Bloggers RE

VIAC AKO IBA HÓKUS-PÓKUS! POZNÁTE ÚČINKY TÝCHTO LIEČIVÝCH RASTLÍN?

Rastliny a bylinky majú zázračnú moc a už tisíce rokov sú nielen skvelým dochucovadlom jedál, ale využívajú sa aj na liečenie rôznych chorôb. Na to, aby ste využili silu prírody, nepotrebujete vedieť čarovať. Stačí využiť účinky a zázraky prírodných bylín. 

Ako na to a ktoré rastlinky vám môžu pomôcť pri rôznych ťažkostiach sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Liečivé byliny, ktoré majú pozitívny vplyv na žalúdok

Iberka má relaxačný účinok na pohyby kŕčovitých svalov žalúdka, ktoré môžu spôsobiť napríklad nepríjemné pálenie záhy. Ak vás trápia bolesti žalúdka, vhodný je čaj z archangeliky lekárskej, feniklu alebo čerstvého harmančeka. Nikdy by ste nemali piť horúci čaj, ten len zbytočne dráždi žalúdok.

Tip: Ak si chcete preventívne zabrániť žalúdočným ťažkostiam, pridávajte do vašich jedál jemne aromatické liečivé byliny ako majorán, rascu alebo šalviu.

Liečivé bylinky proti bolesti hrdla a kašľu

Šalviový čaj má veľmi upokojujúci účinok na bolesť hrdla. Teplý čaj môžete aj kloktať alebo použiť ako zábal na krk. Handričku ponorte do teplého šalviového čaju a priložte si ju na desať minút okolo krku.

Menštruačné bolesti

Alchemilka, rebríček, železník lekársky (verbena) a nátržník husí zmierňujú menštruačné bolesti. Protikŕčový účinok má aj teplý kúpeľ, do ktorého si pridáte 2-3 hrste listov medovky lekárskej. A aj tu opäť šalvia zmierňuje výkyvy teploty a reguluje krvácanie.

Na posilnenie nervovej sústavy

Ak vás trápi nervozita, vhodné sú rastliny ako valerián, medovka lekárska, rozmarín alebo ľubovník, ktoré zmierňujú nervové napätie.

Tip: Aj vôňa levandule a ruží upokojuje nervy. Skvelý tip na relaxáciu je dať si pod vankúš voňavé vrecúško naplnené sušenými kvetmi levandule a problémy so zaspávaním a nepokojné noci sa doslova vyparia.

Bylinky krásy

Proti čiernym bodkám a akné je najlepšie bojovať pomocou matky prírody. Olej z čajovníka austrálskeho (Tea tree) má protizápalový účinok a reguluje tvorbu kožného mazu. Každý večer si nakvapkajte pár kvapiek vzácneho éterického oleja na vatový tampónik a potierajte si ním postihnuté miesta pokožky. Na veľmi silné akné sa hodia krémy s výťažkami z nechtíka lekárskeho alebo fialok, ktoré majú upokojujúci účinok.

Proti zápche

Čaj z rasce a anízu je jedným z klasických liečivých rastlín proti zápche.

Vedeli ste, že… lyžica ricínového alebo sladkého mandľového oleja nalačno by mali nepríjemné blokády vyriešiť okamžite? Všetky opatrenia a lieky proti črevným blokádam však majú jednu spoločnú vlastnosť – správne môžu fungovať, iba ak je telo dôkladne vypláchnuté vodou, preto je pitný režim dôležitý. Pite najmenej dva litre denne.

Prírodná detoxikácia

Žihľava síce na pokožke svrbí, ale pre vnútro je ako šálka medu a vie detoxikačné zázraky. Odvodňujúci účinok má aj nálev so žeruchy, bazalky alebo púpavy.

Svalové napätie

Napätým svalom nepomáhajú iba liečivé rastliny, ale aj ruky. Účinok masáže najlepšie podporia prírodné oleje, ktoré pôsobia relaxačne. Najúčinnejšie sú eukalyptové, pepermintove a borovicové prírodné oleje.

Používate bylinky a ich liečivé účinky? Ak áno, ktoré a ako? Podeľte sa s nami o vaše tipy v komentároch!

Upozornění: Berte prosím na vědomí, že žádné informace z článků na platformě BloggersRE nesmí být považovány za lékařské nebo jiné zdravotní poradenství. Texty slouží pouze pro inspiraci a aplikace je na vlastní nebezpečí. Autoři článků a platforma BloggersRE se zprošťují jakékoliv odpovědnosti za případné zranění nebo škody. V případě potřeby konzultujte prosím danou věc s vaším lékařem.

Dominika Blchová

Article & Interview Editor and Social Media Manager

Přidat komentář

.
.