Bloggers RE

VIANOCE OKOLO SVETA #1


Vianoce sú takmer za dverami a pre väčšinu z nás sú to tie najkrajšie sviatky v roku. Na vianočné sviatky máme už každý svoje zaužívané rutiny a tradície, ktorých sa nechceme vzdať a na ktoré sa tešíme.

Nie všetky krajiny ale slávia Vianoce tak ako my. V dnešnom článku sa dozviete, ako trávia a aké vianočné tradície majú v zahraničí. 

Švajčiarsko

Žijem už vyše 10 rokov vo Švajčiarsku a pár zaujímavosti som si všimla. Advent je začiatok vianočných príprav. Adventné kalendáre sú populárne. V niektorých dedinách a mestách existujú dokonca “Adventné okná” na domoch a bytovkách. V deň, keď je byt, ktorý ma na okne napísané číslo daného dňa, usporiada malé občerstvenie alebo ochutnávku pre miestnych. Môže prísť ktokoľvek. Väčšinou to usporiadavaju ľudia pred vchodom, kde je viac miesta a kto príde, môže si pochutnať na jednohubkách alebo varenom víne a pokecať.

Vianočné trhy sú veľmi obľúbené v mestách, kde si môžete kúpiť všetky druhy vianočných jedál a ozdôb. K dispozícii sú veľké svetelné displeje a vy si môžete pochutnať na ešte horúcom varenom víne! Náš vianočný trh v Berne začína 30.11. a trvá do 24.12.

Vianočné stromčeky sa kupujú a zdobia na Štedrý deň. Veľa predajcov predáva živé stromčeky na rôznych miestach, či už v meste alebo pred nákupnými centrami. Sú zdobenými tradičnými ozdobami a niektorí dokonca na stromoch pália skutočné sviečky. Darčeky sa otvárajú 24. decembra.

Vianočná večera sa podáva takisto na Štedrý deň a medzi švajčiarske tradičné jedlá patrí šunka, zapečené zemiaky s roztopeným syrom (tzv. Raclette). Ako dezert sa servíruje vianočné pečivo, na ktoré má každá rodina domáci recept.

Ďalším typickým jedlom je fondue. Je to roztopený syr v špeciálnom hrnci, do ktorého si namáčate chlieb nakrájaný na kocky. Kto má radšej sladkú verziu, môže si urobiť čokoládové fondue a namáčať kúsky ovocia.

A na záver ešte malý bonus. Vo Švajčiarsku existujú štyri úradné jazyky. Veselé Vianoce vo švajčiarskej nemčine sú „Schöni Wiehnachte“, vo francúzštine „Joyeux Noël“, v taliančine „Buon Natale“ a v retoromancine „Bella’s festas da Nadal“.

Ak chcete zažiť tradičné švajčiarske Vianoce, určite by ste mali na tieto sviatky navštíviť hory, ísť sa lyžovať alebo snowboardovat a potom zakotviť niekde v bernských Alpách u niekoho na dedine, kde sa ešte stále tradične oslavuje. 

Grécko

Na Štedrý deň deti, najmä chlapci, chodievajú spievať na ulicu „kalanda“ (v preklade koledy). Pri spievaní hrajú na bubny a triangle, a ak sa ich spev ľuďom páči, dostanú peniaze alebo sladkosti.

Každý december sa na Aristotelovom námestí v Solúne (druhé najväčšie mesto Grécka) postaví obrovský vianočný stromček a tri lodné stožiare. Zdobené lode sú v Grécku veľkou tradíciou, pretože v minulosti sa tieto lode umiestňovali pred domy, keď sa námorníci vracali z námorníckych plavieb na Vianoce domov.

Hlavným vianočným jedlom je pečené jahňacie alebo bravčové mäso. Podáva sa so špenátom, syrovým koláčom a rôznymi šalátmi a zeleninou. K ďalším vianočným a novoročným potravinám patrí samozrejme Baklava (sladké pečivo vyrobené z lístkového cesta plnené nasekanými orechami a medom). Pečivo sa konzumuje na raňajky alebo ako predjedlo.

Obľúbeným dezertom je melomakarono. Sú to vaječné koláče z múky, olivového oleja a medu, ktoré sa potom obaľujú alebo posýpajú vlašskými orechami.

Po grécky sa “Šťastné a veselé Vianoce” povedia „Kala Christougenna“.

Lotyšsko

Aj deti v Lotyšsku si myslia, že Santa Claus prináša darčeky. Darčeky sa zvyčajne ukladajú pod vianočný stromček tajne, keď nikto nie je v okolí. Deti sa učia básne a keď zarecitujú, tak si môžu otvoriť svoje darčeky. 

Tradičným jedlom lotyšskej vianočnej večere je varený hrášok so slaninovou omáčkou, k tomu slaninové závitky a ako koláčiky sú takisto typické perníky.

Zaujímavosťou je, že Lotyšsko tvrdí, že je domovom prvého vianočného stromčeka, ktorý sa prvýkrát objavil na námestí hlavného mesta Riga v roku 1510. I keď veľa ľudí si myslí, že vianočný stromček pochádza z Nemecka, prvý zaznamenaný bol v Lotyšsku.

Každá krajina má svoje tradície, čo si myslím, že je úžasné a netreba na ne zabúdať. V nasledujúcom článku “Vianoce okolo sveta #2” sa pozrieme na ďalšie vianočné tradície v zahraničí. Kde by ste chceli Vianoce prežiť vy?


Dominika Blchová

Interview & Article Editor at @bloggersre //@influencedot
💯 #vegan 🍓 🥕
*simple living soul*
🧘‍♀️ Sustainability
🍃 Low Waster
🐶Doggy-mom
.
SK🇸🇰/ currently CH 🇨🇭

Add comment

EBOOK ZDARMA: 10 TIPŮ, JAK VYLEPŠIT SVŮJ INSTAGRAM A SPOLUPRACOVAT SE ZNAČKAMI

X