Bloggers RE

VEGÁNSTVO PRE ZAČIATOČNÍKOV?


Vegánom sa nestanete zo dňa na deň! Nezáleží na tom, prečo sa chcete vzdať živočíšnych produktov, každý začiatok je ťažký! Najmä ak veľmi radi jete mäso či mliečne výrobky. Otvorte sa novým veciam, nenechajte sa na seba vyvíjať tlak, a predovšetkým jedzte dobre a zdravo! S nasledujúcimi jednoduchými tipmi pre začiatočníkov to pôjde ako po masle aj s vegánskou stravou…

Je pre vás blaho zvierat dôležité? Je to zmena podnebia, ktorá vás motivuje k prijatiu rastlinnej stravy? Alebo sa len chcete začať zdravo stravovať? Uvedomte si, prečo sa chcete dať na vegánsku stravu, bude pre vás ľahšie dosiahnuť váš cieľ. Robte to dobrovoľne! V tomto zmysle neexistujú žiadne prekážky, iba pokroky. Nájdite si správne tempo a netlačte na seba.

Ako vegáni nežijete automaticky zdravo. Je dôležité, aby ste dbali na vyváženú a zdravú stravu. Vegánske hotové výrobky chutia síce dobre, ale zvyčajne sú rovnako nezdravé ako bežné varianty. Varte teda čerstvé jedla tak často, ako môžete, a dajte pozor na to, aby ste mali dostatok vlákniny, minerálov, rastlinných bielkovín a vitamínov.

Tip na začiatok: Ak sa vám padne ťažko zaobísť sa bez mlieka alebo mäsa, pretože vám chutia, mali by ste určite vyskúšať rastlinné náhrady. Pokiaľ ide o náhrady mäsa, existuje veľa produktov, ktoré sa veľmi približujú chuti a štruktúre mäsa. Do tejto kategórie často patria aj Seitan alebo Quorn. 

Každý, kto sa vedome stravuje vyvážene, môže vegánskou stravou pokryť všetky potrebné živiny. Až na jednu jedinú výnimku – vitamín B12. Vitamín je dôležitý pre náš nervový systém a metabolizmus, no je obsiahnutý výlučne v živočíšnych produktoch. Preto by ste mali pravidelne užívať doplnky vitamínu B12!

Nepanikárte, ak na začiatku prechodu budete pociťovať hlad. Vaše telo sa musí najskôr prispôsobiť novej strave. Pretože rastlinná strava má prirodzene menej kalórií ako živočíšna strava, je potrebné získať potrebné kalórie a jest’ viac. Uistite sa, že jete dosť, aby ste sa vyhli prejedaniu. Je skvele mať vždy so sebou zdravé snacky ako napríklad müsli tyčinku, orechy či sušené ovocie.

Na začiatku sa môžete stretnúť s nepochopením vo vašom okolí. Hovorte s vašimi priateľmi a rodinou o dôvodoch, prečo ste sa tak rozhodli a čo vás motivuje. A keď im navyše navaríte lahodné vegánske jedlo, stretnete sa s väčším porozumením. Ak nechcete variť svojim priateľom sami, pozvite ich na dobre jedlo do vegánskych reštaurácií.

Nenechajte sa zahanbiť influencermi, ktorí zvládajú komplikované jedlá. Nie každé vegánske jedlo musí vyzerať dobre. Dôležité je len to, aby vám chutilo a bolo vyvážené. Varenie by vám takisto malo robiť radosť! Najlepšie je začať s jedlami, ktoré sú jednoduché, napríklad vegánske karí, zeleninové recepty polievky alebo šaláty.

Dnes už vegánstvo nie je žiadne tabu. Je to životný štýl, ktorým žije čoraz viac ľudí. Existuje mnoho alternatív, ktoré nahradia mlieko, vajcia či mäso. A sú skvele! Stačí len vyskúšať a nebáť sa niečoho nového! Navyše pomôžete nie len sebe, svojmu zdraviu, ale aj životnému prostrediu.


Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI