snažím jen se neztratit.

Nečitelné písmo 

Další věcí, která mne dokonale dokáže odradit od čtení článku, je nečitelné písmo. Nedávno jsem narazila na blog, jehož černé úzké písmo se natolik vpíjelo do bílého pozadí, že jsem nedokázala dočíst ani jednu větu. Jo, písmo sice vypadalo krásně, ale číst se nedalo. Příliš malá písmenka vašemu blogu také spíš uškodí, než aby pomohla.

Nadpis článku v angličtině

Toto je taky další z věcí, které úplně nerozumím. Nepřijde mi moc logické dávat článku anglický název, a pak ho celý napsat v češtině. Chápu, že na angličtinu může kliknout víc lidí, ale přijde mi to takové zbytečné. Stejně když ti lidé přijdou, tak také odejdou hned po tom, co zjistí, že danému článku absolutně nerozumí. Tento “prohřešek” ale neznamená, že blog okamžitě přestanu číst anebo že si daný článek nepřečtu, to ne, ale už to nedělá tak dobrý pojem. Vždy se raduji, že mám to štěstí, že článku vůbec rozumím, když je název jiným jazykem.

Font, který nepodporuje diakritiku

Ano i já chci mít hezké písmo v nadpisech a tak. Ale radši budu mít trochu normálnější písmo, než to, které nepodporuje diakritiku. V těchto případech není snad rušivější element než “č” psané fontem Times New Roman mezi úhlednými psacími písmeny. Tato věc mi taky velmi kazí pohled na celý blog. Sama s tím občas bojuji. Vyhlídnu si nádherné písmo, které bych zrovna chtěla, a když zjistím, že nepodporuje diakritiku, jsem celkem naštvaná. Ale nikdy ho tam nenechávám.

Přeplácaný blog 

Další věcí, která mne odrazuje od čtení blogu, je to, když má blog dvě postranní menu. Ty jsou ještě k tomu obě dvě přeplácané všemi možnými nesmysly. Tato věc mi také kazí pohled na blog a přitom mi přijde, že v těchto postranních menu stejně nejsou věci, které na blogu musíte mít. Většinou jsou to nějaké nepotřebné funkce. Myslím, že blog může hodně dobře fungovat i s jedním menu a navíc ani nevypadá tak, že je v něm prostě něco navíc.

Nepříjemný agresivní design

Každý blog je hodně i o designu, i když bychom byli radši, aby nebyl. Dělá to totiž z blogerky grafičku. Podle mne by design neměl být v tmavých barvách a neměl by obsahovat víc jak tři barvy. Musí být prostě příjemný na pohled. Žádné barvy, které se k sobě vůbec nehodí. Myslím, že v této době už ani nemusím zmiňovat obrázky za textem. To už snad nikdo nedělá. Když je mi prostě design nepříjemný na oči, blog vypínám.

Články bez fotek

Tyto články se mi bohužel také nečtou nejlépe. Je vždy lepší, když k článku přiložíte fotku, která dokresluje to, co chcete v článku říci, anebo fotku něčeho, o čem v článku píšete. S tímhle se mnou také určitě bude plno z vás souhlasit. Články bez fotek rozhodně trochu odrazují od čtení. Jen si dávejte pozor na autorská práva, když budete do článku vkládat fotku, která není vaše. Někde jsem se dočetla, že existuje i stránka, na které jsou fotky, které můžete bez postihu použít. Přímo ji ale neznám.

Tak to by bylo na toto téma vše. Souhlasíte se mnou v něčem? Co vždy přiměje vás, abyste daný blog zavřeli?

Na viděnou u dalšího článku,

Lenka


3 komentáře

  • V niečom súhlasím, v niečom až tak nie. Napríklad fotny s diakritikou sú pre mňa nevyhnutnosť a rovnako nerozumiem anglickým nadpisom. Čo sa týka tmavého designu, ten mne osobne neprekáža, ale samozrejme posudzovanie je vždy subjektívne. Dôležité je, aby blog pôsobil príjemne.

  • Přesně jak píšeš, odradí mě dlouhé texty bez mezer nebo špatná kombinace barev pozadí a textu, že to nejde číst. Snažím se, přijít na něco dalšího, ale pěkně jsi to shrnula celý, že nic nevymyslím 😀

  • Čitelnost a přehlednost je důležitá, ale nevidím důvod, proč by bloger měl všude za každou cenu cpát fotky. Pokud fotit neumí, tak ošklivé nebo průměrné snímky mu uškodí. A když použije milionkrát použité z databanky, taky si ho nikdo nezapamatuje. A než obrázek, který nesouvisí, tak raději nic …

    Příběhy z mlhy a éteru

Instagram @bloggersre

Náš Instagram